Prawdziwe bestie żyją pośród nas – recenzja książki „Zimny Chirurg”

0
471
ostry skalpel
"Zimny Chirurg" to historia opisująca życie Edmunda Kolanowskiego będącego jednym z najbardziej makabrycznych morderców w historii naszego kraju | fot.: stock.adobe.com

Prawdziwe bestie żyją pośród nas. Może nią zostać uprzejmy sąsiad, kolega z pracy lub miła pani spotykana codziennie w osiedlowym sklepie. Jeśli w to nie wierzysz, to książka „Zimny Chirurg” Maxa Czornyja szybko przekona Cię, że jesteś w dużym błędzie.

Historia tak straszna, że aż nieprawdopodobna

„Zimny Chirurg” to historia opisująca życie Edmunda Kolanowskiego będącego jednym z najbardziej makabrycznych morderców w historii naszego kraju.  Z pozoru zwykły obywatel, mąż i ojciec dwójki dzieci w rzeczywistości staje się oprawcą brutalnie pozbawiającym życia wybrane kobiety i dopuszczającym się aktów nekrofilii. Książka Maxa Czornyja to prawdziwe studium przypadku bestii i niejako spowiedź człowieka, którego poczynania wprawiają w osłupienie nawet najbardziej wprawionych czytelników kryminałów. Jednocześnie jest to historia tak wciągająca i nieprawdopodobna, że ciężko jest oderwać się od czytania.

Historia Kolanowskiego to opowieść o jego młodości i pierwszych fascynacjach ciałami zmarłych. O jego trudnym dorastaniu z matką, która nie do końca chciała się nim zajmować aż do opisu niewyobrażalnych zbrodni, których się dopuścił. „Zimny Chirurg” to prawdziwe studium przypadku zabójcy i dewianta, który z zimną krwią mordował a następnie okaleczał kobiety by wykorzystywać seksualnie ich rozczłonkowane ciała.  Jest to opowieść na tyle nieprawdopodobna, że ciężko jest wyobrazić sobie, że sytuacje w niej opisane działy się na prawdę tak blisko nas.

Prawdziwy portret zabójcy

Książka Maxa Czornyja, mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się zbyt brutalna dla przeciętnego czytelnika, jest prawdziwym dziełem dokładnie ukazującym portret zabójcy. Jest to również lektura obowiązkowa dla każdego studenta kryminalistyki oraz osób interesujących się psychologią i psychiatrią. Autor w mistrzowski sposób pokazuje czytelnikowi sposób myślenia i postrzegania świata przez Kolanowskiego wplatając w treść fragmenty przesłuchań świadków oraz protokoły z rozmów z samym sprawcą.

Książka „Zimny Chirurg” jest historią, która dogłębnie porusza i wciąga od pierwszych stron równocześnie wywołując w czytelniku pewien rodzaj niepokoju, dlatego polecana jest raczej dla osób lubiących tego typu literaturę. Wyjątkowość samej historii potwierdza fakt, że sprawa Edmunda Kolanowskiego trafiła do podręczników kryminalistyki nie tylko w Polsce lecz na całym świecie a analiza prowadzonego dochodzenia jest tematem jednego z kursów dla agentów FBI.

„Zimny Chirurg” Maxa Czornyja to niezwykle poruszająca i przerażająca historia, która uświadamia nam jak skomplikowany jest człowiek i jak mało wiemy o jego psychice.  Książka uświadamia nam, że nigdy nie możemy być pewnymi kim jest osoba stojąca obok nas i uczy by nie ufać nikomu. Edmund Kolanowski nie jest wymysłem wyobraźni autora lecz człowiekiem z krwi i kości, który żył jeszcze nie tak dawno w jednym z polskich miast. Był czyimś synem, mężem, ojcem, kolegą z pracy a jednocześnie bezwzględnym psychopatą mordującym i okaleczającym kobiety oraz rozkopującym groby w poszukiwaniu seksualnego spełnienia. „Zimny Chirurg” to historia, która wywiera wrażenie i zostaje w pamięci na długo dlatego jest mocną lekturą dla każdego fana dobrego kryminału, a nawet horroru. 

Zimny Chirurg, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia, 2020

MKA