Retro-futuryzm w popkulturze: Nostalgia za przyszłością

0
697
retro futuryzm
Retro-futuryzm, będąc unikalnym połączeniem przeszłości i przyszłości, znalazł swoje miejsce zarówno w kinematografii, jak i w literaturze | fot.: stock.adobe.com

Retro-futuryzm w popkulturze reprezentuje unikalne połączenie przeszłości z wizją przyszłości. Ten styl łączy estetykę i technologie z minionych dekad, takich jak lata 50., 60. lub 70., z futurystycznymi koncepcjami i wynalazkami, które były popularne w tamtym czasie. To powrót do dawnych wizji przyszłości, które nie zostały zrealizowane, ale nadal fascynują swoim urokiem i oryginalnością.

Ważne elementy retro-futuryzmu

 1. Design i architektura: Charakterystyczne dla retro-futuryzmu są zaokrąglone kształty, jaskrawe kolory, i neonowe światła. Budynki często wyglądają jak wzięte z science-fiction z lat 50. lub 60., z dużymi, zaokrąglonymi oknami i futurystycznymi kształtami.
 2. Technologia: Stare wizje przyszłości często zawierały gadżety i maszyny, które dzisiaj mogą wydawać się nieco naiwne lub przestarzałe, jak latające samochody, roboty domowe, czy podróże kosmiczne.
 3. Moda: W retro-futurystycznej modzie widoczne są wpływy z przeszłości, takie jak metaliczne tkaniny, futurystyczne kształty i akcesoria, często z przesadnymi, teatralnymi elementami.
 4. Rozrywka: Filmy, muzyka i gry wideo nawiązujące do retro-futuryzmu często czerpią inspiracje z dawnych dzieł science-fiction, dodając nowoczesne elementy i technologie.

Retro-futuryzm w kinie i literaturze: Powrót do przyszłości, która nigdy nie nadeszła

Retro-futuryzm, będąc unikalnym połączeniem przeszłości i przyszłości, znalazł swoje miejsce zarówno w kinematografii, jak i w literaturze. Jego specyficzna estetyka i tematyka oddają hołd przeszłym wizjom przyszłości, tworząc fascynujący most między tym, co było, a tym, co mogło być. W tym artykule przyjrzymy się kilku przykładom, które najlepiej oddają ducha retro-futuryzmu.

Filmy: Nostalgiczne spojrzenie na przyszłość

 1. „Blade Runner” (1982): Ten kultowy film Ridleya Scotta jest kwintesencją retro-futuryzmu. Mieszanka filmu noir z lat 40. i futurystycznego świata pokazuje Los Angeles w 2019 roku, w którym dominują neonowe światła, deszcz i mroczna estetyka. Architektura i technologia łączą stare z nowym, tworząc niepowtarzalny klimat.
 2. „Gwiezdne Wojny” (1977-): Saga George’a Lucasa, choć osadzona w „odległej galaktyce”, nawiązuje do estetyki retro-futuryzmu poprzez design statków kosmicznych i technologii, które mają w sobie coś z przeszłości.

Książki: Literackie wizje retro-futurystycznej przyszłości

 1. „Neuromancer” Williama Gibsona (1984): Ta powieść jest fundamentem cyberpunku, ale jej korzenie są głęboko retro-futurystyczne. Gibson łączy futurystyczną technologię z noir, tworząc wizję przyszłości, która wydaje się równocześnie nowa i staroświecka.
 2. „Steampunk”: Antologie i powieści: Gatunek literacki znany jako steampunk to esencja retro-futuryzmu w literaturze. Książki te często osadzone są w epoce wiktoriańskiej, ale wykorzystują technologie i wynalazki, które wyprzedzają swoją epokę, łącząc dawne estetyki z futurystycznymi ideami.
 3. The Difference Engine” autorstwa Williama Gibsona i Bruce’a Sterlinga: Ta powieść jest jednym z kamieni milowych gatunku steampunk. Opowiada o alternatywnej historii XIX wieku, w której rewolucja przemysłowa została napędzana nie tylko parą, ale także wczesnymi komputerami. Książka jest doskonałym przykładem połączenia technologii ery wiktoriańskiej z elementami science fiction.
 4. „Perdido Street Station” autorstwa China Miéville’a: Ta powieść jest częścią tzw. „new weird” i łączy elementy fantastyki, horroru i steampunka. Miéville tworzy bogaty, złożony świat, w którym stare technologie mieszają się z fantastycznymi stworzeniami i magią.
 5. „Leviathan” Scotta Westerfelda: Ta seria książek dla młodzieży to doskonały przykład steampunka w literaturze dla młodszych czytelników. Opowiada o alternatywnej wersji I wojny światowej, gdzie osie centralne używają mechanicznych maszyn do walki, a alianci – genetycznie zmodyfikowanych stworzeń.
 6. „Boneshaker” autorstwa Cherie Priest: Książka ta łączy elementy steampunka z historią i przygodą, rozgrywając się w alternatywnej wersji Seattle podczas gorączki złota. Bohaterowie muszą zmagać się z zombie i innymi zagrożeniami w futurystycznie zmienionym świecie.

Te powieści są znakomitymi przykładami tego, jak retro-futuryzm może być różnorodny i intrygujący, oferując czytelnikom zarówno rozrywkę, jak i głębszą refleksję na temat relacji między przeszłością a przyszłością.

Wnioski: Dlaczego retro-futuryzm nas fascynuje?

Retro-futuryzm w filmie i literaturze odzwierciedla naszą fascynację tym, jak przeszłość wyobrażała sobie przyszłość. Ta nostalgia za „przyszłością, która nigdy nie nadeszła” pozwala nam ponownie ocenić nasze oczekiwania i marzenia. Przyglądając się tym przykładom, widzimy, jak bardzo nasze wyobrażenia o przyszłości zmieniają się z biegiem czasu, jednocześnie pozostając zakorzenione w kulturze i estetyce przeszłości. Retro-futuryzm nie tylko bawi, ale także prowokuje do refleksji nad naszymi współczesnymi wyobrażeniami o przyszłości.

Retro-futuryzm w popkulturze to swoista nostalgia za przyszłością, która nigdy nie nadeszła. Jest to fascynujący przykład tego, jak nasze przeszłe wyobrażenia o przyszłości nadal wpływają na współczesną kreatywność i design.

Redo