Lekki, wciągający i krwawy, czyli kryminał na wakacje

0
2266
polski kryminał na lato
Od lat na listach wakacyjnych bestsellerów królują kryminały | fot.: Fotolia

Niezależnie od tego, czy spędzamy nasz urlop w domy, czy też na wyjeździe, podczas urlopu każdy z nas jest w stanie wygospodarować kilka godzin na przeczytanie dobrej książki. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę zatracić się w romantycznej historii, czy też dać się porwać powieści kryminalnej, która zapewni nam poznanie nowego świata i dobrze wykreowanych bohaterów. Jak wybrać jedną pozycję z pośród setek bestsellerów. 

Nazwiska, które warto poznać

Remigiusz Mróz – autor, dla którego dzieł można stracić głowę. Zadebiutował on już jakiś czas temu, w 2013 roku, powieścią kryminalną pt. „Wieża Milczenia”, która pozwala nam przenieść się do Stanów Zjednoczonych i stać się świadkiem tajemniczych morderstw oraz fanatycznego zamachu na polityka. Później było już tylko lepiej. Po wydaniu „Kasacji” cała blogosfera oszalała na punkcie przygód Kordiana Oryńskiego oraz Joanny Chyłki. Duet ten potrafi rozwiązać każdą sprawę, stosując przy tym dość niekonwencjonalne metody. Warto zacząć swoją przygodę z tym autorem, decydując się właśnie na tą pozycję, ponieważ cała seria z Oryńskim i Chyłką zapewni nam doskonałą dawkę humoru oraz adrenaliny, która jest stopniowo dawkowana.

Jeśli jednak szukamy nieco mocniejszych wrażeń, warto sięgnąć po „Ekspozycję”, która od samego początku pędzi z zawrotną prędkością. Znalezienie nagiego mężczyzny na krzyżu na Giewoncie jest jedynie początkiem historii, która dosłownie mrozi krew w żyłach.

Jeśli wolicie książki historyczne, to warto sięgnąć po trylogię „Parabellum”, które przenosi nas w świat drugiej wojny światowej. Doskonałą pozycją będzie także „Świt, który nie nadejdzie”. To opowieść o gangsterskiej Warszawie w okresie międzywojennym.

Joanna Opiat-Bojarska – absolwentka ekonomii, która zachwyciła doskonałymi książkami i zyskała tysiące wiernych czytelników. Ma w swojej kolekcji wiele ciekawych książek, spośród których zdecydowanie warto polecić „Grę Pozorów”, która wciąga nas od pierwszych stron. Autorka przez cały czas daje nam wskazówki, naprowadzając na trop. Jednak nikt nie będzie w stanie rozszyfrować, co tak naprawdę się wydarzy. Akcja rozwija się stopniowo, a kiedy dochodzimy do końca, otwieramy oczy z niedowierzania.

Katarzyna Puzyńska – polska pisarka, która stworzyła fikcyjną wieś – Lipowo. Mamy więc możliwość przeniesienia się do tajemniczej wioski, w której cały czas dochodzi do okrutnych zbrodni. Atmosfera, jaką buduje w swoich powieściach autorka zapiera dech w piersiach i trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Małgorzata Rogala – zadebiutowała romansem „To, co najważniejsze”, a później wydała kilka  powieści kryminalnych „Kiedyś Cię odnajdę”, „Zapłata” oraz „Ważka”. Warto zwrócić uwagę na tą autorkę. Nie jest aż tak popularna, jak powyżsi pisarze, ale z pewnością znajdziecie wiele pochlebnych opinii na temat jej książek, które zachęcą do czytania.

Jak widać mamy kilku autorów, który wiodą prym, jeśli chodzi o powieści kryminalne. Nie musimy sięgać po zagraniczne nazwiska, ponieważ polscy pisarze popularni także trzymają niezły poziom i warto się z nimi zapoznać. Możecie być pewni, że nie zawiodą.


KMO