Książki używane zyskują na popularności – dlaczego?

0
5976
kobieta czytająca książkę
Czytanie nie musi dużo kosztować. Używane książki w przystępnych cenach można znaleźć w wielu miejscach, takich jak antykwariaty, targi staroci, czy księgarnie internetowe | fot.: materiał partnera

Czytanie niesie za sobą szereg korzyści. Poszerza nasz zakres słownictwa, sprzyja koncentracji i ma pozytywny wpływ na nasz ogólny rozwój intelektualny. Jednak im więcej czytamy, tym więcej książek kupujemy, co często wiąże się z niemałymi wydatkami. Nie dziwi więc fakt, że książki używane nieustannie zyskują popularności. Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy to jednak tylko jeden z powodów.

Czytanie to wartościowe hobby

Czytanie to wartościowe hobby, w które każdy może się szybko wciągnąć. Wszystko, czego potrzebujesz to tak naprawdę książka, którą chcesz przeczytać. Lekturze możesz oddawać się prawie wszędzie — podczas podróży pociągiem czy komunikacją miejską, w bibliotece lub kawiarni, a przede wszystkim w zaciszu swojego domu, zrelaksowany na kanapie lub w łóżku. Czytanie sprawia, że czujesz się odprężony i zapominasz o codziennych problemach, więc zmniejsza ono również poziom stresu. Jednak im więcej książek kupujemy i czytamy, tym mocniej wpadamy w szpony konsumpcjonizmu i ciężko oprzeć się pokusie zakupu nowej książki do domowej biblioteczki. Czy istnieje kompromisowe rozwiązanie? Tak – jest nim zakup książek z drugiej ręki.

Używane książki to oszczędność

Czytanie nie musi dużo kosztować. Używane książki w przystępnych cenach można znaleźć w wielu miejscach, takich jak antykwariaty, targi staroci, czy księgarnie internetowe. Ta ostatnia opcja uchodzi za najwygodniejszą, ponieważ umożliwia polowanie na ulubione tytuły wydawnicze z pozycji kanapy. Jeśli więc jesteś fanem literatury fantasy, możesz sprawdzić, jakie książki z odzysku Twojego ulubionego autora są dostępne np. na https://skupszop.pl/autor/george-rr-martin. Możesz również obniżyć średni koszt zakupu książek, jeśli będziesz szukać tych w miękkiej oprawie –   są one znacznie tańsze niż te w twardej.

Kupując używane książki dbasz o środowisko

Większość książek czyta się tylko raz, a następnie odkłada na półkę. Z tego powodu powstaje o wiele więcej egzemplarzy niż jest to konieczne. Nawet jeśli to tylko papier, produkcja coraz to nowych egzemplarzy ma negatywny wpływ na nasze środowisko. Dlatego jeśli możesz, kup używaną książkę, aby przyszłe pokolenia nie musiały się mierzyć z katastrofą ekologiczną.

Używane książki nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Decydując się na ich zakup, dbamy nie tylko o zasobność naszego portfela, ale przyczyniamy się też do ograniczenia wycinki lasów, dbając o naszą planetę. Poza tym kupując starą, używaną sztukę nigdy nie wiemy, czy nie natkniemy się na dedykację samego autora, czy ciekawe zapiski poprzedniego użytkownika. Takie wydanie z historią jest dla wielu osób bardziej wartościowa od tego, które pachnie jeszcze świeżym drukiem.

Materiał partnera