4 książki, których akcja toczy się w hotelu

0
2888
Korytarz w hotelu
Zwykła codzienność w wyjątkowym miejscu, w którym dzieją się niezwykłe wydarzenia – hotel często staje się inspiracją dla pisarzy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wakacyjny relaks, spotkanie biznesowe, konferencja, romantyczna kolacja – każdego dnia i o każdej godzinie hotele są świadkami wielu bardziej i mniej oficjalnych spotkań. Zwykła codzienność w wyjątkowym miejscu, w którym dzieją się niezwykłe wydarzenia – hotel często staje się inspiracją dla pisarzy, którzy umiejscawiają akcję swoich książek właśnie w hotelowych pokojach. Chcesz sprawdzić, jak wygląda hotelowa rzeczywistość w literaturze? Poznaj 4 książki opisujące hotelowe historie.

Jak Sofitel Grand  Sopot wpłynął na osoby, które zarezerwowały tam pokój? Co działo się kiedyś w tajemniczym hotelu Panorama i jak potoczyły się losy dawnych warszawskich hotelarzy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w polskich i zagranicznych powieściach. AccorHotels przygotował dla Ciebie listę 4 książek opisujących historie związane z hotelami.

„Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty” Sylwia Ziętek

Książka Sylwii Ziętek przenosi czytelnika w warszawską rzeczywistość na przestrzeni kilku stuleci – współczesności oraz wieku XIX i XVII. Wydarzenia toczące się w każdym z tych trzech okresów są nierozerwalnie związane z kamienicą przy ulicy Długiej.

Książka Sylwii Ziętek przedstawia fikcyjne losy rodziny hotelarzy. W XXI wieku Dana Zmijewski przyjeżdża do Warszawy, aby wspólnie z młodym adwokatem odzyskać rodzinną kamienicę. W wieku XIX Eleonora Żmiejewska po samobójstwie ojca próbuje ratować rodzinny hotel. W XVII stuleciu czytelnik poznaje natomiast losy Laurentego Żmija, lutnisty Kapeli Królewskiej, który marzy o założeniu zajazdu przy ulicy Długiej.

Dzięki książce „Hotel Varsovie” każdy czytelnik może poznać historię miasta opowiedzianą z perspektywy zwykłych mieszkańców Warszawy, z ich codziennymi sprawami i zmartwieniami.

 „Grand” Janusz L. Wiśniewski

Powieść Janusza Wiśniewskiego również toczy się w Polsce, jednak tym razem świadkiem wydarzeń jest hotel Sofitel Grand Sopot.

W powieści krzyżują się losy wielu bohaterów, których ugościły nadmorskie hotele. Sopot  i hotel Grand są więc świadkami wizyty dziennikarki porzuconej przez zazdrosnego o jej karierę mężczyznę czy niemieckiego pastora pochodzącego z wojskowej rodziny, działającej kiedyś w pobliskim obozie koncentracyjnym Stutthof. Czytelnik może także poznać historię naukowca decydującego się na wynajęcie pisarza do napisania habilitacji oraz rosyjskiego bogacza zakochanego w ukraińskiej sprzątacze.

Hotel w powieści Wiśniewskiego odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu bohaterowie mogą zrzucić swoje maski i przez jeden weekend stać się sobą.

 „Lśnienie” Stephen King

„Lśnienie” jest jedną z najbardziej znanych powieści Stephana Kinga. Wydarzenia związane z tajemniczym hotelem Panorama, którego inspiracją był Stanley Hotel w Colorado, tak bardzo zafascynowały czytelników, że w 1980 roku powstała filmowa produkcja pod tym samym tytułem.

Akcja powieści „Lśnienie” toczy się w fikcyjnym hotelu Panorama (w oryginalne – The Overlook). Stephen King postanowił jednak nie wysyłać do niego żadnych turystów. Jedynymi ludźmi przebywającymi w Panoramie są dozorca Jack Torrance, jego żona i mały syn. W opustoszałym hotelu trójosobowa rodzina nie jest jednak sama – syn Danny, posiadający zdolność jasnowidzenia, odkrywa, że w miejscu tym odbyły się w przeszłości przerażające wydarzenia.

Powieść Stephena Kinga trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jest to zarówno doskonały horror, jak i powieść psychologiczna, analizująca przyczyny ludzkich lęków.

 „Pułapka na myszy” Agatha Christie

Agatha Christie – jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek powieści kryminalnych i obyczajowych – stworzyła opowiadanie, którego akcja toczy się w niewielkim, prowincjonalnym pensjonacie Monkswell Manor.

„Pułapka na myszy” opowiada o młodym małżeństwie – Molly i Gilesie, którzy zamieniają odziedziczony dom w pensjonat. Przez śnieżną i mroźną zimę zainteresowanie wynajmem pokoi jest jednak niewielkie, a niepewność o przyszłość potęgują również doniesienia o przebywającym w okolicy mordercy.

Pensjonat Monkswell Manor jest miejscem zmyślonym przez Agathę Christie na potrzeby  opowiadania. Dzięki tej historii czytelnik może zrozumieć, jak czują i zachowują się osoby, które muszą liczyć tylko na siebie.

Zainteresowani? Zaplanuj wycieczkę, zarezerwuj pokój w hotelu i… obserwuj! Może i Ty w hotelu znajdziesz inspiracje do stworzenia własnej opowieści? 


Materiał partnera zewnętrznego