Lubisz filmy katastroficzne? Oto zestawienie 5 najlepszych!

0
1720
para oglądająca film katastroficzny
Filmy z tego gatunku nie muszą mieć w sobie ani odrobiny logiki i realizmu. Ich głównym zadaniem jest przynoszenie rozrywki | fot.: stock.adobe.com

Filmy katastroficzne to niewątpliwie jeden z wielu gatunków filmowych, który skupia sobie rzeszę wiernych fanów. Jest w nich niewątpliwie coś dziwnie ekscytującego. Ten rodzaj filmu nie daje odetchnąć w trakcie jego trwania ani na moment. Cały czas trzyma nas w napięciu, stopniowo potęgując je aż do momentu kulminacyjnego. Dreszczyk emocji, ogólna fascynacja rozmachem, z jakim jedna fala jest w stanie zmieść z powierzchni całe miasto oraz poruszenie wywołane losami bohaterów to tylko niektóre powody, dla których filmy katastroficzne zapewniają nam dreszczyk emocji. Oglądać mogą je zatem osoby tylko o naprawdę mocnych nerwach. Ponadto, filmy z tego gatunku nie muszą mieć w sobie ani odrobiny logiki i realizmu. Ich głównym zadaniem jest przynoszenie rozrywki.

Poniżej przedstawiamy TOP 5 najlepszych filmów katastroficznych.

1. Niemożliwe (2012)

Jest to hiszpańsko-angielski dramat katastroficzny opowiadający o losach rodziny, której beztroskie wakacje w Tajlandii, zmieniły się w koszmar. Jest to prawdziwa historia Marii i Henry’ego Alvárezów, których sielankowy urlop przerywa tsunami. Rodzina zostaje rozdzielona, a członkowie rozpoczynają wzajemne poszukiwania. Główne role grają Naomi Watts i Ewan McGregor.

2. Pojutrze (2004)

Przedstawia historię klimatologa Jacka Halla (Dennis Quaid), który od wielu lat pracuje nad odpowiedzią na pytanie, czy Ziemia stoi u progu nowej epoki lodowcowej. Badania, jakie przeprowadził na Antarktydzie dowodzą temu, iż nasza planeta już przeszło 10 tysięcy lat temu zmagała się z podobnym problemem i wygląda to tak, jaki przyroda chciała zafundować ludzkości powtórkę z historii. Niespodziewanie, od Antarktydy odłącza się fragment pokrywy lodowej, która powoduje, że całą Ziemią wstrząsa seria kataklizmów.

3. San Andreas (2015)

Akcja filmu odbywa się w pobliżu uskoku San Andreas, gdzie w trakcie trzęsienia ziemi główny bohater, pilot śmigłowca Ray, który służy w straży pożarnej w Los Angeles wraz ze swoją byłą żoną Emmą, próbują uratować swoją córkę Blake. Prowadzący tam badania sejsmolog podejrzewa, iż silne trzęsienie ziemi to tylko początek kolejnych kataklizmów spowodowanych przesunięciem płyt tektonicznych. W stronę miasta zbliża się fala tsunami. W roli głównej Dwayne Johnson.

4. Geostorm (2017)

Rządy wszystkich państw świata jednoczą siły i tworzą program o kryptonimie Dutch Boy Program, kiedy katastrofalne w skutkach zmiany klimatu zaczynają poważnie zagrażać istnieniu Ziemi. Program ten obejmuje sieć satelitów, które otaczają całą planetę. Uzbrojone są one w technologie, których celem jest powstrzymanie powstawania klęsk żywiołowych. Po dwóch latach działania, system zaczyna jednak szwankować.

5. Armageddon (1998)

Film opowiada o przygodach promu kosmicznego Atlantis, który znajdując się na orbicie, wpada w rój meteorów. W tym samym momencie NASA odkrywa, iż do Ziemi zbliża się asteroida, która zagraża całej ludzkości, a na jej powstrzymanie naukowcy mają jedynie 18 dni. Szef NASA podejmuje działania. Motyw przewodni do filmu nagrało Aerosmith, a w rolach głównych występują Liv Tyler, Bruce Willis, Ben Affleck.

Filmy katastroficzne to niewątpliwie jeden z gatunków trzymających od początku do końca w ciągłym napięciu. Wszystkie filmy tego gatunku można podzielić na znacznie więcej podgatunków. Tragedie na morzu, w klimatach science fiction, w klimacie popularnonaukowym, zagrożenia z kosmosu, czy walka z żywiołami.

AKO