Kultowe remake’i w historii kina

0
654
remake'i
Remake’i nie muszą być nudne! Motywy filmowe charakteryzują się dużą uniwersalnością, dlatego twórcy po dziś dzień chętnie sięgają do sprawdzonych źródeł | fot.: stock.adobe.com

Najważniejsze filmy w historii kinematografii to nie tylko autorskie scenariusze i nowe pomysły. Remake’i, czyli filmy nakręcone na nowo, stanowią podstawę działania większości wytwórni na świecie. Uniwersalne motywy nie starzeją się nawet mimo upływu wielu lat, a reinterpretacje niektórych filmów jakościowo przerastają oryginały. Oto najważniejsze remake’i w historii, które szczególnie warto obejrzeć!

Siedmiu wspaniałych (1960)

„Siedmiu wspaniałych” Johna Sturgesa należy do klasyki westernów. Bezpośrednim pierwowzorem filmu z 1960 roku było dzieło Akiry Kurosawy. Klimat feudalnej Japonii został zmodyfikowany w taki sposób, aby idealnie wkomponować się w stylistykę dzikiego południa dziewiętnastowiecznych Stanów Zjednoczonych. Amerykański remake powstał zaledwie sześć lat po ukazaniu się kultowego obrazu japońskiego mistrza, a jego fabuła praktycznie nie została zmieniona. Tutaj również mamy motyw siedmiu odważnych wojowników, obronę bezbronnych mieszkańców miasteczka i niepowtarzalny klimat całej historii. Sukces „Siedmiu samurajów” został przeniesiony na konkurencyjny rynek Hollywood – w efekcie tego powstał film, który należy do ścisłej czołówki swojego gatunku.

Funny Games U.S. (2007)

Niecodziennym remake’iem jest film Michaela Haneke „Funny Games U.S.”. Jest to bowiem odwzorowane niemal w stu procentach poprzednie dzieło austriackiego reżysera. Większość scen została nakręcona w taki sam sposób, dialogi są identyczne jak w oryginale, a dobór aktorów przywodzi na myśl niemieckojęzyczną wersję. „Funny Games U.S.” to bulwersujący i kontrowersyjny obraz, który w analogiczny sposób wpływa na emocje widzów. Michael Haneke zdecydował się na remake swojego filmu po to, aby dostosować go do zapotrzebowania amerykańskiego rynku. Efekt jest imponujący, ponieważ film ten jest bliźniaczą kopią austriackiej wersji, która dorównuje jej pod każdym względem.

Człowiek z blizną (1983)

Film Briana de Palmy to remake „Scarface”, czyli gansterskiego filmu z pierwszej połowy lat 30. XX wieku. Oryginalne dzieło Howarda Hawksa już w momencie premiery osiągnęło ogromną popularność, jednak to wyprodukowany kilkadziesiąt lat później remake całkowicie zrewolucjonizował kino gangsterskie. Inspirowana życiem Ala Capone historia młodego przestępcy, który pnie się po szczeblach swojej kariery została w filmie de Palmy przeniesiona na Wschodnie Wybrzeże. „Człowiek z blizną” był otwarciem wrót do wielkiej kariery dla Ala Pacino. Początkujący wówczas aktor dzięki filmowi z 1983 roku stał się na zawsze twarzą amerykańskiego kina gangsterskiego.

Infiltracja (2006)

„Siedmiu wspaniałych” to nie jedyny przykład remake’u, którego pierwowzorem było kino azjatyckie. Martin Scorsese nakręcił w 2006 roku „Infiltrację”, czyli kryminał z gwiazdorską obsadą. Mało osób wie, że identyczny scenariusz posiadało zrealizowane kilka lat wcześniej „Infernal Affairs”. Obie produkcje to rewelacyjny przykład kina wysokiej jakości, które swoją oryginalnością zaskakuje widzów nawet po wielu latach od pierwszego seansu.

Remake’i nie muszą być nudne! Motywy filmowe charakteryzują się dużą uniwersalnością, dlatego twórcy po dziś dzień chętnie sięgają do sprawdzonych źródeł. Zapoznaj się z najważniejszymi remake’ami w historii kina i sprawdź, skąd się bierze ich ponadczasowość!

PKU