Agata Kulesza: Jestem wdzięczna Maćkowi Pieprzycy za tę rolę

0
2234
Agata Kulesza w filmie Jestem mordercą
Kiedy dostałam propozycję udziału w filmie, najbardziej zaintrygowało mnie to, że reżyser chce mnie obsadzić wbrew warunkom – mówi Agata Kulesza | fot.: materiały prasowe

Niedawno odbył się specjalny pokaz thrillera „Jestem mordercą” z udziałem twórców. W Narodowym Instytucie Audiowizualnym, który jest również koproducentem tytułu, pojawili się niemal wszyscy aktorzy, którzy wystąpili w nowym filmie Macieja Pieprzycy: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Michał Żurawski, Piotr Adamczyk, Tomasz Włosok, Sławomir Zapała oraz producentki – Renata Czarnkowska i Maria Gołoś.

Zwiastun filmu:

To pierwszy pokaz „Jestem mordercą” po Festiwalu Filmowym w Gdyni, na którym tytuł został uhonorowany Srebrnymi Lwami oraz nagrodą Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a Maciej Pieprzyca został wyróżniony za najlepszy scenariusz.

Mirosław Haniszewski, który w filmie gra młodego milicjanta, zwrócił uwagę, że dla niego jest to opowieść o istocie zła.

– Mój bohater boleśnie przekonuje się, jak banalne jest zło i jak łatwo przenika do naszego życia – mówił podczas konferencji po pokazie.

Arkadiusz Jakubik, który wcielił się w rolę Kalickiego, podejrzanego o seryjne morderstwa kobiet, dodał:

– Najważniejsze dla mnie, jest to, że ten film to po prostu znakomite kino. Werdykt jury Festiwalu w Gdyni podkreślił, że wspólnie udało nam się zrobić coś bardzo ważnego.

Maciej Pieprzyca zaznaczał, że o ile akcja filmu dzieje się w latach siedemdziesiątych, to dylematy, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie filmu, są jak najbardziej współczesne. – Ich waga jest jednak inna – w filmie stawką jest życie. W ustroju, w którym żyją istnieje bowiem kara śmierci – mówił.

– Kiedy dostałam propozycję udziału w filmie, najbardziej  zaintrygowało mnie to, że reżyser chce mnie  obsadzić wbrew warunkom – mówi Agata Kulesza.  Aby wydobyć mrok mojej postaci postanowiliśmy z Maćkiem nadać jej rys, którego ja nie mam – tuszę. Na planie nosiłam specjalny gorset i było to niesamowite – wchodziłam na plan i słyszałam „o, Kulesza się tak zaniedbała”.  Kolejnym wyzwaniem była nauka gwary śląskiej. Jestem wdzięczna Maćkowi za tę rolę.

Thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Główny bohater filmu Janusz Jasiński jest młodym oficerem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę. Jak wiele będzie w stanie poświęcić dla śledztwa?

Jestem mordercą

Czas trwania: 113
Gatunek:  thriller
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Scenariusz: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Scenografia: Joanna Wójcik
Kostiumy: Agata Culak
Montaż: Leszek Starzyński
Muzyka: Bartosz Chajdecki

Kierownictwo produkcji: Ewa Jastrzębska
Produkcja: RE STUDIO Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś
Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska SA, Agora SA, Monternia.pl, Instytucja Filmowa Silesia Film

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Obsada: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Tomasz Włosok, Karolina Staniec, Agata Kulesza, Piotr Adamczyk, Cezary Kosiński, Igor Kujawski, Piotr Garlicki


Materiał partnera zewnętrznego