Mastodon – reaktywacja sieci społecznościowej

0
458
Twitter czy Mastodon
W ostatnim czasie Mastodon stał się bardziej popularny w dużej mierze stało się to dzięki użytkownikom przechodzącym z Twittera | fot.: stock.adobe.com

Mastodon jest otwarto-źródłową zdecentralizowaną platformą mediów społecznościowych. Daje możliwość użytkownikom zakładać serwery do komunikacji ze sobą, w ostatnim czasie zyskuje na popularności oraz jest przedstawiana jako „alternatywa dla Twittera”. Mastodon jest platformą open-source, a co za tym idzie każdy może założyć serwer i prowadzić swoją społeczność podobnie jak w przypadku forum lub tablicy dyskusyjnej. Podobnie do Twittera oferuje też możliwość mikro blogowania.

Jak działa Mastodon?

Dołączenie do serwisu Mastodon polega na wybraniu przez użytkownika serwera. Niektóre serwery są prywatne i wymagają zaproszenia, a inne są dostępne bez takich wymagań. Główna strona sugeruje różne serwery, które mają wprowadzone różne zasady np. przeciwko rasizmowi, seksizmowi i transfobii. Każdy z serwerów ma swoich własnych moderatorów i dobrany zestaw zasad, których przestrzeganie jest niezbędne do korzystania z danej części portalu. Ważne jest także to, że Mastodon ma własną politykę prywatności odnoszącą się jedynie do strony nawigacyjnej. Natomiast to serwery są odpowiedzialne za ustalanie autonomicznej polityki prywatności, dlatego może się ona różnić pomiędzy poszczególnymi serwerami. Niektóre z serwerów mogą funkcjonować jako własne strony społecznościowe, do których dany użytkownik może dołączyć. Po wejściu na taki serwer, korzystający mają możliwość śledzenia innych użytkowników, rozmawiania z osobami dowolnej witryny poprzez sugestie lub wyszukiwanie hasztagów. Istnieje możliwość udostępniania własnych postów, których standardowy limit znaków wynosi 500, natomiast jest także możliwość innych ustawień na poszczególnych serwerach.

Geneza popularności

W ostatnim czasie Mastodon stał się bardziej popularny w dużej mierze stało się to dzięki użytkownikom przechodzącym z Twittera. Wielu użytkowników nie jest zadowolonych ze zmian właścicielskich na jednej z najbardziej znanych platform społecznościowych, a także wiele osób neguje obecnie zachodzące tam zmiany. W poszukiwaniach alternatywy wielu użytkowników zakłada konta na platformie Mastodon, która jednak ma pewne różnice względem Twittera, ludzie w przeciwieństwie do Twittera mają możliwość udostępniania treści w różnych serwerach łączących się ze sobą, ale będących własnością różnych osób lub grup. Użytkownicy zrzeszeni w różne grupy, chcą mieć możliwość decydowania o własnych wytycznych, dzięki temu mają większą swobodę i mogą stworzyć coś od podstaw. Mastodon daje, więc możliwość większej autonomii i ustalania własnych warunków, dzięki temu mogą korzystać z niego ludzie o zdecydowanie zróżnicowanych poglądach czy przekonaniach. W związku z tymi kwestiami, a także niepewną działalnością Twittera, Mastodon może w przyszłych latach zyskiwać na popularności i zrzeszać coraz większą liczbę użytkowników.

Mastodon jest bardzo ciekawą alternatywą i stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku. Istnieje już od jakiegoś czasu, ale jego popularność zdecydowanie zwiększyła się w ostatnich miesiącach. Niewątpliwie oferuje wiele ważnych udogodnień i pozwala na większą różnorodność na swoich serwerach, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych tego typu portali.

KMĄ