E-apteki, czyli jak internet zrewolucjonizował rynek farmaceutyczny

0
2004
Apteka internetowa
Polacy rozkochali się w internetowych zakupach, oprócz e-sklepów z meblami, sprzętami AGD, ubraniami i artykułami spożywczymi coraz chętniej odwiedzają także apteki internetowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wartość rynku farmaceutycznego liczona jest w miliardach, spory udział mają w nim apteki internetowe. Sprzedaż wysyłkowa suplementów diety i leków OTC (wydawanych bez recepty) rośnie z roku na rok. Głównej przyczyny stabilnego wzrostu udziału e-aptek w rynku należy upatrywać w coraz większej otwartości konsumentów na zakupy online, niższych cenach oferowanych przez apteki internetowe oraz ich stale powiększającym się asortymencie. Legalnie działające apteki internetowe dbają o zadowolenie swoich klientów, zapewniają bezpieczeństwo zakupów oraz fachową poradę.

E-handel – znak naszych czasów

Coraz więcej aspektów naszego codziennego życia przenosi się do internetu, jest to bardzo silny trend szczególnie w zakresie usług i handlu. Polacy rozkochali się w internetowych zakupach, oprócz e-sklepów z meblami, sprzętami AGD, ubraniami i artykułami spożywczymi coraz chętniej odwiedzają także apteki internetowe. Eksperci zgodnie przyznają, że e-apteki są jednym z najprężniej rozwijających się segmentów handlu internetowego, ponadto prognozują oni stały wzrost ich znaczenia dla całego rynku farmaceutycznego.

Apteki internetowe w Polsce

Jedną z pierwszych aptek oferujących sprzedaż wysyłkową leków i suplementów diety była apteka internetowa i-Apteka.pl. To pionierskie przedsięwzięcie okazało się sukcesem, i-Apteka.pl od lat pozostaje w czołówce topowych e-aptek w Polsce, oferując konkurencyjne ceny, bogatą ofertę produktów, szybką realizację zamówień oraz indywidualne podejście do klientów. W zaledwie kilka lat od utworzenia pierwszej e-apteki na rynku pojawiło się wiele nowych, wirtualnych placówek w większości pod szyldami ogólnopolskich sieci aptek. Z obecnie funkcjonujących e-aptek zaledwie kilkanaście ma mocno ugruntowaną pozycję i może cieszyć się niesłabnącym zaufaniem klientów.

Zalety aptek internetowych

Pierwszą i bodaj najważniejszą zaletą zakupów w aptekach internetowych jest korzystniejsza niż w aptekach stacjonarnych cena! Składa się na nią kilka czynników, np. wiele aptek internetowych nawiązuje bezpośrednią współpracę z producentami, dodatkowo większe e-apteki są w stanie wynegocjować korzystniejsze rabaty w hurtowniach. Jednak oszczędność to zaledwie ułamek korzyści, jakie zapewniają apteki internetowe. Przede wszystkim mają one o wiele bogatszy asortyment – zaczynając od produktów typowo aptecznych, jak leki OTC, suplementy diety, wyroby medyczne, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, opatrunki, sprzęty medyczne, poprzez artykuły higieniczne, a na kosmetykach, dermokosmetykach i zdrowej żywności kończąc! Co ważne, każdy produkt jest szczegółowo opisany. Oprócz zdjęcia w jego charakterystyce znajdują się takie informacje jak skład, sposób użycia i dawkowanie oraz właściwości substancji czynnych. Mając takie informacje, można do woli porównywać preparaty o podobnych parametrach, czytać pozostawione przez innych klientów opinie, a wreszcie sprawdzać ceny w poszczególnych aptekach. Takiej możliwości nie ma w punktach stacjonarnych, gdzie przez wzgląd na innych oczekujących klientów, farmaceuta ma ograniczony czas na indywidualną konsultację. W przypadku apteki internetowej czas nie stanowi problemu, tym bardziej że spędzany jest w domowym zaciszu przed komputerem. I tu przechodzimy do kolejnego argumentu przemawiającego za zakupami w e-aptekach, czyli naszej wygody. Wystarczy kilka razy kliknąć myszką i zakupy zrobione! Nie trzeba wychodzić z domu, a zamówienie można złożyć o dowolnej porze! Nie mniej ważną zaletą dla niektórych osób jest także zapewniana przez e-aptekę dyskrecja. Wielu z nas cierpi na dość wstydliwe dolegliwości, a kupowanie np. preparatów na hemoroidy, leków na potencję czy choćby testów ciążowych może powodować duży dyskomfort.

Farmaceuta na posterunku!

Zakupy w aptece internetowej to raj dla każdego, kto ceni sobie wygodę, dyskrecję i możliwość swobodnego przeglądania i porównywania różnych produktów. Jednak osoby chcące skorzystać z oferty e-apteki wcale nie muszą rezygnować z porady profesjonalisty. Apteka internetowa to nadal jest placówka apteczna, w której pracują wykształceni farmaceuci, gotowi odpowiedzieć na każde pytanie. Przy telefonie w godzinach otwarcia apteki oraz dwie godziny po przewidywalnym terminie przesyłki (z reguły od 9 do 19) dyżuruje aptekarz. Ponadto apteki oferują kontakt mailowy oraz przez skype’a lub inne komunikatory internetowe.

Bezpieczne zakupy w e-aptece

Najwięcej obaw odnośnie do zakupów w aptekach internetowych wiąże się z bezpieczeństwem – czy dana apteka działa legalnie, czy sprzedawane w niej produkty są pełnowartościowe. Problem ten rozwiązują obowiązujące regulacje prawne. Po pierwsze apteka internetowa musi mieć swoją filię stacjonarną (na stronie powinny znaleźć się dane firmy m.in. adres oraz dane kontaktowe). Po drugie musi ona być wpisana do rejestru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i posiadać zezwolenie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Jak to wszystko sprawdzić? To proste! Działająca legalnie apteka na swojej stronie (najlepiej w widocznym miejscu) musi umieścić następujące informacje lub oznaczenia: dane Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, który udzielił koncesji na prowadzenie działalności (oraz treści tegoż zezwolenia), link do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz logotyp Unii Europejskiej (biały krzyż na zielonym tle z napisem „kliknij, aby sprawdzić, czy ta strona internetowa działa zgodnie z prawem”), który odsyła do rejestru aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

A co z lekami na receptę?

Kwestia wysyłkowej sprzedaży leków Rx, czyli leków wydawanych na receptę budzi kontrowersje od początków funkcjonowania aptek internetowych. W pierwszych latach działania e-aptek taka sprzedaż była możliwa, jednak ostatecznie wprowadzono oficjalny zakaz. Wprawdzie jest dostępna opcja zamówienia takiego leku na stronie internetowej, jednak po odbiór należy zgłosić się osobiście wraz z receptą. Jeśli e-apteka oferuje możliwość wysyłki kurierem lub pocztą leków Rx, można mieć wątpliwości co do jej legalnej działalności. Warto jeszcze wspomnieć, że kupując leki bez recepty (OTC) w aptece internetowej, zgodnie z prawem można je zwrócić w terminie 10 dni od zakupu, co jest niemożliwe w aptece stacjonarnej!

Apteki internetowe przeżywają swoje tłuste lata, a wszystko wskazuje na to, że będzie tylko lepiej. Uzupełnianie zapasów suplementów diety i leków OTC nigdy nie było prostsze i szybsze. Ponadto zakupy w aptekach internetowych z dostawą do domu są rozwiązaniem dla osób mieszkających w małych miejscowościach, gdzie trudno znaleźć dobrze wyposażoną aptekę stacjonarną oraz dla osób niepełnosprawnych, dla których wyjście z domu stanowi duży problem.


Materiał partnera zewnętrznego