Sztuki walki: Krav maga

0
1455
krav maga
Krav Maga została opracowana dla Sił Obronnych Izraela | fot.: stock.adobe.com

Krav maga nie jest uznawana jako sztuka walki, ale bardziej jako system walki. Wyróżnia się ogromną skutecznością i dużą brutalnością. Poszczególne chwyty pochodzą z różnych technik, ale zostały udoskonalone w taki sposób, by zmaksymalizować ich skuteczność. Jej efektywności dowodzi fakt, że jest wykorzystywana przez służby specjalne na całym świecie

Co to jest krav maga?

System walki pochodzi oryginalnie z Izraela. W przeciwieństwie do innych sztuk walki nie wiąże się z żadnymi ceremoniałami ani tradycjami. Opiera się wyłącznie na skutecznych technikach samoobrony, których podstawowymi zasadami są: szybkość reakcji, bezpośredniość, brutalność. W związku z tym można wyróżnić dwa systemy: cywilny (przeznaczony do samoobrony) oraz militarny (zaawansowany system walki). Krav Maga została opracowana dla Sił Obronnych Izraela, a za jej twórcę uznaje się Czechosłowaka, z pochodzenia Żyda, Imiego Lichtenfelda. Byłego mistrza w zapasach, boksie, a także gimnastyka i miłośnika jiu-jitsu. W latach 30. XX wieku dowodził Żydami, którzy stanęli w bezpośrednim starciu z bojówkami faszystowskimi. W powstawaniu tego systemu swój udział miała również organizacja Hagana, założona w 1919 roku, walcząca o niepodległość Izraela. Po utworzeniu państwa Izraela w 1948 roku, krav maga została oficjalnie włączona do programów szkoleniowych służb bezpieczeństwa i wojska tego kraju. W tym samym czasie system walki został zaadaptowany do celów cywilnych i zyskał ogromną popularność wśród osób zainteresowanych skuteczną samoobroną. Obecnie istnieje wiele klubów, które organizują treningi nauczające podstaw tych technik.

 krav maga walka z nożem
Podstawowym założeniem systemu walki jest pozbawienie napastnika możliwości ataku | fot.: stock.adobe.com

Podstawy i założenia krav magi

Najważniejszą zasadą systemu krav magi jest skuteczność. W trakcie zajęć uczestnicy trenują pamięć mięśniową, która pozwala im odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia, czyli uwolnić bezwarunkowy odruch obronny w danej sytuacji. Krav maga czerpie inspiracje z następujących sztuk walki: jiu-jitsu, boksu, muay thai czy zapasów.

Na krav magę składają się cztery bazowe założenia, które obejmuję sposoby działania w momencie bezpośredniego zagrożenia. Choć dla wielu ten system walki wiąże się przede wszystkim z dużą brutalnością, to pierwsza z tych reguł brzmi, by unikać zagrożenia. Druga z kolei nakazuje szybką ucieczkę z zagrażającego miejsca. Dopiero trzecia z nich nakazuje walkę. W tym celu warto korzystać nie tylko ze swojej wiedzy i umiejętności, ale też przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu, które mogą ułatwić samoobronę. Czwarta zasada wskazuje, że w przypadku, gdy nie dysponujemy takimi przedmiotami, należy walczyć bez żadnych ograniczeń, ratując własne życie.

Podstawowym założeniem systemu walki jest pozbawienie napastnika możliwości ataku. W praktyce oznacza to, że krav maga cywilna stawia na rozbrojenie przeciwnika, a następnie jego obezwładnienie (np. przez ogłuszenie). Takie warunki pozwalają na bezpieczną ucieczkę albo, jeśli to możliwe, wezwanie pomocy. Natomiast celem krav magi militarnej jest zabicie przeciwnika.

IIM