Rozgrzewka przed treningiem – co warto wiedzieć

0
433
rozgrzewka przed treningiem
Wiele osób nie wie, jak prawidłowo się rozgrzać, jakie ćwiczenia na początek pozwolą sprawić, że powoli mięśnie zaczną przyzwyczajać się do zwiększającej się aktywności fizycznej | fot.: stock.adobe.com

Kultura aktywności fizycznej uprawianej w każdym wieku – w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się w Polsce rozwinęła. Powstają nowe siłownie, hale, boiska do sportów grupowych, ścieżki rowerowe czy siłownie w otwartej przestrzeni. Także dzięki powszechnemu dostępowi do sieci internetowej możemy bez problemu korzystać z zestawów ćwiczeń, różnorodnych treningów, jakie oferują nam specjaliści.

Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta mogą przynieść świetne rezultaty

Współcześnie wciąż powstają nowe aplikacje, z pomocą których możemy wykonywać kolejne treningi, aby w przyszłości osiągnąć zamierzony sukces. Co sprawiło że wiele osób po latach wróciło do uprawiania różnych aktywności sportowych? Jedną z przyczyn może być nieco większa świadomość społeczna związana ze zdrowszym trybem życia. Świadome nakładanie na swój talerz konkretnych składników odżywczych, które pozwolą dostarczać organizmowi witamin i minerałów połączone z różnymi formami ćwiczeń – mogą dać doskonałe rezultaty. Z jednej strony będzie to pozbycie się na przykład zbędnej tkanki tłuszczowej, z drugiej zaś strony lepsze samopoczucie, zwiększona sprawność fizyczna. Wiele osób, które po latach bez aktywności w końcu zdecydowało się powrócić do różnych form ćwiczeń są niesamowicie zadowoleni z takiej właśnie decyzji. O czym jednak warto pamiętać, jeśli chcemy zacząć dopiero swoją przygodę z różnymi ćwiczeniami?

Warto dostosowywać rodzaj aktywności fizycznej do preferencji naszego organizmu

Przede wszystkim warto uwzględnić fakt, że każdy z nas jest inny, zmaga się z różnymi problemami i ograniczeniami zdrowotnymi. Takich ograniczeń nie należy w żadnym stopniu ignorować. Dlatego też jeśli na poważnie chcemy zacząć trenować, wówczas warto na starcie wykonać szereg badań. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy nasze podstawowe organy działają poprawnie, a nasze serce wytrzyma zwiększony wysiłek fizyczny. Z racji tego, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, więc jeśli nawet nie będziemy mogli wykonywać konkretnych aktywności ze względu na swój stan zdrowia, zawsze możemy znaleźć taką aktywność fizyczną, którą możemy uprawiać regularnie, a jednocześnie nie będzie ona dla nas bardzo obciążająca. Jeśli na przykład cierpimy na otyłość, wówczas na początku, zanim rzucimy się w wir biegania i jazdy na rowerze, warto zacząć od chodzenia, także z kijkami, uprawiając nordic-walking. Dzięki regularnym spacerom odbywającym się właśnie w ten sposób zaczniemy się ruszać i przyzwyczajać organizm do nieco większego deficytu kalorycznego.

Ćwiczenia rozciągające – dlaczego rozgrzewka przed właściwą aktywnością fizyczną jest bardzo istotnym elementem?

Jeśli jednak nic nam nie dolega i chcemy ćwiczyć na poważnie, wówczas zawsze na początku warto zaczynać od solidnej rozgrzewki. Wiele osób chcąc skrócić czas treningu stara się ograniczyć rozgrzewkę właśnie lub pominąć ją całkowicie, przechodząc bezpośrednio do intensywnych ćwiczeń. Niestety w wielu przypadkach takie zachowanie może skończyć się niechcianą kontuzją, naciągnięciem mięśnia lub innymi urazami, które mogą stać się niesamowicie uciążliwe. Dlatego też niezależnie od tego czy gramy w piłkę nożną, biegamy, idziemy na tenis czy wykonujemy serie powtórzeń różnych ćwiczeń w domu – przed każdą z tych czynności fizycznych warto porządnie się rozgrzać i rozciągać mięśnie. Wówczas kiedy zaczniemy wykonywać właściwe ćwiczenia, nasze mięśnie nie będą zupełnie zimne, a przez to podatne na urazy spowodowane nagłym ruchem poszczególnych kończyn. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo się rozgrzać, jakie ćwiczenia na początek pozwolą sprawić, że powoli mięśnie zaczną przyzwyczajać się do zwiększającej się aktywności fizycznej. Dzięki możliwościom dostępu do sieci, znajdziemy mnóstwo poradników, filmików instruktażowych, gotowych sekwencji ćwiczeń, dzięki którym można zacząć stopniować wysiłek fizyczny. Istotne jest również to, aby pamiętać, że po skończonym treningu warto się również porozciągać. Uspokojenie oddechu i rolowanie mięśni są świetnymi sposobami na bezpieczne zakończenie intensywnej sekwencji ćwiczeń.

NBL