Rowery treningowe – wybieramy odpowiedni stacjonarny rowerek do ćwiczeń w domu

0
2668
Rowery treningowe do ćwiczeń w domu
Rowery treningowe są różne – pionowe, poziome i spiningowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcesz ćwiczyć, ale trudno Ci wygospodarować czas na treningi na siłowni lub wyjścia w celu pobiegania? Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w sprzęt sportowy, który można postawić w domu. W przypadku treningów siłowych sprawa jest prosta – wybiera się atlas. Na co jednak postawić, gdy bardziej zależy Ci na kondycji lub spalaniu nadmiarowych kalorii?

Rower, bieżnia lub orbitrek?

To trzy najpopularniejsze sprzęty wybierane do trenowania kondycji w domu. Każdy z nich ma swoje zalety, my jednak skupimy się akurat na rowerach stacjonarnych. Dlaczego się one sprawdzają? Chociażby dlatego, ze w porównaniu z orbitrekami są znacznie bardziej ciche. Gdyby zestawić je pod tym względem z bieżniami, przewaga roweru stacjonarnego okazuje się jeszcze większa.

Dlaczego rower stacjonarny?

Cicha praca to spory atut, kiedy mowa o sprzęcie użytkowanym w warunkach domowych. Rower stacjonarny ma jednak więcej zalet, o których warto wspomnieć. W szczególności tych, które przekładają się na utrzymywanie sylwetki i ogólnie pojęte zdrowie.

Przede wszystkim stosunkowo łatwo zmusić się na rowerze do szybkiej i intensywnej pracy, co jest szczególnie przydatne dla osób stawiających pierwsze kroki w przygodzie z aktywnością fizyczną, ale też tych, którzy po dłuższej przerwie wracają do ćwiczeń. Nie bez znaczenia jest przy tym i to, że na rowerze stacjonarnym można trenować w sposób względnie bezpieczny dla kolan, co ma znaczenie dla osób z kontuzjami. Ale uwaga – dotyczy to tylko sytuacji, gdy dopasujesz wysokość siodełka do własnego wzrostu. Przy złym ustawieniu może dochodzić do obijania kolan o sam sprzęt.

Jaki rower stacjonarny będzie odpowiedni?

Rowery treningowe są różne – pionowe, poziome i spiningowe. Te pierwsze będą odpowiednim wyborem dla większości osób. Zajmują mało miejsca i świetnie wpływają na wzmacnianie nóg. Poziome dla odmiany sprawdzą się w przypadku osób mających problemy z kręgosłupem – po prostu pozwala go odciążyć. Natomiast rower spiningowy to wybór raczej dla profesjonalistów, którzy chcieliby zimą zachować pełną formę na kolejny sezon.


Materiał partnera zewnętrznego