Judo dla dorosłych – dlaczego warto?

0
834
judo dla dorosłych
Judo oprócz sportu jest pewnego rodzaju filozofią | fot.: stock.adobe.com

Judo od lat cieszy się dużą popularnością. Warto pamiętać, że ten sport można rozpocząć również w życiu dorosłym. Pozwala to na dostarczenie odpowiedniej dawki ruchu dziennej oraz odstresowanie po ciężkim dniu pracy.

Czym jest JUDO?

Judo oprócz sportu jest pewnego rodzaju filozofią. Osoby uprawiające sztuki walki często przez lata kontynuują swoją przygodę. Oprócz nabrania odpowiedniej kondycji oraz umiejętności samoobrony często doszkalamy się w okazywaniu szacunku drugiej osobie, byciu posłusznym prowadzącemu oraz zachowaniu odpowiedniej kultury. Pozwala to na wykształcenie odpowiedniego charakteru, który jest istotny w dzisiejszym świecie. W judo obowiązkowe są tradycyjne japońskie stroje judoki, a także pasy ukazujące umiejętności, oraz stopień szkolenia. W sporcie znajduje się 6 kolorów pasów, w kolejności od najmniej zaawansowanego: biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski oraz brązowy. Ten w kolorystyce czarnej jest zarezerwowany dla osób ze stopniem mistrzowskim. W judo rozróżniamy dwie techniki walki. Nage-waza jest techniką rzutów, którą powinno stosować się w momencie braku równowagi przeciwnika podczas staczanej walki. Jej głównym celem jest doprowadzenie oponenta do upadku na plecy. Drugą techniką jest katame-waza, która w wolnym tłumaczeniu oznacza obezwładnienie. Rozróżniamy trzy podstawowe ruchy, jakimi są dźwignie, duszenie oraz trzymania.

Historia Judo

Judo pochodzi z Japonii. Ta dyscyplina została stworzona przez Jigoro Kano, który urodził się w 1860 roku. Postanowił usunąć z jiu-jitsu chwyty, mogące prowadzić do zagrożenia życia bądź zdrowia oraz ulepszył niektóre techniki. W wolnym tłumaczeniu słowo Judo oznacza drogę do zwinności bądź drogę ustępowania. Współczesne techniki są oparte na japońskich zasadach wręcz. Judo zaliczamy do walk zapaśniczych. Głównym celem tej dyscypliny jest udoskonalanie samego siebie przez konsekwentne oraz systematyczne ćwiczenia. Warto pamiętać, iż w tym sporcie najważniejsza jest zwinność oraz spostrzegawczość, a nie posiadana siła fizyczna. W Judo stosuje się odpowiednie stopniowanie, określające zaawansowanie techniczne (oznaczają je kolejne pasy: od białego do brązowego w kategorii uczniowskiej kyu oraz czarny i czerwony w kategorii mistrzowskiej – dan). Do awansu na kolejny poziom, potrzebne jest opanowanie wymaganych technik. Na egzaminach na stopnie powyżej 3 kyu pod uwagę mogą być brane także wyniki sportowe.

judo dorośli
Głównym celem tej dyscypliny jest udoskonalanie samego siebie przez konsekwentne oraz systematyczne ćwiczenia | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego warto trenować judo?

Jedną z najważniejszych przyczyn jest, naturalna potrzeba ruchu fizycznego. Pozwala to na prawidłową pracę układu nerwowego, krwionośnego, ale przede wszystkim posiadanie dobrej kondycji oraz wydolności. Dodatkowym atutem jest nauka samoobrony, która może się przydać w życiu codziennym. Zyskujemy umiejętności spacyfikowania przeciwnika, w momencie zagrożenia zdrowia lub życia. Podczas zajęć, najczęstszym elementem są ćwiczenia ogólnorozwojowe. Pozwala to na nabranie odpowiedniej gibkości, wytrzymałości oraz szybkości. Dochodzi do poprawy koordynacji ruchowej. Dodatkowo zajęcia na macie mogą pozwolić na rozładowanie napięcia psychicznego, po całodniowym stresie.

Spotkania dla dorosłych odbywają się zazwyczaj w grupach wiekowych od 16 roku życia, bez określenia górnej granicy. Często w lekcjach judo, biorą udział osoby, które w dzieciństwie miały kontakt z tym sportem bądź dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Dzięki odpowiednim podziałom na grupy w zależności od posiadanych zdolności, nie trzeba martwić się o zbyt dużą presję oraz za wysoki poziom ćwiczeń. Lekcje z Judo powinny odbywać się w sposób systematyczny, aby osiągnąć efekty. Jest to również dobre miejsce do zawarcia nowych przyjaźni oraz zapoznaniem się z osobami o podobnych zainteresowaniach. Dorośli, którzy posiadają dzieci, mogą przekazywać swoją wiedzę pociechom. Pozwala to na odpowiedni rozwój ruchowy, ale również poszerzanie horyzontów umysłowych oraz osiąganie odpowiednich zdolności w kontaktach z rówieśnikami.

Podsumowując Judo jest wspaniałym sportem dla osób w każdym wieku. Potrafi w dużym stopniu wpłynąć na wytrzymałość, kondycję oraz gibkość. Oprócz zalety, jaką jest ruch fizyczny, podczas treningu dochodzi do rozwoju własnego wnętrza. Sport jest również świetnym elementem odstresowania po kilkugodzinnej pracy. 

NCZ