Gdzie na biegówki?

0
917
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie. Na terenie parku jest kilka tras o różnym stopniu trudności, a w lutym odbywa się tu Bieg Sasinów | fot.: stock.adobe.com

Biegówki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Jazda na nich nie wymaga dużych umiejętności, natomiast jest doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną zimową porą. Sprawdzamy, gdzie warto udać się na biegówki.

W góry

Z jeżdżeniem na nartach kojarzą nam się przede wszystkim góry, dlatego też rozpoczniemy od przedstawienia tras górskich. Pierwsza trasa znajduje się w Górach Stołowych, a dokładnie w Karłowie. Jest ona przeznaczona zarówno dla amatorów, jak i dla tych, którzy nieco dłużej jeżdżą na nartach biegowych. W Karłowie wyznaczone są bowiem trzy trasy: zielona dla początkujących, niebieska dla bardziej doświadczonych i czerwona dla zaawansowanych.

Kolejna trasa godna polecenia znajduje się w Bieszczadach, a konkretnie w Wetlinie. Początkujący narciarze mogą próbować swoich sił na płaskich trasach, bardziej zaawansowani zaś mogą biegać pod górkę. Wetlina cieszy się również popularnością wśród tych, którzy lubią dobrze zjeść – znajdziemy tam wiele restauracji oferujących bardzo smaczne, regionalne dania. Inna trasa dla narciarzy biegowych znajduje się w Jakuszycach, 8 kilometrów od Szklarskiej Poręby. Trasy przeznaczone są jednak dla osób, które mają już jakiekolwiek doświadczenie w jeździe na nartach biegowych bądź też są gotowe odbyć lekcje z instruktorem – przynajmniej jedną. Co istotne, w Jakuszycach możemy szusować nawet do wczesnej wiosny, gdyż śnieg często leży tam do kwietnia – dlatego też Jakuszyce nazywane są polską Alaską.

Trasy narciarskie w Górach Izerskich - Jakuszyce, Polska
Trasy narciarskie w Górach Izerskich – Jakuszyce, Polska | fot.: stock.adobe.com

Na Mazury

Fani nart biegowych doskonale wiedzą, że można na nich jeździć nie tylko w górach. Czasami nawet w miastach wyznaczane są specjalne trasy dla narciarzy, jednak zależy to wyłącznie od inicjatywy władz, a sama oferta skierowana jest raczej do lokalnych mieszkańców. Niemniej jednak jeśli nie chcemy wybierać się w góry, a w naszym mieście nie ma trasy biegowej, możemy wybrać się na Mazury. Znajdziemy tam przede wszystkim Zagrodę Nibork we wsi Sorkwity. Trasy przeznaczone są przede wszystkim dla początkujących narciarzy; istnieje również możliwość wypożyczenia nart biegowych. Bardziej zaawansowani mogą wypróbować częściowo przygotowanych tras, które są nieco trudniejsze do pokonania. Na Mazurach znajdziemy także Wzgórza Dylewskie, gdzie odnajdą się nawet sceptycy sportów zimowych. Trasy są bowiem tak przygotowane, że nawet osoba, która nie potrafi jeździć na nartach, z pewnością sobie poradzi. Dodatkowo na turystów czekają piękne krajobrazy, które – między innymi ze względu na łatwość przejazdu trasy – można spokojnie podziwiać. Turyści mają możliwość noclegu w hotelach, które proponują im także zabiegi SPA oraz pyszną, regionalną kuchnię.

Choć wydaje się, że narty biegowe przeznaczone są dla profesjonalistów, w praktyce każdy może spróbować swoich sił na odpowiednio przygotowanych trasach. Do wyboru mamy wiele destynacji – przede wszystkim górskie oraz mazurskie, jednak możemy również szukać tras biegowych przygotowanych sezonowo w większych miastach w Polsce.

DTK