Biegaj z pełną przyjemnością

0
500
bieganie
Pierwszą rzeczą, jaką należy mieć na uwadze, jest fakt, że nie ma jednych, uniwersalnych butów biegowych, które sprawdziłyby się niezależnie od okoliczności | fot.: materiał partnera

Bieganie jest w naszym kraju niezwykle popularną aktywnością, uprawianą przez kobiety w różnym wieku. Ten sport pozwala na zachowanie kondycji przyczynia się do zyskania odporności oraz pozbycia nadmiarowych kilogramów. Jednak aby mieć z biegania pełną satysfakcję, niezbędne będzie odpowiednie obuwie.

Jak je wybrać? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Wyjaśniamy i doradzamy.

Co sprawdzić, wybierając buty do biegania damskie?

Pierwszą rzeczą, jaką należy mieć na uwadze, jest fakt, że nie ma jednych, uniwersalnych butów biegowych, które sprawdziłyby się niezależnie od okoliczności. Dlatego buty do biegania damskie dzielą się ogólnie na dwie główne kategorie: przeznaczone do używania na twardych nawierzchniach w mieście (jak chodniki czy jezdnie) oraz do biegania w terenie (jak leśne ścieżki, góry itp.). Co je różni? Przede wszystkim podeszwy. Te drugie mają ją znacznie twardszą – co nie może dziwić, ponieważ na pozamiejskich szlakach biega się często po kamieniach i gałęziach, więc stopa musi być perfekcyjnie chroniona. W tym celu bieżnik butów do biegania w terenie jest głębszy, niż w obuwiu miejskim.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję, każdy producent ma swoje autorskie rozwiązania, jednak wszystkie łączy jedno: buty do biegania damskie wykonywane są z materiałów mających zapewnić niezakłóconą cyrkulację powietrza, co pomaga w odprowadzaniu potu oraz chroni stopę przed przegrzaniem. Często stosowane są również zabezpieczenia przed wilgocią, dzięki którym nawet biegając podczas mżawki stopa powinna pozostać sucha. Ważną cechą jest również możliwość optymalnego dopasowania obuwia. Chodzi tu nie tylko o wybranie właściwego dla stopy biegaczki numeru, ale również technologie zapewniające utrzymanie buta na stopie.

Dobrym przykładem propozycje firmy Nike, której buty do biegania damskie korzystają z systemu Dynamic FIT. Jego działanie sprawia, że sznurowadła samoczynnie zaciskają się, dając odpowiednie dopasowanie. W propozycjach tego i innych producentów często za trzymanie stopy odpowiada także pas biegnący wokół śródstopia. Ma on możliwość regulacji, dzięki której dopasowanie jest jeszcze lepsze.

Kolejną istotną cechą jest amortyzacja – buty przyjmują na siebie część energii wytwarzanej podczas uderzania stopy o podłoże, dzięki czemu znacząco zwiększa się komfort podczas uprawiania aktywności. Za amortyzację odpowiada „drop”, czyli odległość pomiędzy śródstopiem a piętą. Określany jest on w milimetrach, a im mniejszy, tym mniejsza amortyzacja. Standardem jest drop wynoszący 8 mm.

Na jakie buty biegowe warto postawić?

W chwili obecnej w sprzedaży znajdują się dziesiątki zróżnicowanych modeli, dlatego warto postawić na sklep, który nie proponuje wszystkiego jak leci, a tylko starannie wyselekcjonowane buty do biegania damskie od najlepszych marek. Takim sklepem jest www.intersport.pl, mający również szereg salonów stacjonarnych na terenie całego kraju. I co istotne – wysokiej jakości buty biegowe dla pań są w tej sieci dostępne w bardzo atrakcyjnych, przystępnych cenach.

Przekonaj się o tym – zajrzyj na www.intersport.pl już teraz!

Materiał partnera