Lawenda, czyli skarb Prowansji! 4 domowe zastosowania tej niezwykłej rośliny

0
6474
Wśród pól lawendy
Prowanasja swoją popularność zawdzięcza lawendzie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Prowanasja swoją popularność zawdzięcza lawendzie. To roślina, która przyciąga swoim intensywnym zapachem i zachwyca pięknymi fioletowymi kwiatami. Co więcej, nie wymaga też wiele wysiłku w uprawie. Lavandula, z łaciny, oraz częściej gości w polskich ogrodach. Czy wiesz, że lawenda nie pełni jedynie ozdobnych funkcji? Jej użycie jest bowiem znacznie szersze. Sprawdź 4 domowe zastosowania tej niezwykłej rośliny.

Pielęgnacja ciała i włosów

Lawenda, za sprawą swoich właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Łagodzi podrażnienia, odświeża i łagodzi zmiany skórne, spowalnia również procesy starzenia skóry. Dlatego też warto szukać preparatów do twarzy i ciała z dodatkiem tej właśnie rośliny. Zdecyduj się na ekologiczne produkty bio, które znajdziesz pod tym linkiem https://tolpa.pl. Lawenda ma także działanie ujędrniające i nieco rozjaśniające. Warto zainwestować w olejek lawendowy, który sprzyja pielęgnacji włosów. Hamuje ich wypadanie i stymulującym wzrost. Pozytywnie wpływa też na nadmiernie przetłuszczającą się skórę głowy. Zaparz suszoną lawendę i wystudzonym wywarem płukaj włosy.

Odstraszacz moli

Kilka suszonych gałązek lawendy wystarczy, aby tanim kosztem stworzyć skuteczny odstraszacz owadów. Choć dla ludzkiego nosa lawenda ma przyjemny zapach, to dla owadów ma odpychającą woń. Poza tym, ta roślina nie tylko skutecznie odstrasza mole, nie przepadają też za nią komary i muchy. Warto zatem uprawiać lawendę w swoich ogrodzie. Co więcej, olejek lawendowy z powodzeniem zastąpi spray przeciw komarom, a nałożony na skórę po ugryzieniu, znacznie złagodzi swędzenie.

Przyprawa do mięs i sałatek

Jeśli chcesz nadać swoim potrawom wyrazistego smaku i aromatu, postaw na lawendę. Mało kto wie, że roślina ta jest jadalna i ma szerokie zastosowanie w gotowaniu. Lawenda doskonale komponuje się z mięsem, warzywami, deserami, a także z wypiekanym w domu chlebem. Czy wiesz, że jest ona jednym ze składników mieszanki ziół prowansalskich? Z powodzeniem możesz też dodać lawendę do lemoniady. Jednak zachowaj umiar, gdyż ma ona bardzo intensywny smak.

Lek na oparzenia

Lawenda doskonale sprawdzi się też w przypadku oparzeń. Roślina ta nie tylko przyspiesza proces leczenia, ale też sprawia, że blizny są mniej widoczne. W przypadku łagodnych oparzeń, zmieszaj 10 kropli olejku lawendowego z połową miarki żelu aloesowego. Nałóż preparat na na oparzone miejsce, po uprzednim schłodzeniu zimną wodą. Pamiętaj, jeśli oparzenie jest poważane, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


Materiał partnera zewnętrznego