Jak zapobiegać rozstępom? Co na rozstępy?

0
1416
Piękne ciało bez rozstępów
Rozstępy to problem przede wszystkim estetyczny, dotyczy głównie kobiet w ciąży i młodych mam. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rozstępy to problem przede wszystkim estetyczny, dotyczy głównie kobiet w ciąży i młodych mam, ale często rozstępy pojawiają się także u młodzieży w czasie intensywnego wzrostu oraz w momencie szybkiego przybierania na wadze. Jakie są etapy powstawania rozstępów? Co stosować na rozstępy? Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Rozstępy można opisać jako bardzo charakterystyczne przejaśnienia na skórze, otoczone zdrową tkanką, pojawiające się najczęściej na brzuchu, udach, piersiach i w okolicach kolan. Powstają wskutek mechanicznego rozciągania skóry, np. podczas nagłego wzrostu wagi. Określane także jako „tygrysie paski”, w widoczny sposób zmieniają strukturę i wygląd skóry.

Zmiany rozstępowe powstają w kilku etapach. Na początku widoczne są jako cienkie, różowe przejaśnienia – pęknięcia na skórze. Z czasem wydłużają się i poszerzają, stają się również ciemniejsze. W ostatnim etapie zmniejszają się i bledną.

Rozstępy – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów jest zaburzenie funkcji fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję białek (kolagenu i elastyny) budujących strukturę skóry. Tworzą one swoistą uporządkowaną siatkę, która utrzymuje całość tkanki. Jeśli dochodzi do intensywnego mechanicznego rozciągania skóry (np. wskutek przyrostu wagi, rozciągania skóry na brzuchu ciężarnej), wówczas sieć „nie wytrzymuje” takiego naprężenia i pojawiają się w niej pęknięcia widoczne gołym okiem w postaci rozstępów. Co więcej, podczas takiego trwałego napięcia skóry, staje się ona cieńsza, przez co rozstępy stają się bardziej widoczne.

Najłatwiej powstają rozstępy w ciąży, ponieważ pojawiają się dodatkowe czynniki przyczyniające się do osłabienia skóry. W ciąży dochodzi do wzrostu stężenia kortyzolu (hormonu kory nadnerczy) we krwi, który osłabia włókna kolagenowe. Uwarunkowania genetyczne, gwałtowny przyrost wagi, mała aktywność fizyczna i niewystarczająca pielęgnacja skóry przyczyniają się do zwiększenia ryzyka pojawiania się rozstępów w czasie ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze.

Jak zapobiegać rozstępom?

Rozstępom zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż je potem usunąć. Zdając sobie sprawę z wysokiego ryzyka pojawienia się tych nieestetycznych zmian na skórze, warto zacząć działać zanim się pojawią lub kiedy są jeszcze świeże – to daje dużą szansę na znaczną redukcję ich widoczności.

Profilaktyka rozstępów obejmuje kontrolę wagi ciała, ćwiczenia poprawiające elastyczność i ukrwienie skóry, dietę bogatą w zdrowe tłuszcze, witaminy (A, C, E, B5 i PP) i mikroelementy (m.in. cynk, selen, magnez) oraz odpowiednią pielęgnację obszarów skóry zagrożonych pojawieniem się tygrysich pasków.

Kosmetyki na rozstępy – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na rozstępy [link: https://www.allecco.pl/filter/category,396,rozstepy] w formie: kremów, balsamów, serum i olejków. Warto wybierać te znanych marek o wysokiej (potwierdzonej!) skuteczności działania. Najważniejsze, aby objąć skórę kompleksowym planem pielęgnacyjnym. W profilaktyce rozstępów ważne jest także regularne masowanie, delikatne peelingowanie i intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry.

O szczególną pielęgnację powinny zadbać przede wszystkim kobiety ciężarne i młode mamy. Dla nich na drogeryjnych i aptecznych półkach przeznaczone są specjalnie linie kosmetyków do kompleksowej ochrony skóry przed rozstępami. W tym szczególnym okresie warto sięgać po preparaty do nich przeznaczone, aby mieć pewność, że są one bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Warto wiedzieć, jak wybrać krem na rozstępy w ciąży [https://www.allecco.pl/czytelnia/artykul/114,jak-wybrac-krem-na-rozstepy-w-ciazy], od kiedy i jak często go stosować. Ważne, aby regularnej pielęgnacji przeciwrozstępowej nie zaniechać w momencie przyjścia maluszka na świat. Skóra podlega ogromnym przemianom jeszcze na długie tygodnie po porodzie. W okresie laktacji warto także regularnie aplikować kremy przeciw rozstępom na piersi, które znacznie zmieniają swoją strukturę i objętość, przez co skóra staje się bardziej podatna na pojawienie się rozstępów.


Materiał partnera zewnętrznego