Jak uzyskać gładkie nogi bez podrażnień?

0
3719
piękne i gładkie nogi
Zabieg laserowej depilacji pozwala na skuteczne usuniecie włosów bez podrażnień | fot.: stock.adobe.com

Aby uzyskać efekt gładkich i pięknych nóg, należy poświęcać im czas przez cały rok. Dbajmy o nie szczególnie w lecie, kiedy są wystawiane na silne działanie promieni słonecznych. Także jesienią i zimą warto zwrócić uwagę na skórę i owłosienie na nogach. Tym bardziej, że możemy wspomóc się zabiegami, które latem są dla nas niewskazane. O czym mowa? Oczywiście zarówno o nawilżeniu, jak i pozbywaniu się niechcianego owłosienia.

Goląc nogi maszynkami łatwo jest je podrażnić lub skaleczyć. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów aby ochronić się przed podrażnieniami i latem móc cieszyć się gładką, zadbaną skórą.

Oto kilka porad jak zadbać o nogi aby były gładkie i piękne

Warto pamiętać o nawilżaniu. Nawilżona i odżywiona skóra, z odbudowaną warstwą lipidową będzie mocniejsza i odporna na zadrapania, skaleczenia czy podrażnienia. Skórę można nawilżać kremami lub balsamami. Dobrze sprawdza się do tego celu produkty zawierające masło shea, masło kakaowe, aloes lub olej arganowy.

Jak golić nogi zwykłą maszynką?

Odpowiednie przygotowanie skóry do golenia to krok, który zagwarantuje doskonałą skuteczność i bezpieczeństwo podczas golenia. Dobrze przygotowana skóra powinna być nawilżona i (najlepiej dzień wcześniej) dokładnie wypeelingowana. Przed rozpoczęciem golenia należy ją zwilżyć i posmarować dodatkowo żelem lub kremem do golenia, który spowoduje zmiękczenie włosów i przygotuje je do ścięcia.

Należy też wybrać odpowiednią maszynkę do golenia. Najlepszym wyborem będzie jednorazowa maszynka przeznaczona dla kobiet. Warto wybrać maszynkę z wyprofilowanymi ostrzami i wbudowanym paskiem nawilżającym. Pasek ten ułatwia poślizg maszynki, a dodatkowo ma właściwości pielęgnacyjne. Maszynkę należy zwilżyć wodą, aby zawarte w paskach składniki uaktywniły się i mogły zadziałać. Maszynkę należy prowadzić pod włos, czyli od kostki w stronę kolana równomiernym, powolnym ruchem. Nie należy przyciskać mocno maszynki do skóry, aby uniknąć podrażnień i skaleczeń. Po zabiegu należy opłukać dokładnie skórę, aby usunąć pozostałości kosmetyków do golenia.

Wady klasycznego golenia nóg

Golenie owłosienia przy użyciu maszynki do golenia naraża nas nie tylko na uciążliwe podrażnienia, ale i bolesne i nieestetyczne wrastanie włosków. Zamiast eksponować nogi – ukrywamy je pod warstwą ubrań. Co więcej, zwykłą depilację trzeba dość często powtarzać, bo włoski odrastają już po 2-3 dniach.

Depilacja laserowa – sposób na gładkie nogi bez podrażnień

Jeśli nie mamy czasu na częste golenie lub depilację tradycyjnymi metodami w domu, warto skorzystać z zabiegu depilacji laserowej w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Działanie laserowej depilacji jest oparte na zjawisku fototermolizy. Laser tworzy przenikającą do skóry wiązkę światła. Wiązka jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik który znajduje się w mieszkach włosowych. Wytwarza się ilość ciepła która działa niszcząco na cebulki włosowe. Wiązki światła działają jedynie powierzchniowo i są całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Dlaczego jesień i zima to najlepszy czas na depilację laserową?

Na zabiegi laserowego usuwania owłosienia warto wykonywać jesienią i zimą. Dzieje się tak przez wspomnianą melaninę. Mocno opalona skóra (a więc nasycona melaniną) mocniej absorbuje wiązkę światła, co naraża nas na potencjalne podrażnienia, a nawet poparzenia. Aby uniknąć powikłań, zabiegi depilacji laserowej wykonuje się w okresach, kiedy słońce operuje słabiej.

Jak często należy powtarzać zabieg depilacji laserowej?

Zabiegi należy powtarzać w odstępach co 4-6 tygodni (maksymalnie 8 tygodni), ponieważ urządzenie do depilacji działa na włosy w fazie aktywnego wzrostu (anagen). W tym czasie nowy włos powoli „kiełkuje” z mieszka, a etap ten trwa ok. 4-8 tygodni na ciele. Po anagenie następuje katagen, czyli tzw. faza przejściowa, kiedy to włos uwalniany jest z brodawki i staje się gotowy do wypadnięcia. W ostatniej fazie, czyli telogenie, włos po krótkim (2-3 miesiące) okresie spoczynku wypada. Wtedy też cały cykl rozpoczyna się na nowo. Warto wiedzieć, że jedynie pierwsza faza wzrostu włosa jest wrażliwa na działanie lasera, a więc przedłużanie odstępu pomiędzy wizytami może znacząco osłabić efekty zabiegu. Po ukończonej serii zabiegów warto także wykonać raz do roku tak zwany zabieg przypominający.

Kilka największych zalet depilacji laserowej

Zabieg laserowej depilacji pozwala na skuteczne usuniecie włosów bez podrażnień. Skuteczność depilacji jest bardzo wysoka, choć w znacznej mierze uzależniona od karnacji skóry i koloru owłosienia. Najskuteczniej usuwa się włosy ciemne i grubsze. Depilacja laserowa jest bezpieczna, szybka i nie wywołuje skutków ubocznych. Nie powoduje także wrastania włosków – najczęstszego powikłania przy depilacji z użyciem maszynki do golenia. Jej efekty są długotrwałe, co daje jej ogromną przewagę nad innymi sposobami pozbywania się niechcianego owłosienia. Jeśli więc chcesz się cieszyć gładką skórą latem laserowa depilacja nóg jest zdecydowanie dla ciebie!


OLI