Wymiana konsoli na nowszy model – jak przesiąść się z PS4 na PS5?

0
1442
Sony PlayStation 5
Dawne przenoszenie się na nowe konsole były dla graczy bolesne. Cały trud włożony w zdobywanie punktów i osiągnięć musiał ustępować nowej generacji | fot.: stock.adobe.com

W życiu każdego fana konsol dochodzi do momentu, w którym musi skorzystać z oferty nowej generacji. Powodem jest zmieniająca się grafika lub gry przeznaczone wyłącznie do grania na nowym sprzęcie. Nową konsolę wypuściła ostatnio firma Sony, a jest nią oczywiście PlayStation 5. Notuje ona rekordy sprzedaży i fani starego PS4 powinni powoli pomyśleć o zmianach. Na szczęście firma pamięta o stałych graczach i przygotowała ich na zmiany. Jak przesiąść się z PS4 na PS5? 

Przesyłanie danych 

Dawne przenoszenie się na nowe konsole były dla graczy bolesne. Cały trud włożony w zdobywanie punktów i osiągnięć musiał ustępować nowej generacji. Sony na szczęście w końcu zdecydowało się na swobodne przenoszenie danych. Tym samym wszystkie osiągnięcia z PS4 pojawiają się też na PS5. Należy zaznaczyć, że wszystkie dane będą pojawiały się na dwóch konsolach jednocześnie. Można zatem zamiennie grać na dwóch konsolach w tę samą grę. 

Dane można przesyłać dzięki podłączonej rozszerzonej pamięci masowej. Można to także zrobić za pomocą chmury, jeśli jest się subskrybentem PlayStation Plus. Koszt tego ostatniego jest naprawdę niewielki, bo wychodzi około 20 zł w skali roku. Dotyczy obu konsol i pozwala grać w trybie multiplayer. Warto wspomnieć, że dzięki opcji przesyłania danych można przesyłać gry, a wszystko dzięki kompatybilności wstecznej. 

Kompatybilność gier 

Zmieniając PS4 na PS5 nie trzeba się martwić o gry z poprzedniej generacji. Dzięki kompatybilności wstecznej można grać swobodnie we wszystkie poprzednie tytuły. Nie trzeba więc wystawiać starych gier na sprzedaż – można się nimi cieszyć na PS5. Ulubione tytuły można także przesłać, jeśli były one zapisane na dysku PS4. Na graczy w nowej generacji czeka również pakiet niektórych klasycznych tytułów, które można nadrobić czekając na gry ekskluzywne. 

Czy warto przesiadać się z PS4 na PS5? 

Od premiery PS5 minęło już sporo czasu, dlatego można się spotkać już z niski cenami względem tych wyjściowych. Da się również znaleźć wersje używane. Koszt przesiadania się na PS5 nie jest tak wysoki jak się może wydawać. Tym bardziej że można sprzedać swoje stare PS4, które w zależności od swojej wersji jest wyceniane na kilkaset złotych. Dużym atutem PS5 są gry ekskluzywne, w które nie można zagrać na innych konsolach lub na komputerze. Posiadacze PS4 muszą się jednak liczyć z istotnymi zmianami cen gier. Wystarczy wymienić tutaj takie tytuły jak „Returnal”, „Spider Man Miles Morales” czy „Ratchet i Clank: Rift Apart”, 

Włożone pieniądze w PS5 są jednak warte wydania. Wszystko dzięki dużym możliwościom nowej generacji, która jest znacznym krokiem naprzód niemal w każdym aspekcie względem PS4. Zachwycają przede wszystkim możliwości graficzne sprzętu. Dzięki szybkiemu dyskowi SSD znacznie skraca się czas oczekiwania na grę. PS5 ma także 2 razy więcej pamięci RAM. Dużą różnicę robi także napęd optyczny Blu-Ray. Wszystkie te zmiany istotnie zachęcają do zmiany dotychczasowej konsoli. Wystarczy jedynie przenieść swoje dane i gry. Granie na PS5 nie wyklucza jednak używania PS4, a wszystko dzięki zmianom, jakie wprowadziło Sony. 

MMI