Własna serwerownia – czy to się opłaca? Zalety, wady oraz koszty rozwiązań w takim przedsięwzięciu

0
1710
własna serwerownia
Wizja własnej serwerowni może być kusząca dla wielu osób, w końcu w takiej sytuacji mamy wszystko pod kontrolą | fot.: stock.adobe.com

Koszty serwerów z roku na rok są coraz większe, dlatego wiele firm decyduje się na własne serwerownie. Czy jest to opłacalne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Własna serwerownia

Wizja własnej serwerowni może być kusząca dla wielu osób, w końcu w takiej sytuacji mamy wszystko pod kontrolą. Nie można jednak zapominać o wielu kwestiach potrzebnych do stworzenia swojego data center. Do prawidłowego działania serwerowni potrzebujemy odpowiednich warunków. Musimy wydzielić w domu bądź biurze pomieszczenie uprzednio przystosowane do pracy serwerów. Warto byłoby zadbać o dobrą klimatyzację, chłodzenie, oraz ochronę przeciwpożarową pomieszczenia z serwerami. Do tego wskazane byłoby posiadanie minimum dwóch niezależnych źródeł prądu oraz internetu, żeby w razie awarii jednego z nich mieć możliwość utrzymania stałej pracy serwerów. Niezbędnym wydaje się także zatrudnienie pracownika, który będzie zajmował się obsługą i konserwacją naszych serwerów. Rzeczy o które trzeba zadbać w przypadku własnej serwerowni jest wiele, a to dopiero początek.

Koszty własnej serwerowni

Koszt zależy głownie od wielkości i złożoności naszego data center. Należy również wziąć pod uwagę koszt samych serwerów i sprzętu potrzebnego do uruchomienia serwerowni jak np: routery, okablowanie czy odpowiednie zabezpieczenia. Do tego należy doliczyć instalację oraz montaż maszyn. Pamiętajmy, że wydatki na naszą serwerownie nie kończą się w momencie jej stworzenia, należy również doliczyć do tego koszty utrzymania czy też obsługi. Szacuje się, że koszty budowy serwerowni wynoszą od 10 do 20 tys. zł za metr kwadratowy.

Własna serwerownia – Zalety i Wady

Niewątpliwie trzeba włożyć sporo pracy, aby postawić i utrzymać własną serwerownie, ale ma to również swoje zalety:

– Możliwość dostosowania data center pod swoje przedsiębiorstwo

– Większa kontrola nad jakością i pracą serwerów

– Możliwość stałego monitorowania działania serwerów

– W przypadku awarii natychmiastowa wiedza o źródle i złożoności problemu

– Po pewnym czasie koszty utrzymania mogą być znacznie niższe niż w przypadku wykupienia serwerów u osób trzecich.

Przejdźmy zatem do wad własnej serwerowni:

– Serwery są bardziej narażone na cyberataki, nie jesteśmy w stanie posiadać takich zabezpieczeń jak duże serwerownie

– W przypadku braku kilku niezależnych źródeł prądu czy internetu, w razie awarii jesteśmy narażeni na przerwy w działaniu serwerów

– Dużym minusem jest wysoki wydatek na sam początek oraz konieczność wydzielenia odpowiedniego pomieszczenia dla serwerowni, co nie zawsze jest możliwe.

– Rozbudowa serwerów jest bardziej czasochłonna i kosztowna niż w przypadku zewnętrznych podmiotów

– W przypadku zmniejszenia zainteresowania naszym przedsiębiorstwem bądź zamknięcia biznesu jesteśmy narażeni na dodatkowe straty finansowe.

Własna serwerownia z pewnością może być dobrą inwestycją na przyszłość, trzeba jednak wziąć pod uwagę za i przeciw – nie dla każdej firmy będzie to idealne rozwiązanie. Zdecydowanie jest to lepsza opcja dla firm które korzystają z większej ilości komputerów.

KMA