Windows 11 – co wiadomo o nowej odsłonie znanego systemu operacyjnego?

0
499
Windows 11 logo
System Windows nieoficjalnie ma zostać wydany w pierwszym kwartale 2022 roku | fot.: stock.adobe.com

Każdy nowy Windows jest sporym wydarzeniem na rynku komputerowym. Ten najpopularniejszy na świecie system operacyjny firmy Microsoft już od 1985 roku pomaga odnaleźć się użytkownikom w oprogramowaniu. Zdarzały się jego lepsze, jak i gorsze wersje. Do którego z nich będzie się zaliczał Windows 11 i co na razie wiadomo o nowym systemie? 

Najnowsze informacje 

System Windows nieoficjalnie ma zostać wydany w pierwszym kwartale 2022 roku. Wszystko może się jednak pozmieniać i możliwe są ponowne przesunięcia. Co ciekawe, bardzo wiele osób otrzyma go za darmo. Wystarczy spełniać odpowiednie wymagania sprzętowe, jak i mieć aktualnego Windowsa 10. System automatycznie przeinstaluje się wtedy do systemu 11. Czy nasz komputer spełnia kwalifikacje można się przekonać na specjalnej stronie internetowej. 

Póki co system zaprezentowano 24 czerwca. Do sieci trafił też plik ISO z jedną z wersji kompilacji systemu. Fani nowego oprogramowania czekali na niego bardzo długo, bo około dekadę. Microsoft odstawił swego czasu Windowsa na boczny tor, a projekt bardzo długo nie miał nawet swojego lidera. Wynikało to między innymi z klęski w sprawie Windowsa 10X, który został anulowany. W końcu jednak Microsoft uznał, że trzeba dostosować nowy system operacyjny do najnowszych standardów technologicznych. 

Jakie zmiany wprowadzi Windows 11? 

Kompletnie inny będzie wygląd systemu. Oczywiście dalej przeważać będą tradycyjne „Okna”, od których wzięła się jego nazwa, ale trochę inny będzie sam układ. Przede wszystkim wszystko będzie bardziej wyśrodkowane względem poprzedników. Przycisk „Start” nie znajdzie się w rogu ekranu, tylko dość blisko środka. Teoretycznie ma to być prostsze dla użytkowników urządzeń mobilnych. Sporo osób ma jednak wątpliwości, czy kciuk nie będzie miał przez to więcej pracy. Inny jest też wygląd samych ikon, które będą półprzezroczyste i podobne do szkła. 

Windows 11 ma postawić jednak przede wszystkim na produktywność. Zmieni się system zarządzania oknami programów, gdzie łatwiej będzie postawić na swój ulubiony układ. Będzie można dzięki temu mieszać dowolnie aplikacje z przeglądarką na urządzeniach mobilnych. Przyda się to też osobom z bardzo szerokimi ekranami czy funkcją pivot. 

Nowoczesny systemy komunikatorów oraz opcje dla graczy 

Windows 11 w końcu dostosuje się do komunikatorów i gier komputerowych. W przypadku tego pierwszego Windows ma się skupić na Teams, odchodząc delikatnie od Skype’a. Ten nowoczesny komunikator nie ogranicza się jedynie do biznesu, ale stał się powszechnie używany w wielu domach. 

Nie można zapominać też o graczach, którzy stanowią coraz to większy odsetek korzystających z Windowsa. W końcu możliwe będzie łączenie się z konsolą, a konkretnie z produktem Microsoftu, czyli XBOX-em. Dotyczy to również jego systemu abonamentowego, czyli Game Pass’u. Windows ponadto automatycznie będzie zmieniał kontrast i kolorystykę w momencie włączenia gry.

Gracze i inni użytkownicy Windowsa już nie mogą doczekać się wprowadzonych poprawek, dlatego mają nadzieję, że przewidywana data premiery już się nie zmieni. 

MMi