W jaki sposób zlokalizować swój telefon?

0
655
lokalizowanie telefonu
Możliwość stałego udostępniania lokalizacji bliskiej osobie lub przesyłania jej na swoje drugie konto może zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia telefonu | fot.: materiał partnera

Wszystkim chyba zdarzyło się na moment wystraszyć, kiedy po dotknięciu kieszeni okazało się, że nie ma w niej telefonu. Chwila niepokoju, gdy po przeszukaniu torebki nie widać komórki, to również coś, co przytrafia się wielu osobom. Co zrobić w sytuacji, gdy smartfon został zgubiony?

Udostępnianie lokalizacji

Najczęściej odnajdujemy zgubę, która leżała pod większym przedmiotem albo po prostu została odłożona w inne miejsce. Kiedy jednak naprawdę zgubimy telefon, zostawimy go gdzieś lub mamy podejrzenie, że ktoś go ukradł, najlepiej od razu próbować go zlokalizować. Możliwość stałego udostępniania lokalizacji bliskiej osobie lub przesyłania jej na swoje drugie konto może zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia telefonu. Taką funkcję w każdej chwili da się wyłączyć i ponownie aktywować. W nagłej sytuacji wystarczy poprosić kogoś bliskiego, by sprawdził, gdzie aktualnie znajduje się zgubiony telefon. Jak zlokalizować telefon za darmo? Kolejna metoda to korzystanie ze sprawdzonych i bezpiecznych aplikacji, które pozwalają na namierzenie urządzenia. Takie apki wykorzystują GSM, kiedy działa zasięg sieci komórkowej, oraz GPS. Dokładność odczytu lokalizacji GSM zależy od ilości stacji bazowych w danej okolicy – w mniejszych miejscowościach prawdopodobnie będzie podana w przybliżeniu.

Przydatne funkcje telefonów

W ustawieniach niektórych smartfonów są dostępne takie opcje jak np. „znajdź moje urządzenie”. Ich aktywacja sprawi, że w razie potrzeby będziemy mogli namierzyć telefon przy użyciu aplikacji lub strony usługi. Ważne, by w tym momencie na poszukiwanym telefonie był włączony internet, lokalizacja oraz zalogowane konto, które z niej korzysta. Więcej warunków, które są potrzebne, by usługa działała prawidłowo, znajduje się na poświęconych temu tematowi stronach internetowych. Warto zapoznać się, jakie możliwości zlokalizowania daje nam telefon, z którego korzystamy.

Dodatkowe opcje

Samo odczytanie bieżącego lub ostatniego zapisanego położenia może okazać się niewystarczające. Przy podejrzeniu, że telefon wpadł w niepowołane ręce, dobrze jest sięgnąć po dodatkowe środki ostrożności. Zdalne blokowanie urządzenia to coś, co najlepiej zrobić od razu, a jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z kodu blokady ekranu, możemy go dodać. Warto założyć, że nasz smartfon znalazła uczciwa osoba, która będzie próbowała go zwrócić. Dodanie do zablokowanego ekranu notatki na pewno jej w tym pomoże. W takiej wiadomości powinien znaleźć się kontakt, taki jak numer telefonu lub e-mail umożliwiający umówienie się na odbiór zguby. Jeśli wszystkie inne metody zawiodły i chcemy chronić swoją prywatność, powinniśmy wymazać urządzenie, czyli zdalnie skasować z niego wszystkie dane. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, z którymi trzeba się uprzednio zapoznać.

Materiał partnera