Szukasz nowego telewizora? Zacznij od tych wskazówek!

0
736
Jak wybrać telewizor
Obecnie na rynku istnieje kilka standardów telewizorów. To właśnie od tego czynnika głównie zależy jakość prezentowanego obrazu | fot.: Fotolia

Od wielu lat telewizor jest jednym z głównych elementów w dużej liczbie polskich domów. Postęp technologiczny sprawił jednak, że coraz częściej decydujemy się na zakup nowego urządzenia w pogoni za najwyższą jakością. Wybór telewizora jest bardzo ważny, szczególnie gdy chcemy osiągnąć prawdziwą przyjemność z oglądania. Przedstawiamy więc listę wskazówek, które pomogą w dokonaniu optymalnego wyboru.

Od czego zacząć wybór telewizora

Przed samym przystąpieniem do zakupów warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim zastanowić się, jakim dysponujemy budżetem, oraz jak prezentuje sio miejsce, do którego chcemy wprowadzić nasz nowy sprzęt. Są to bardzo istotne pytania, ponieważ to głównie od nich będzie zależeć rozmiar oraz wybór telewizora.

Im większy, tym lepszy?

Cóż, w przypadku telewizorów nie zawsze warto kierować się tą zasadą. Oczywiście, jeżeli zależy nam na stworzeniu prawdziwego kina domowego, to jego rozmiar faktycznie może mieć znaczenie, jednak wstawienie bardzo dużego telewizora do malutkiego salonu może tylko popsuć smak pomieszczenia. Przyjmuje się, że wraz z rozmiarem w calach zwiększa się odległość, w jakiej powinniśmy się znajdować od urządzenia. Tak w przypadku telewizorów 32-calowych, optymalna odległość wynosi od 1,25 do 2,75 m. Natomiast w przypadku znacznie większych telewizorów, np. 55-calowych, miejsce do siedzenia powinno być oddalone pomiędzy 2,20 do 4,40 metra.

Podświetlenie matrycy

Telewizory plazmowe jeszcze kilka lat temu były prawdziwym hitem. Dziś jednak są zastępowane matrycami LCD z podświetleniem LED oraz OLED. Telewizory z LED są zazwyczaj dostępne w szerszej ofercie oraz niższej cenie, jednak jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości, to lepszym rozwiązaniem będą telewizory z podświetleniem OLED, które bardzo dokładne odwzorowują barwy i mają bardzo krótki czas reakcji.

Wybór standardu telewizora

Obecnie na rynku istnieje kilka standardów telewizorów. To właśnie od tego czynnika głównie zależy jakość prezentowanego obrazu. 4K UHD jest nową opcją wśród rozdzielczości ekranów. Wyświetla on obraz Ultra HD, który pozwala na idealne wychwytywanie wszystkich szczegółów oraz detali. Jakość jest tak wysoka, że nie wszystkie filmy i programy emitują obraz o tak dużej jakości. Inną opcją jest obraz Full HD, który również oferuje bardzo wysoką jakość. Większość stacji telewizyjnych oraz filmów nadaje przekazy właśnie w tej jakości, dlatego telewizory full HD można zawsze w pełni wykorzystać. Trzecią opcją jest obraz HD Ready. Telewizory z taką rozdzielczością dostępne są zazwyczaj w niższych cenach. Oferują jednak dobrej jakości obraz, który jest zdecydowanie wystarczający do odbierania programów telewizyjnych oraz telewizji kablowej.

Technologia Smart TV

Innym punktem do rozważenia przy zakupie telewizora jest opcja Smart TV, która w połączeniu z innymi urządzeniami zmienia telewizor w domowe centrum rozrywki. Odpowiada za to system operacyjny Android, który łączy się np. ze smartfonem, lub tabletem. Telewizory ze Smart TV oferują dostęp do internetu i korzystania z takich opcji jak np. YouTube, Netflix, media społecznościowe oraz VOD.


PKŁ