Szukasz dobrej wiertarko-wkrętarki? Sprawdź, jakie są rodzaje tego urządzenia oraz na które rozwiązania warto zwrócić uwagę

0
692
wiertarko wkrętarka
Wybierając konkrety model wiertarko - wkrętarki pod uwagę wziąć należy przede wszystkim to do jakich prac urządzenie będzie wykorzystywane | fot.: stock.adobe.com

Wiertarko – wkrętarka to niezwykle przydatne urządzenie. Często trudno sobie wyobrazić jakikolwiek remont domu bez dobrej klasy wiertarko – wkrętarki. Można wręcz powiedzieć, że wiertarko – wkrętarka to elektronarzędzie, które jest po prostu niezastąpione. Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele tego urządzenia. Warto zatem widzieć czym się wyróżniają i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu.

Wiertarko – wkrętarka akumulatorowa a sieciowa

Główny podział wiertarko – wkrętarek wynika ze sposobu ich zasilania. Na tej podstawie wyróżnić można wiertarko – wkrętarki akumulatorowe oraz wiertarko – wkrętarki sieciowe. Urządzenia akumulatorowe są urządzeniami kompaktowymi zasilanymi z dołączonego akumulatora.. Oznacza to, że są to wiertarko – wkrętarki bardzo poręczne, a dzięki temu można ich używać nawet w tych miejscach, które są trudno dostępne. Nieco inaczej jest w przypadku wiertarko – wkrętarek sieciowych. Ten zasilane muszą być z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V. Dodatkowo urządzenia sieciowe są większe w porównaniu z tymi akumulatorowymi. Wiertarko – wkrętarki sieciowe charakteryzuje jednak większa moc.

Cechy wiertarko – wkrętarek akumulatorowych

Wiertarko – wkrętarki akumulatorowe świetnie sprawdzają się w przypadku domowych prac. Wynika to z kilku istotnych zalet jakie urządzenia te posiadają. Po pierwsze, cechuje je mobilność. W związku z tym, że zasilane są one przez akumulator a nie prąd z gniazdka to można z tych urządzeń korzystać w każdym pomieszczeniu i spokojnie się z nimi przemieszczać. Po drugie, wiertarko – wkrętarki akumulatorowe cechuje duża poręczność. To lekkie urządzenia, a przez to wygodne w użytkowaniu. Korzystanie z wiertarko – wkrętarki akumulatorowej nie męczy bardzo ręki podczas pracy. Dodać można także to, że modele akumulatorowe nie generują dużego hałasu podczas pracy.

Cechy wiertarko – wkrętarek sieciowych

Ten model urządzenia przede wszystkim wykorzystywany jest w celach profesjonalnych. Wynika to z faktu, iż ich największą zaletą jest bardzo duża moc. Wiertarko – wkrętarki sieciowe mogą być dzięki temu wykorzystywane do nawet najcięższych prac. Dzięki dużemu momentowi obrotowemu urządzenia sieciowe pozwalają na wiercenie otworów w najtrwalszych materiałach. Podobnie jest w przypadku montowania wkrętów. Dodatkowo wiertarko – wkrętarki cechuje natychmiastowa gotowość do pracy. Urządzenie może zostać użyte w każdej chwili. Nie trzeba w tym przypadku czekać, aż urządzenie się naładuje. Wystarczy wiertarko – wkrętarkę podłączyć do prądu.

Wybór wiertarko – wkrętarki a moc urządzenia

Wybierając konkrety model wiertarko – wkrętarki pod uwagę wziąć należy przede wszystkim to do jakich prac urządzenie będzie wykorzystywane. Jeśli urządzenie służyć ma tylko do skręcania mebli to wystarczy wiertarko – wkrętarka o mocy 3,6 – 4,8 V. Jeśli natomiast mają być to nieco większe prace remontowe, wówczas moc urządzenia powinna być większa. Najlepiej 6,5 – 10 V. W przypadku prac profesjonalnych postawić należy na urządzenie o mocy przynajmniej 18 V.

PIN