Stal odporna na wysokie temperatury – rodzaje i zastosowanie

0
5531
stalowa konstrukcja
Odkąd miała miejsce rewolucja przemysłowa, stal wykorzystywana jest na szeroką skalę | fot.: pixabay

Stal wykorzystywana jest w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jest to materiał niezwykle wytrzymały, zwłaszcza jeżeli chodzi o wysokie temperatury. Mogą ze stali być wykonane na przykład kotły pracujące w wysokich temperaturach. Przykładów jest bardzo wiele. Co to jest stal, jakie są jej rodzaje i jakie posiadają właściwości?

  1. Stal i jej wyjątkowe właściwości
  2. AISI 310 – najlepszy materiał spawalniczy
  3. Stal żaroodporna H25N20S2 – właściwości

Odkąd miała miejsce rewolucja przemysłowa, stal wykorzystywana jest na szeroką skalę. Oczywiście znana była o wiele wcześniej, już dawno temu wykonywano z niej broń czy inne narzędzia. Co to jest stal i dlaczego ma tak cenione właściwości? Czym się różni H25N20S2 (1.4841), AISI 310 i AISI 314? To tylko kilka ciekawostek, jakie można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Stal i jej wyjątkowe właściwości

Stal powstaje w wyniku obróbki cieplnej. Wytwarzana jest ze stopu żelaza z węglem. W procesie produkcyjnym stali używa się rozmaitych nowoczesnych pieców, w tym pieców łukowych czy próżniowych. Takie nowoczesne rozwiązania pozwalają na to, aby otrzymywany produkt końcowy był naprawdę wysokiej jakości. W stopach stali mogą być używane różne domieszki innych pierwiastków, na przykład siarki czy niklu. W zależności od tego, jaki jest procentowy udział poszczególnych elementów składowych w stopie stali, otrzymuje się stal o różnych właściwościach. H25N20S2 (1.4841) to stal żaroodporna, która może być wykorzystywana w wysokich temperaturach. Z kolei AISI 310 jest doskonałym materiałem spawalniczym, w przemyśle używana jest także stal o klasyfikacji AISI 314.

AISI 310 – najlepszy materiał spawalniczy

AISI 310 jest stalą austenityczną, która wykazuje doskonałe właściwości nierdzewne, dzięki czemu znajduje szereg różnorodnych zastosowań. Stal tego typu, dzięki swoim właściwościom, może być wykorzystywana w wysokich temperaturach. Sprawdza się między innymi w hutach. Wykorzystywana może być jako dobry materiał spawalniczy.

Stal żaroodporna H25N20S2 – właściwości

Ten rodzaj stali jest naprawdę wyjątkowy. Stal żaroodporna H25N20S2 (1.4841) jest materiałem bardzo wytrzymałym. Nie straszna jest jej wysoka temperatura oraz inne bardzo niekorzystne warunki, w jakich bez problemu może pracować. Wykazuje niezwykle dużą odporność na korozje. Wytrzymałość żarowa jest duża. Stal ta posiada domieszkę aluminium oraz niklu. Może być wykorzystywana na szeroką skalę w przemyśle. Wykonywane są z niej między innymi części do kotłów przemysłowych, elementy komór próżniowych czy pieców używanych w przemyśle. Dzięki temu, że stal żaroodporna H25N20S2 (1.4841) jest wytrzymała na wysoką temperaturę, to przedmioty z niej wykonane mogą być bez przeszkód używane w rozmaitych fabrykach czy hutach. Przykładem firmy, w której można zamówić takie produkty jest: https://virgamet.pl/rury-blachy-prety-h25n20s2-14841-x15crnisi2521-aisi-310-314-z15cns2520. Bez stali ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat taki, jaki jest. Produkty ze stali, w tym rozmaite narzędzia znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, choć tak naprawdę, to mało kto zdaje sobie z tego sprawę.


Materiał partnera zewnętrznego