Rozwijany smartfon ładowany bezprzewodowo – czy tak będzie wyglądała przyszłość smartfonów?

0
751
smartfon kawałek sushi
Na chwilę obecną ładowanie bezprzewodowe jest opcją dostępną, choć niekorzystną | fot.: stock.adobe.com

Aby przypomnieć sobie, jak wielkim krokiem było umieszczenie aparatu fotograficznego w telefonie, czy funkcji dotykowego ekranu, wcale nie trzeba sięgać pamięcią tak daleko w przeszłość. Trudno uwierzyć, ale od tamtego momentu dzieli nas jedynie 15 lat. W międzyczasie klasyczne telefony z małymi wyświetlaczami i kilkoma opcjami przekształciły się w przenośne komputery, za pomocą których można zrobić praktycznie wszystko. W przeszłości nikt nawet nie podejrzewał, do czego będą zdolne dzisiejsze smartfony i jak duże znacznie będą miały dla każdego człowieka. Jeśli tak ogromne zmiany mogły zajść w ciągu 15 lat, warto zastanowić się, co zmieni się na przestrzeni kolejnych 15-20 lat. Jak będą wyglądały smartfony przyszłości i jakie będą miały funkcje?

Pomyśl-działaj!

Na przestrzeni lat, zwykła fizyczna klawiatura została zastąpiona przez ekrany dotykowe. Później, coraz większą popularność zyskało sterowanie głosowe za pomocą rozwiązań takich jak Alexa, czy Google Assistant. Według teorii dotyczących smartfonów przyszłości kolejnym krokiem będzie sterowanie urządzenia za pomocą własnych myśli. Wszystkie funkcje, które obecnie są sterowane za pomocą głosu, czy dotyku będą sterowane za pomocą umysłu użytkownika. Takie rozwiązanie ma uprościć korzystanie ze smartfonów i pozwolić na zaoszczędzenie czasu. Pisanie wiadomości, robienie zdjęć, czy wyszukiwanie czegoś w sieci będzie uwarunkowane jedynie myślami. Naukowcy powoli rozwijają taką innowacyjną koncepcję, choć cały projekt wymaga jeszcze czasu.

Nowa era ekranów

Wizja pierwszych składanych, czy rozwijanych smartfonów staje się rzeczywistością. Na chwilę obecną, urządzenia lekko zawodzą, choć postęp dotyczący ich udoskonalania jest widoczny i znaczący. Jest możliwe, że za około 20 lat ekrany tych najpopularniejszych na świecie urządzeń staną się rozciągliwe. Rozmiar smartfona będzie kontrolowany przez właściciela. Funkcjonalność takiej technologii musiałaby być jednak uwarunkowana rozciągliwością wielu komponentów smartfona, a sama możliwość zmieniania rozmiaru wyświetlacza byłaby znacznie ograniczona.

Ładowanie bezprzewodowe

Na chwilę obecną ładowanie bezprzewodowe jest opcją dostępną, choć niekorzystną. Taka forma ładowania łączy się z marnowaniem dużej ilości energii, a korzystanie ze smartfona podczas procesu jest bardzo ograniczone. Opcja, która ma pojawić się w przyszłości, będzie jednak znacznie odbiegać od dostępnych na chwilę obecną możliwości. Ładowanie smartfona będzie możliwe z odległości kilku metrów od urządzenia ładującego. Być może postęp przyczyni się także do możliwości ładowania na o wiele większe odległości, np. za pomocą umieszczonych na terenie miast stacji BTS. Każda osoba w zasięgu transmitera miałaby wtedy możliwość utrzymania stałego poziomu baterii.

Przedstawione powyżej przypuszczenia i teorie odnoszące się do smartfonów przyszłości wydają się niewiarygodne lub abstrakcyjne. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ostatnie 15 lat zmieniło cały świat, a nowe urządzenia nie tylko uprościły codzienne życie, ale także odmieniły je na zawsze. W przeszłości wizja dzisiejszej technologii również była abstrakcyjna. Kolejne 20 lat może zmienić wiele w życiu każdego z nas, ponieważ trzeba przyznać-postęp techniczny jest wyjątkowo nieprzewidywalny.

KGĘ