Recenzja edytora wideo Movavi 2024

0
270
edytor filmowy
Sukces dodawania dźwięku, poprawy przejść między klatkami oraz dodawania filtrów zależy od jakości używanego edytora wideo | fot.: stock.adobe.com

Montaż filmu to kluczowy etap postprodukcji, na którym następuje poprawa klipów. Sukces dodawania dźwięku, poprawy przejść między klatkami oraz dodawania filtrów zależy od jakości używanego edytora wideo. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy coraz częściej wybierają Movavi do realizacji takich zadań. Jest to oprogramowanie, które pozwala na przygotowanie bardziej profesjonalnych filmów.

Czym jest edytor wideo Movavi?

Podstawowym zadaniem edytora Movavi jest edycja, zapisywanie klipów oraz tworzenie historii za pomocą zaawansowanych funkcji edycji. Program jest bardzo prosty w użyciu, posiada przyjazny interfejs i obszerny zestaw możliwości.

Historia Movavi

Movavi Video Editor to prawdziwy weteran na rynku oprogramowania komputerowego. Powstał w 2004 roku w małej, początkującej firmie. Z roku na rok możliwości oferowane przez Movavi były coraz większe. Firma zaczęła współpracować z takimi markami, jak NVIDIA i Intel. Ponadto zaczęli oferować nowe funkcje oprócz edycji wideo.

Najlepsze funkcje Movavi

Zanim przyjrzymy się funkcjom Movavi bardziej szczegółowo, wymienimy podstawowe atuty tego oprogramowania, dzięki któremu cieszy się ono popularnością na całym świecie:

  • Wygodna edycja wideo za sprawą interfejsu przeciągania i upuszczania;
  • Oryginalne czcionki do tworzenia tytułów;
  • Możliwość tworzenia płynnych przejść dla każdego klipu;
  • Liczne naklejki i filtry;
  • Możliwość klatkowego edytowania wideo;
  • Zapisywanie wideo w różnych formatach – AVI, MP4, MOV itp.
  • Narzędzia do stabilizacji obrazu (wygładzania niepożądanych drgań kamery);
  • Interesujące tła, muzyka i ekranizacje;
  • Renderowanie nawet długich filmów w stosunkowo krótkim czasie.

Interfejs, który podbije Twoje serce

Przez wiele lat Movavi skutecznie konkurowało z innymi firmami, oferując użytkownikom naprawdę przyjazny interfejs. Wszystkie niezbędne funkcje są łatwo dostępne nawet dla osób początkujących, ponieważ ich rozmieszczenie jest standardowe. Dla wygody edytowania filmów narzędzia są umieszczone na dwóch panelach, a wprowadzone zmiany można śledzić w oknie podglądu.

Oprogramowanie spodoba się również tym osobom, które preferują pracę na dwóch ekranach: Movavi umożliwia umieszczenie osi czasu i narzędzi na jednym ekranie, a okna podglądu – na drugim. Dla początkujących są dostępne przydatne instrukcje, które są aktywowane po pierwszym uruchomieniu programu, a także szczegółowy przewodnik krok po kroku, umożliwiający szybkie opanowanie wszystkich szczegółów pracy z edytorem wideo.

Jakościowa edycja wideo

Movavi Video Editor doskonale radzi sobie z edycją wideo różnej jakości, w tym również w formacie 4K. Klipy można łatwo przesuwać po osi czasu, dodawać do nich oryginalne filtry i napisy itp. Jedynym minusem, który zauważą tylko profesjonalni edytorzy wideo, jest ograniczona liczba dostępnych efektów w programie.

 

Efekty

Biblioteka Movavi Video Editor zawiera duży wybór klasycznych efektów, dostępnych również w innych programach do edycji wideo. Podobnie jak w większości programów do edycji wideo, dodawanie efektów jest dość proste. Wystarczy przeciągnąć i upuścić tekst w oknie podglądu, aby automatycznie utworzyć warstwę tekstu.

Dodatkowe narzędzia do edycji

Liczba dodatkowych funkcji w Movavi jest nieco ograniczona, co jest przyczyną rezygnacji profesjonalistów z tego programu, ponieważ potrzebują oni dużej ilości narzędzi. Niemniej jednak, oprogramowanie pozwala na nakładanie różnych filtrów, eksperymentowanie ze zwolnionym tempem i nawet dostosowywanie poziomów stabilizacji.

Można nagrywać lekcje od razu w programie i eksperymentować z różnymi narzędziami oraz ustawieniami wstępnymi, aby zobaczyć, co robią z Twoją treścią. Jest tu wiele zabawnych funkcji, z których można korzystać, w tym redukcja szumów, która może pomóc w zmniejszeniu niektórych rozpraszających dźwięków tła w Twoich plikach multimedialnych.

Dodatkowo możesz importować tyle zdjęć, ile chcesz, za pomocą funkcji pokazu slajdów i wybierać z różnych przejść między slajdami. Jest wsparcie dla muzyki, jeśli chcesz dodać więcej atmosfery do swojej zawartości.

Eksperymenty z Movavi Video Editor

Dla tych, którzy uwielbiają eksperymentować z wideo, Movavi oferuje możliwość łatwego eksportu przygotowanych projektów do dowolnego edytora wideo. Oznacza to, że zaraz po edycji użytkownicy mogą dzielić się swoimi filmami bezpośrednio na YouTube. Na stronie eksportu znajduje się kilka opcji, które pozwalają zmienić bitrate i inne ustawienia techniczne. Możesz również przesyłać swój kontent bezpośrednio na swoją stronę internetową lub do mediów społecznościowych, jeśli chcesz udostępnić swoje filmy w Internecie.

A co z obsługą klientów?

Decydując się na zakup Movavi Video Editor Plus, można w pełni zaufać firmie: dostarczy wszystkich potrzebnych usług i wsparcia. Jest to naprawdę dobra wiadomość, gdyż wiele programów do edycji wideo nie oferuje fachowej obsługi klienta. W odróżnieniu od nich, managerowie Movavi są pomocni i z zaangażowaniem podchodzą do rozwiązywania każdego problemu, z którym spotka się użytkownik. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz zadowolony z oprogramowania, możesz porozmawiać na czacie z przedstawicielem na stronie internetowej i uzyskać dostęp do instrukcji, w jaki sposób uzyskać zwrot pieniędzy.

Warto również zauważyć, że można znaleźć wiele instrukcji w edytorze i na samej stronie internetowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zastosować znak wodny w filmie lub chcesz uzyskać informacje o funkcjach pokazu slajdów, możesz znaleźć całkiem sporo poradników, które przeprowadzą Cię przez ten proces.

Koszt użytkowania oprogramowania

Edytor wideo Movavi można pobrać za darmo, ale dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania jest możliwy wyłącznie po jego zakupie. Do wyboru są trzy opcje – Video Editor, Video Editor Plus i Super Video Bundle. Wszystkie trzy produkty mają wersje próbne z pewnymi ograniczeniami i znakiem wodnym Trial na filmie.

Dożywotni Video Editor (niekomercyjny)

Początkowa wersja kosztuje 356,95 zł. Umożliwia podstawowe przycinanie, łączenie klipów, dodawanie szeregu efektów i przejść, automatyczne tworzenie wideo i domyślnie zawiera pakiet mediów.

Dożywotni Video Editor Business

Koszt rozszerzonej dożywotniej wersji oprogramowania to 439,95 zł. Zaletą pakietu jest rozszerzona liczba funkcji, w tym dostęp do animacji, znaczników na osi czasu i możliwość szybkiej obróbki wideo 4K.

Dożywotni Super Video Bundle

Najbardziej kompletny pakiet kosztuje 539,95 zł i zapewnia nagrywanie ekranu, łatwą konwersję plików na różne formaty, a także daje dostęp do większej liczby przejść i efektów.

Movavi Video Editor: ogólna ocena

Jeśli potrzebujesz funkcjonalnego, łatwego w użyciu i niedrogiego oprogramowania do edycji wideo, Movavi będzie doskonałym wyborem. Jeśli jesteś jedną z osób, które wolą nagrywać wideo na swój smartfon, ale nie potrafisz edytować treści, Movavi zrobi to za Ciebie, w tym pomoże edytować filmy nagrane przy zbyt mocnym lub niedostatecznym oświetleniu, używając niewłaściwych ustawień lub filtrów. Należy jednak zauważyć, że program ma niewystarczającą ilość funkcji dla profesjonalnych edytorów wideo.

Jeśli nie jesteś pewien, czy warto kupić Movavi do użytku domowego lub profesjonalnego, wypróbuj darmową wersję oprogramowania (dostępną przez 7 dni po rejestracji), która pozwoli Ci ocenić zalety i wady oprogramowania.