Procesory Ryzen – Bestia ze stajni AMD

0
888
Procesor komputerowy
Część z nich doskonale nada się dla entuzjastów grania, z innych skorzystają profesjonalni graficy. Co oferują nowe procesory AMD i kto wyciągnie z nich 100% możliwości? | fot.: stock.adobe.com

Do niedawna procesory AMD nie mogły rywalizować z ofertą Intela, jeśli wyznacznikiem była wydajność. Dla wielu użytkowników jednak wystarczającym argumentem przemawiającym za wyborem jednostek AMD była cena. Wszystko zmieniło się wraz z nową serią wielordzeniowych procesorów Ryzen. Pierwsza seria – Ryzen 3 stanowiła odpowiedź na serię procesorów Intel Core i3. Wkrótce jednak w ofercie pojawiły się kolejne serie – Ryzen 5, Ryzen 7 oraz Ryzen Threadripper. Część z nich doskonale nada się dla entuzjastów grania, z innych skorzystają profesjonalni graficy. Co oferują nowe procesory AMD i kto wyciągnie z nich 100% możliwości?

Jeszcze więcej rdzeni – co z tego wynika?

O ile procesory Ryzen 3 oferują cztery rdzenie, kolejne generacje to odpowiednio 6 rdzeni (Ryzen 5), 8 rdzeni (Ryzen 7) oraz 12, 16 lub nawet 32 rdzenie (model Threadripper). Oczywiście ilość rdzeni przekłada się na dwukrotnie więcej wątków. W praktyce powinno to oznaczać szybsze i sprawniejsze działanie jednostki, choć oczywiście znaczenie mają także inne parametry, jak taktowanie, pamięć cache czy rodzaj obsługiwanej pamięci DDR.

Procesor do codziennego użytku – który wybrać?

Jeżeli z komputera korzystamy głównie do przeglądania Internetu, skrzynki mailowej, postowania informacji na portalach społecznościowych i sporadycznego słuchania muzyki lub oglądania filmów, w zupełności wystarczy nam podstawowy model Ryzen 3. Cztery rdzenie zapewnią komfortowe działanie kilku podstawowych aplikacji jednocześnie. Taki model doskonale sprawdzi się także w biurze, gdzie głównie korzystamy z pakietu Office i podstawowych programów graficznych. Dla takich zastosowań wydajność procesora nie jest kluczowa.

Procesor do gier – Niech Moc będzie z Tobą

Jeśli lubimy testować nowe gry i cieszyć oczy atrakcyjną grafiką, warto zainwestować w procesory Ryzen 5, ewentualnie Ryzen 7. Z pewnością wyższa wydajność jednostki przełoży się na płynniejsze działanie gier, możliwość zastosowania bardziej zaawansowanych opcji graficznych, krótsze czasy wczytywania. Warto zwrócić uwagę, by taktowanie oscylowało w granicach 3,5-4,0 GHz, a pamięć cache wynosiła od 6 do 8 Mb.

Jestem zawodowcem, co mi jest potrzebne?

Chyba nikogo nie zdziwi to, że jeśli planujemy zajmować się zawodowo tworzeniem grafiki, modeli 3d albo programowaniem warto zainwestować kilka tysięcy złotych w najlepsze modele – Ryzen 9 albo Ryzen Threadripper. Do renderowania grafiki minimalne taktowanie to 4GHz, zaś pamięć cache to przynajmniej 10 Mb (najlepsze modele Ryzen oferują obecnie ponad 80 Mb pamięci cache). Te topowe procesory stanowią udaną odpowiedź AMD na procesory Intel Core i9. Oczywiście poprawę wydajności zauważymy także w grach, jeśli tylko ktoś jest skłonny wydać blisko dziesięć tysięcy na sam procesor. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy w stanie płynnie modelować każdą, najdrobniejszą nawet grafikę w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Seria Ryzen oferuje szeroki wybór produktów. Od podstawowych modeli przeznaczonych dla domowych użytkowników po prawdziwe kombajny,  z których skorzystają profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się obróbką obrazu. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale jedno jest pewne – nie sposób nie docenić mocy oferowanej przez nowe AMD bez względu na wybrany model.


MSZ