Polskie czasopisma technologiczne. Skąd czerpać wiedzę o nowinkach technicznych?

0
3546
młody mężczyzna czytający prasę na tablecie przy kawie
Czasopism o tematyce technicznej jest mnóstwo. Dotyczą one zarówno motoryzacji, jak też nowinek informatycznych, gier komputerowych, czy po prostu ogólnych nowinek ze świata nauki i techniki | fot.: stock.adobe.com

Czasopism o tematyce technicznej jest mnóstwo. Dotyczą one zarówno motoryzacji, jak też nowinek informatycznych, gier komputerowych, czy po prostu ogólnych nowinek ze świata nauki i techniki. Wybraliśmy kilka z nich.

Świat Wiedzy

Jeden z najpopularniejszych magazynów popularnonaukowych. Ukazuje się raz w miesiącu od 2011 roku. Zawiera działy, takie, jak: „Świat i Natura”, „Świat i Człowiek, „Świat i Nauka”, „Świat i Historia”, „Świat i Cywilizacja”. Jest liderem wśród czasopism o tematyce popularnonaukowej. Utrzymuje się na tej pozycji odkąd zaczął być wydawany. Oprócz comiesięcznego standardowego wydania, ukazują się też regularne wydania specjalne, jak np. „Świat Wiedzy Ludzie”, w którym jedno wydanie jest poświęcone jednej postaci. Opisuje jej biografię, genealogię, portret psychologiczny, ciekawostki na temat danej osoby. W najnowszym numerze są m. in. 33 ciekawostki na temat ludzkiego ciała, np. że wzdychanie może uratować nam życie.

Komputer Świat

Jest to dwutygodnik o tematyce informatycznej oraz nowych technologiach. Głównie przeznaczony jest dla osób, które dopiero wkraczają w świat komputerów. Jest tu zawarta garść przydatnych informacji, na temat sprzętu komputerowego, testy działania tego sprzętu i innych akcesoriów, ale też nowinki techniczne związane z branżą komputerową. Jest wydawany w formie papierowej oraz elektronicznej.

Młody Technik

Miesięcznik naukowo-techniczny przeznaczony głównie dla młodzieży. Ukazuje się od bardzo dawna, jednak nie od początku nosił taką nazwę. Obecny „Młody Technik” jest następcą czasopisma „Młody Zawodowiec”, który był wydawany od 1935 do 1950 roku. Są tu między innymi historie ważnych wynalazków, artykuły w klimacie postapokaliptycznym, testy różnych urządzeń, opisywane są najnowocześniejsze wynalazki i technologie. Publikowane są także dodatkowe materiały, niedostępne w czasopiśmie, a w internecie, tzw. e-suplementy.

iStyle Magazine

Pierwsze w Polsce czasopismo lifestylowe dla miłośników marki Apple. Informuje on o nowych produktach, ale znaleźć tam też można niebanalne artykuły o modzie czy zdrowiu. Są też wywiady ze znanymi osobami, felietony porady specjalistów związanych ze zdrowym stylem życia, psychologów. Skierowany głównie do osób młodych, od 21 do 45 roku życia, lubiących gadżety, zarabiających więcej niż przeciętny Kowalski, lojalnych fanów marki Apple.

Estrada i Studio

Zawartość jest podzielona na 4 działy: testy najnowszego sprzętu, tutoriale technologiczne, rozmowy i prezentacje muzyczne. Do miesięcznika dodawane są także płyty CD, których zawartość dopełnia treści opisane w wydaniu papierowym. Nie są dodawane do e-wydań. Informacje o testowanych produktach są uzupełniane pełną dokumentacją, filmami, dzięki czemu czytelnik zyskuje pełną wiedzę na temat opisywanego produktu. Na płytach często znajdują się także legalne oprogramowania udostępnione przez ich producentów. Często są także dodawane kupony rabatowe itp.

GameStar

Ten miesięcznik początkowo był wydawany tylko w Niemczech, w Polsce ukazuje się od 2003 roku. Poświęcony jest tematyce gier komputerowych.


MBE