Podpis kwalifikowany, Profil Zaufany – jak założyć i kiedy z nich korzystać?

0
2680
podpis elektroniczny
Kwalifikowany podpis elektroniczny to specjalny podpis, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach wiele spraw urzędowych można załatwić za pomocą Internetu. Dzięki temu nie trzeba spędzać dużej ilości czasu w kolejkach. Jednak należy pamiętać, że każdy wniosek, który jest składany przez Internet do organów państwowych musi zostać podpisany. W tym celu należy skorzystać z profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Kwalifikowany podpis elektroniczny to specjalny podpis, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia (na przykład tokena) do składania podpisu. Opiera się on na kwalifikowanym certyfikacie podpisu. Ma on dużo szersze zastosowanie niż Profil Zaufany, dzięki niemu nie tylko można załatwić sprawy urzędowe, ale także można podpisać różne dokumenty, pliki i maile. Warto także podkreślić, że kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny (w odróżnieniu od Profilu Zaufanego).

Kwalifikowany podpis elektroniczny można kupić u dostawców certyfikowanych, którzy są nadzorowani przez Ministra Cyfryzacji. Cena jest zależna od wybranego dostawcy, tego jak długo podpis będzie ważny lub jakie urządzenie będzie przeznaczone do podpisu (czytnik kart usb, token usb lub pcmcia).

W skład typowego zestawu do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego wchodzi:

  • czytnik kart
  • karta – nośnik informacji
  • wgrany na kartę podpis kwalifikowany

Standardowo podpis kwalifikowany uzyskuje się w jednostce certyfikacyjnej. Warto wiedzieć, że wybrani dostawcy świadczą usługę z dojazdem.

Z kwalifikowanego podpisu elektronicznego można korzystać w celu podpisania faktur, umów handlowych, zarejestrowania działalności gospodarczej, podpisania deklaracji podatkowej itp. Dodatkowo umożliwia on załatwianie szeregu spraw urzędowych.

Profil Zaufany

Profil zaufany (eGo) to podpis, który pozwala na potwierdzenie tożsamości on-line. Jest de facto podpisem powiązanym z numerem PESEL potwierdzającym tożsamość w urzędach. Jest on całkowicie darmowy i można go założyć w kilka minut. Aby moc posługiwać się profilem zaufanym nie jest konieczne posiadanie konta w banku (choć dostęp do bankowości on-line znacznie przyspiesza cały proces). Profil zaufany znajduje zastosowanie w załatwianiu różnych spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu. Po założeniu jest on ważny przez trzy lata, po upływie tego okresu można go bezpłatnie przedłużyć.

Aby uzyskać profil zaufany wystarczy założyć konto na portalu „profil zaufany” https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/profil-zaufany-ego-, złożyć wniosek o potwierdzenie profilu i w ciągu dwóch tygodni zgłosić się do wyznaczonego Punktu Potwierdzającego z dowodem tożsamości. Można także założyć Profil zaufany bez wychodzenia z domu, w tym celu tak jak wspomniano wcześniej wystarczy potwierdzić tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej.

Za pomocą profilu zaufanego można załatwić różne sprawy urzędowe, np. kwestie związane z rejestrowaniem firmy, ze zmianą jej danych, sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, sprawy w urzędzie, wysyłać podatkowe zeznania roczne (nie można ich jednak podpisać, o czym poniżej). Umożliwia także:

  • Zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • Podpisanie JPK_VAT
  • Zgłoszenie utratę dokumentu tożsamości
  • Wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Załatwienie spraw urzędowych dla swojej rodziny: becikowego, świadczenia rodzicielskiego, Karty Dużej Rodziny, Świadczenia o Funduszu Alimentacyjnym

Czego nie załatwisz w Profilu Zaufanym?

Choć Profil Zaufany ma naprawdę dużo możliwości, kilka spraw pozostaje poza jego zasięgiem:

  • nie podpiszesz nim deklaracji i informacji podatkowych
  • nie zamkniesz spółki z o.o.
  • nie wykonasz zmian w KRS, w przypadku kiedy spółka nie była zarejestrowana online

Z pewnością warto mieć jeden z „podpisów online”. Takie rozwiązanie ma bardzo dużo zalet i jest dużym ułatwieniem w dzisiejszych czasach. Dzięki nim można załatwiać wszelkie sprawy urzędowe przez 24 godziny na dobę, a nie tylko w godzinach otwarcia placówki danej instytucji. Ponadto wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić ważną sprawę. Załatwianie spraw za pomocą „podpisu online” to także spora oszczędność czasu.

AKU