Nowoczesne systemy kontroli dostępu – w trosce o bezpieczeństwo firm

0
442
system biometryczny
Każdy człowiek posiada pewne unikalne cechy, które pozwalają go jednoznacznie zidentyfikować. Systemy biometryczne korzystają z nich, jednak nie są też pozbawione wad | fot.: stock.adobe.com

Postępująca cyfryzacja wymaga stworzenia właściwych rozwiązań, gwarantujących bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników Internetu. Szczególnie narażone na ataki są przedsiębiorstwa. Jak zatem bronić się przed hakerami i w jaki sposób system kontroli dostępu może podnieść bezpieczeństwo w Twojej firmie? Dowiedz się więcej!

Jak działa system kontroli dostępu?

Podstawowe działanie systemu kontroli dostępu to:

  • zapewnienie maksymalnej ochrony danych firmy,
  • umożliwienie wykonywania pracy określonym użytkownikom,
  • informowanie o próbach uzyskania dostępu przez niepowołane jednostki.

Najlepiej zabezpieczony system to taki, do którego nikt nie ma dostępu. Wszyscy jednak wiemy, że taki system nie ma sensu. Po to tworzymy narzędzia, by z nich korzystać. W takim razie musimy zastanowić się na jaki kompromis jesteśmy w stanie się zgodzić.

Mimo absurdalności przykładu powyżej można z niego dowiedzieć się naprawdę wiele o istocie cyberbezpieczeństwa. Celem każdej firmy powinna być maksymalna hermetyzacja danych. Im mniej osób może je zobaczyć lub zmodyfikować, tym lepiej. Dlatego też większość systemów kontroli dostępu dąży do stworzenia właśnie jak najbardziej zamkniętego systemu.

Zapewnienie możliwości wykonywania pracy powinno odbywać się jak najmniejszym kosztem. Dodatkowym elementem, który powinien mieć każdy system kontroli dostępu jest moduł, odpowiedzialny za informowanie o działaniu systemu. Administratorzy powinni wiedzieć czy niepowołane osoby próbowały uzyskać dostęp do firmy, kiedy i w jakiej lokalizacji się to stało oraz jakie były skutki takich działań. Żaden system nie gwarantuje bezpieczeństwa w 100%, dlatego  „uczenie się” pozwala lepiej przygotować się na przyszłe ataki.

Jakie rozwiązania wykorzystuje system kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu pozwalają rozpoznawać poszczególnych użytkowników i zarządzać ich uprawnieniami. W jaki sposób to się odbywa? Na co warto zwrócić uwagę?

Weryfikacja tożsamości (uwierzytelnienie) w Internecie możliwa jest na kilka sposobów. Podstawowe to:

  • weryfikacja za pomocą loginu i hasła,
  • jednorazowy kod, przesłany mailem lub wiadomością SMS,
  • system biometryczny, pozwalający na sprawdzenie unikalnych cech każdego człowieka.

Login i hasło stanowi raczej najbardziej popularne rozwiązanie. Jest ono wygodne zarówno dla użytkownika, jak i właściciela systemu. Gwarantuje spory poziom bezpieczeństwa, jednak w przypadku złamania hasła staje się praktycznie bezwartościowe.

Jednorazowy kod daje większy poziom bezpieczeństwa z uwagi na to, że po pewnym czasie traci ważność i wymaga odnowienia. Jeśli ktoś go przechwyci, będzie mógł działać tylko przez krótki czas. Jeżeli jednak utracisz dostęp do telefonu lub konta mailowego, Twoje konto będzie trwale narażone na szwank.

Jedną z najbezpieczniejszych metod jest system biometryczny. Analizuje on takie cechy jak:

  • układ żył,
  • budowę oka (kolor tęczówki),
  • odciski palców.

Każdy człowiek posiada pewne unikalne cechy, które pozwalają go jednoznacznie zidentyfikować. Systemy biometryczne korzystają z nich, jednak nie są też pozbawione wad. Czasem zdarza się, że osoba upoważniona ma problem z uzyskaniem dostępu, podczas gdy ktoś niepowołany, na przykład osoba podobna fizycznie, uzyskuje dostęp.

Podsumowanie

Każdy system kontroli dostępu pomaga podnieść poziom bezpieczeństwa w firmie. Dostępne rozwiązania są jednak w pewnym stopniu zawodne, dlatego warto wykorzystać kilka z nich w krytycznych miejscach, w których nie ma miejsca na błąd.

Jeśli zależy Ci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, stwórz kombinację dostępnych sposobów uwierzytelnienia. Być może nie będzie to najwygodniejsze, jednak wygoda jest w większości przypadków zaprzeczeniem bezpieczeństwa. A właśnie na bezpieczeństwie powinno nam najbardziej zależeć.

Materiał partnera zewnętrznego