Jest wiele sposobów na urządzenie sylwestrowej domówki. Nieważne ile osób zaprosisz, czy zorganizujesz sylwestrowy wieczór filmowy czy szaloną imprezę do rana – aby ta noc była niezapomniana niezbędne są mocne kolumny. Po czym poznać dobry głośnik? Który zestaw głośników będzie najlepszy do słuchania muzyki, a który do oglądania filmów?
Ile głośników kupić?
Zanim zaczniesz szukać kolumn zastanów się jakiego zestawu potrzebujesz. Jeżeli najchętniej po prostu słuchasz muzyki, a dodatkowo masz do dyspozycji niewielką przestrzeń, to wybierz głośniki 2.0. To kompaktowe rozwiązanie o różnej mocy muzycznej, które będzie także niezłym wyborem dla graczy.
Kolumny 2.1 mają dodatkowy głośnik niskotonowy, czyli subwoofer. Taki zestaw będzie miał dużo lepsze basy. Na szczęście głośniki 2.1 wciąż uda się ustawić w małym pokoju, np. na szafce RTV lub na półce. Dlatego warto nieco dopłacić do zestawu 2.1, aby móc cieszyć się wyższą jakością dźwięku.
Zestawy stereo będą doskonałe do słuchania muzyki, ale nie zapewnią odpowiednich doznań podczas oglądania filmów. W tym celu najlepiej będzie wybrać głośniki 5.1 Aby cieszyć się wielokonałowym dźwiękiem, który wprost otacza widza, potrzeba jednak dużego pokoju, który pomieści aż 6 głośników. Kolumny 5.1 to także świetny wybór dla graczy. Wspólne granie na konsoli i realistyczne efekty dźwiękowe na pewno ciekawym urozmaicą sylwestrową imprezę.
Do skompletowania samodzielnie skomponowanego zestawu kina domowego potrzebny będzie jeszcze amplituner oraz odtwarzacz Blu-ray. Takie rozwiązanie jest bezkonkurencyjne pod względem jakości dźwięku i obrazu. Największe minusy to oczywiście wyższa cena i konieczność posiadania wystarczającej ilości miejsca.
Jak skomponować wielokanałowy zestaw głośników?
Wybór zestawu 2.0 lub 2.1 nie jest specjalnie trudny. Dużo trudniej jest wybrać kolumny do zestawu wielokanałowego. Do wyboru są różne głośniki przednie, centralne, tylne i niskotonowe.
Zestaw 5.1 do słuchania muzyki powinien mieć jak najlepsze przednie głośniki. Pozostałe kolumny nie mają tutaj większego znaczenia i można wybrać tańsze modele. Uniwersalny zestaw 5.1 do słuchania muzyki i oglądania filmów musi mieć bardzo dobry głośnik centralny. To z niego dobiega większość dźwięku filmowego. Głośnik centralny i głośniki przednie powinny być tej samej marki i mieć podobne brzmienie. Wielokanałowy zestaw głośników do oglądania filmów musi natomiast składać się wyłącznie z najwyższej jakości komponentów.
A może soundbar?
Jeżeli nie masz tyle miejsca, by rozstawić wszystkie kolumny, to ciekawą alternatywą może okazać się soundbar. Jest to listwa, w której umieszczono głośniki, np. w konfiguracji 2.1, 4.1, 6.1, 8.1 lub 9.1. Soundbary mogą mieć też zewnętrzny, bezprzewodowy głośnik niskotonowy.
Ogromną zaletą soundbarów jest ich atrakcyjny wygląd. Można postawić je na półce, zawiesić na ścianie lub wykorzystać jako podstawę pod telewizor. Prosta, elegancka stylistyka idealnie komponuje się z nowoczesnymi wystrojami wnętrz i najnowszymi Smart TV. Ciekawą nowinką technologiczną jest możliwość sterowania soundbarem za pomocą smartfona.
Wbrew pozorom soundbar jest w stanie zagwarantować bogate efekty przestrzenne, realistyczne efekty audio, mocne basy i wysokiej jakości, doskonale ukierunkowany dźwięk. Moc takiego głośnika może wynosić od kilkudziesięciu do ponad 300 W. Soundbar o mocy 200-300 W wystarczy do nagłośnienia pokoju
o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Aby nagłośnić większe pomieszczenie, potrzebna będzie już moc ponad 400 W.
Uwolnij się od kabli z bezprzewodowym głośnikiem
Pewną alternatywą dla soundbarów są głośniki bezprzewodowe. Dzięki technologii Bluetooth i NFC można cieszyć się wysokiej jakości brzmieniem w dowolnym pokoju. Pojedynczy głośnik bezprzewodowy może kosztować jednak tyle, co dobry soundbar.
Głośniki bezprzewodowe sprawdzą się zwłaszcza w cieplejsze dni, kiedy będzie można je zabrać na zewnątrz.W sylwestrowy wieczór wykorzystasz więc zaledwie część możliwości Twojego bezprzewodowego głośnika.
Po czym poznać najlepsze głośniki?
Oczywiście po jakości dźwięku. Dużo lepsze brzmienie zapewniają dobrze zaprojektowane obudowy i komory rezonansowe oraz nowoczesne podzespoły, które posiadają przede wszystkim nowsze i droższe kolumny.
W przypadku jakości wykonania warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych materiałów. Grube i solidne płyty MDF zapewnią lepsze brzmienie niż mizernej jakości plastik. Warto wybrać cięższe głośniki. Większy ciężar często świadczy o zastosowaniu większych magnesów i lepszych niskich tonach. Głośniki powinny mieć też pod spodem specjalne podkładki. Dzięki nim kolumny nie będą wpadały w niepożądane drgania.
Pasmo przenoszenia jest równie ważne jak moc głośników. Jakość dźwięku będzie wyższa przy szerokim paśmie przenoszenia i wysokiej efektywności (mierzonej w dB). Szczególną uwagę warto zwrócić także na możliwość regulacji tonów niskich i wysokich i łączność. Dodatkowe złącza czy technologie Bluetooth i NFC pozwolą podłączyć do głośników nawet kilka urządzeń w tym samym czasie.
Na sam koniec pozostaje jeszcze stylistyka. Droższe kolumny zwracają na siebie uwagę wyszukanym wyglądem i nietypowymi kształtami. Tańsze zestawy nie wyróżniają się już tak odważnym designem. W poszukiwaniu głośników idealnych warto wejść na stronę https://www.redcoon.pl/c10040000-G%C5%82o%C5%9Bniki.
Zadbaj o dobre nagłośnienie sylwestrowej imprezy
Do 31 grudnia zostało jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby sprawdzić, jak brzmią najlepsze głośniki. Czasu wystarczy też na zapoznanie się z fachowymi testami i opiniami użytkowników na temat popularnych modeli. Zdecyduj które kolumny sprawdzą się najlepiej. Czy zestaw 2.0 lub 2.1 do słuchania muzyki czy wielokanałowe głośniki 5.1 do oglądania filmów? Jeszcze inną możliwością jest zakup soundbara. Wybór najlepszego modelu zapewni niezapomniane wrażenia nie tylko podczas noworocznej imprezy.
Materiał partnera zewnętrznego