Aby korzystać z monitora komputerowego nie zawsze musimy posiadać komputer stacjonarny. Nie każdy wie o tym, że monitor możemy podłączyć do laptopa, czyniąc z niego komfortowe narzędzie do pracy w domu, wciąż możliwe do odpięcia od monitora i zabrania ze sobą na wizyty służbowe czy wakacyjne. Jak zatem połączyć monitor do laptopa i w jaki sposób wtedy z niego korzystać? Jak wybrać taki, który sprawdzi się we współpracy z naszym konkretnym sprzętem?
Wybieramy i podłączamy monitor do naszego laptopa
Jeżeli chodzi o wybór monitora do laptopa, tutaj mamy wolną rękę – wszystko bowiem zależy przede wszystkim od tego drugiego. W dobie, kiedy możemy zainwestować w niemal dowolną przejściówkę, nie powinniśmy się w żaden sposób ograniczać. Najlepiej jednak zakupić monitor, który będzie oferował złącze HDMI, które pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej rozdzielczości ekranu przy jednoczesnym zachowaniu jakości grafiki. Sam rodzaj monitora zależy w pełni od naszych oczekiwań i przyszłych zastosowań. Na sprzęcie tym, jak wiadomo, nie można jednak oszczędzać – lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć sprzęt, który nie męczy wzroku i jest odpowiednio duży.
Samo połączenie monitora z laptopem to bułka z masłem – wystarczy posiadać odpowiedni kabel, kompatybilny z oboma urządzeniami, a następnie po prostu go podpiąć (najlepiej przy wyłączonych obu sprzętach). Zazwyczaj laptopy posiadają kilka portów na włożenie kabla od komputera (z HDMI i DVI na czele), jednak jeżeli mamy taką możliwość, skorzystajmy z tego HDMI, zapewniającego najlepszą jakość obrazu. Sam monitor zewnętrzny nie zawsze zostanie automatycznie wykryty – jeżeli tak się nie stanie, należy dokonać konfiguracji, o której powiemy nieco więcej poniżej.
Sposoby użytkowania monitora z laptopem
Już po podłączeniu laptopa z zewnętrznym monitorem możemy przystąpić do konfiguracji wyświetlania obrazu na tym drugim. Istnieją trzy podstawowe tryby wyświetlania:
- może on powielać obraz z laptopa – ten sam obraz będzie wtedy wyświetlany zarówno na ekranie laptopa, jak i na monitorze zewnętrznym;
- może rozszerzać tenże obraz – świetna opcja dla osób korzystających z wielu programów jednocześnie; drugi ekran laptopa służy do wyświetlania innego okna; dobrze sprawdza się to również w przypadku nauki czy wykonywania tłumaczeń, kiedy na jednym ekranie chcemy pisać, a na drugim – mieć wyświetlany oryginalny tekst,
- może zastępować obraz – w takiej opcji monitor wbudowany w laptopa po prostu się wyłączy, a monitor zewnętrzny będzie jedynym obszarem roboczym; w tej konfiguracji możemy nawet pozostawić laptop zamkniętym, co z kolei wpłynie na ilość miejsca na biurku.
Każdą z wyżej podanych opcji możemy ustawić bezpośrednio w systemie, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.
Kupno monitora celem podłączenia go do laptopa jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących komfort pracy i wypoczynku w domu. Tak właściwie dzięki niemu możemy sprawić, że posiadając laptopa będziemy mieli również komputer stacjonarny. Cóż za wygoda i oszczędność pieniędzy!
PRY