Mikrofony bezprzewodowe – na które warto się zdecydować?

0
685
mikrofon bezprzewodowy
Nie trzeba wcale wydawać fortuny, żeby kupić dobrej jakoś sprzęt. Dobre modele mogą być tańsze niż 200 złotych | fot.: stock.adobe.com

Wysyp dużej ilości mikrofonów bezprzewodowych ułatwił życie nie tylko przemawiającym osobom, ale również pracownikom technicznym. Skończyła się wieczna era przeciągania kabli oraz potykania się o nie na scenie. Wiele osób zastanawia się jednak czy mikrofony bezprzewodowe gwarantują odpowiednią czystość dźwięku. Wszystko zależy oczywiście od jego jakości. Najlepsze modele w niczym nie odbiegają od najlepszych mikrofonów przewodowych. O czym powinno się pamiętać kupując wersję bezprzewodową? 

Co powinien zawierać dobry mikrofon bezprzewodowy? 

Funkcjonalny telefon bezprzewodowy powinien mieć jak największy zasięg. Najlepiej, gdy jest to co najmniej 20 metrów – bardzo ułatwi to poruszanie podczas prezentacji czy koncertu. Ważne, żeby dźwięk nie pogarszał się przy odchodzeniu na większe wysokości. Pasmo częstotliwości powinno się zawierać w przedziale od 100 herców do 10 kiloherców. Najlepiej, gdy połączenie odbywa się za pomocą funkcji bluetooth, bardzo sprawdzonej w łączeniu z zewnętrznymi urządzeniami. 

Trzeba pamiętać o odpowiednio długim okresie działania sprzętu. Mikrofon, który działa zaledwie 2 godziny powoduje ryzyko wyłączenia się w środku wystąpienia. Istnieją mikrofony, które mogą działać nawet przez kilkanaście godzin, dzięki czemu nie trzeba ich ładować przed każdym koncertem czy konferencją. 

Jako można ulepszyć jakość dźwięku?

Bardzo pomocną opcją przy regulacji dźwięku jest „redukcja ECHO”. Kwestia dodatkowego pogłosu w otwartych pomieszczeniu jest bardzo częsta. Nie może też być zbyt głucho, bo może to stwarzać dodatkowy dyskomfort. Dzięki redukcji echa publiczność będzie miała idealnie wyważony dźwięk w obrębie całej sali czy pola koncertowego. 

Pracę technikom bardzo ułatwia też regulacja parametrów. Dzięki temu można bardziej kontrolować basy czy sopran śpiewającej osoby. Daje to dodatkową szansę na wyeliminowanie zbędnych szumów oraz pogłosów. Najlepiej, gdy mikrofon łączy się ze specjalnymi programami komputerowymi, gdzie regulacja parametrów jest dużo prostsza. Powiększenie głośności wokalu może być kwestią jednego kliknięcia. 

Jakie firmy specjalizują się w mikrofonach bezprzewodowych? 

Coraz więcej firm specjalizuje się w wysokiej jakości mikrofonach bezprzewodowych. Najwyżej klasy sprzęt produkuje firma Shure, która co prawda lubi się cenić, ale ich parametry stoją na najwyższym poziomie. Najnowszy model Shure SM Wireless BLX24/SM58 za tysiąc złotych może pracować przez 14 godzin, ma aż 8 różnych zakresów częstotliwości, a dynamika wynosi aż 100 decybeli. Najwyższej jakości sprzęt oferują też takie firmy jak AKG, Monacor czy Vonyx. 

Nie trzeba jednak wcale wydawać fortuny, żeby kupić dobrej jakoś sprzęt. Dobre modele mogą być tańsze niż 200 złotych. Przykładem są mikrofony marki Chord lub LineComp, które oferują niezłej jakości dźwięk oraz połączenia bluetooth. Zasięgi mogą osiągać nawet 30 metrów. To świetna opcja w przypadku potrzeb własnych, gdzie nagrywa się materiały jedynie na komputer. W przypadku występów warto jednak zastanowić się nad odrobinę lepszym sprzętem z uwagi na potrzeby publiczności. 

MMI