Lokalizatory GPS – kiedy i dlaczego warto z nich korzystać?

0
1157
czerwony wskaźnik lokalizacji i drewniany jasny ludzik
Istnieje wiele sytuacji, w których technologia GPS znajduje praktyczne i skuteczne zastosowanie. Każda z nich jednak pozostaje nieco inna, dlatego też wymaga wykorzystania różnych, istotnych rozwiązań | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach technologia GPS nikogo już nie dziwi. Co więcej, cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem ze względu na swoje liczne i praktyczne zastosowania. Ponadto, postępujący proces unowocześniania tego typu rozwiązań sprawia, że okazują się niezastąpione w wielu różnych sytuacjach. Dlatego lokalizatory GPS oraz dotyczące je oprogramowania wciąż zyskują na popularności, zarówno wśród prywatnych użytkowników, jak i firm.

Lokalizatory GPS – w jakich okolicznościach warto na nie postawić?

Choć mnóstwo ludzi korzysta z rozwiązania kryjącego się pod skrótowcem GPS (a właściwie: GPS-NAVSTAR), warto pokrótce wspomnieć, czym ono w rzeczywistości jest. Technologia, której nazwa wzięła się od angielskich słów Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging, to stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący cały glob swoim zasięgiem system nawigacji satelitarnej. Jego funkcjonowanie opiera się na pomiarze czasu, z jakim sygnał radiowy dociera z satelitów do odbiornika. W procesie tym biorą w nim udział trzy segmenty. Pierwszy to kosmiczny, czyli 31 orbitujących wokół Ziemi satelitów. Drugi to naziemny, składający się z licznych stacji monitorujących i kontrolnych. Natomiast trzeci to segment użytkowników, a więc – odbiorników sygnału.

Najogólniej mówiąc, odbiorniki czy lokalizatory GPS, takie jak choćby na stronie https://www.gpswox.com/en/supported-gps-trackers/teltonika, służą przekazywaniu danych o położeniu osób, które korzystają ze wspomnianych technologii. W ogromnym stopniu ułatwiają nawigację w terenie, zwłaszcza niezbyt dobrze znanym. Ale stwierdzenie, że lokalizator GPS po prostu zastępuje mapę i kompas, byłoby zbytnim uproszczeniem – zarówno ze względu na poziom zaawansowania tych rozwiązań, jak i rozliczne ich zastosowania. Gdzie zatem przydają się takie urządzenia? Idealnie sprawdzają się podczas rozmaitych wycieczek zagranicznych czy sportowo-rekreacyjnych wypraw (np. w góry). Dzięki nim naprawdę trudno się zgubić. Ponadto, takie urządzenia są w stanie uchronić nas przed zerwaniem kontaktu z bliskimi, którzy się zgubili, albo znacząco pomóc w odnalezieniu zapodzianych czy skradzionych bagaży. Lokalizatory GPS wspierają w codziennej opiece nad dziećmi oraz osobami w podeszłym wieku. Stają się też dodatkowym, skutecznym zabezpieczeniem dla wielu sportowców. Mowa tu zwłaszcza o osobach aktywnie spędzających czas na powietrzu, pokonujących długie dystanse, w różnych porach dnia i warunkach terenowych. Nierzadko opisywana technologia decyduje o szybkości dotarcia pomocy do kogoś, kto doznał kontuzji lub wypadku. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również implementacja technologii GPS w akcesoriach przeznaczonych dla zwierząt. Chodzi m.in. o obroże dla psów i kotów z wmontowanymi lokalizatorami. Za ich sprawą możemy dokładnie się dowiedzieć, gdzie znajduje się nasz pupil i czy nie zagraża mu niebezpieczeństwo. Zaś podobnie jak w przypadku bagaży podróżnych, tak i w sytuacji kradzieży roweru lub samochodu, system GPS jest po prostu nieoceniony. Zresztą, tego typu lokalizatory nie tylko chronią, ale i zapewniają dodatkowy komfort – np. w świadczeniu czy korzystaniu z usług transportowych lub kurierskich.

Jakie rozwiązania oferują współczesne lokalizatory GPS

Istnieje wiele sytuacji, w których technologia GPS znajduje praktyczne i skuteczne zastosowanie. Każda z nich jednak pozostaje nieco inna, dlatego też wymaga wykorzystania różnych, istotnych rozwiązań. W rezultacie istnieje szeroki wybór modeli lokalizatorów GPS. Jakie cechy i funkcjonalności są one w stanie zaoferować?

Urządzenia śledzące GPS, na przykład od firmy Teltonika, zapewniają wysokie standardy połączeń (GNSS, Bluetooth, GSM), idealnie sprawdzające w kontekście lokalizowania położenia konkretnych osób czy przedmiotów. Mogą być również wyposażone w rozwiązania do komunikacji OBD, służące monitorowaniu lekkich pojazdów (np. jeśli chodzi o leasing lub wynajem samochodów bądź inne firmy transportowe i logistyczne, dysponujące własną flotą pojazdów). Ich precyzja pozwala nie tylko na wskazanie położenia auta. Obecnie umożliwiają też określenie, co aktualnie się z nim dzieje lub w jakim stanie jest jego silnik. Współczesne lokalizatory GPS potrafią mieścić się w niedużych, wręcz kompaktowych konstrukcjach, zyskujących przez to charakter urządzeń osobistych, takich jak chociażby zegarek na rękę. Mogą przesyłać wiele zróżnicowanych danych oraz dysponować takimi rozwiązaniami, jak przycisk alarmowy (stosowany w przypadku nagłego zagrożenia), czujnik zmiany położenia (np. sygnalizujący, że starsza osoba doznała upadku), akcelerometr, żyroskop i zapis historii raportów. W połączeniu z intuicyjnymi w obsłudze aplikacjami oraz programami do śledzenia odbiorników GPS, potrafią zagwarantować nam komfort i bezpieczeństwo w rozmaitych sytuacjach – podróżniczych, biznesowych, sportowych i wielu innych. Nam oraz naszym bliskim.


OLI