W Polsce z roku na rok rośnie liczba entuzjastów dronów. Wiele osób uważa loty z tym urządzeniem za przyjemność i rozrywkę. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jakie konsekwencje może nieść latanie dronem. Nie każdy operator drona jest świadomy obowiązujących przepisów polskiego prawa i konsekwencji ich łamania? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie obowiązki należy spełnić, aby móc swobodnie latać i cieszyć się swoim dronem.
Jakie są przepisy na latanie dronem?
Drony można podzielić na kategorie do 25kg (np. DJI Mini 3 Pro) i te powyżej 25kg. Jeśli wybierzesz drona powyżej 25 kg, to zalicza się on do kategorii otwartej. W tym przypadku warunkiem lotu jest nie tracić drona z zasięgu wzroku. W szczególności przepisy stanowią, że dron nie powinien latać dalej niż 120 metrów od najbliższego punktu na ziemi. Im dron większy, tym większa odpowiedzialność związana z jego posiadaniem, dlatego warto wcześniej zapoznać się z zasadami prawnymi. Jakie są zasady do wszystkich typów dronów?
Po pierwsze, loty dronem są zabronione w miejscach takich jak lotniska, ponieważ mogą zakłócać loty samolotami i helikopterami. Istnieją również ograniczenia co do wysokości latania dronami, z które są zależne od wagi i rozmiaru drona. Zakaz latania dronami obejmuje również obiekty przemysłowe, elektrownie, akwedukty itp.
Zakaz obejmuje również latanie nad prywatnymi posesjami, jeśli nie ma zgody właściciela. Obowiązuje również zakaz latania w parkach narodowych i miejscach objętych ochroną środowiska m.in. ze względu na możliwość wyrządzania krzywdy zwierzętom. Wszystkie drony muszą być wyposażone w odpowiedni system śledzenia i oznaczania, który pomoże zidentyfikować operatora drona w razie wypadku lub niewłaściwego postępowania.
Gdzie można latać bez licencji?
Aby latać dronem bez licencji, należy wiedzieć, dokładnie na jakich terenach można to robić. Latając dronem w Polsce, należy mieć na uwadze, że w niektórych miejscach jak np. w okolicy zapór wodnych, potrzebna jest zgoda od odpowiednich władz.
Pierwszym miejscem, do którego nie potrzeba licencji, są tereny zielone, wykluczając parki narodowe, rezerwaty przyrody lub inne miejsca chronione przez prawo. Dobrymi miejscami są otwarte przestrzenie parków miejskich, jak również teren prywatny. Jednak w tym przypadku musisz mieć zgodę właściciela gruntu na latanie dronem.
Rejestracja drona jest bardzo ważna i musi być zgodna z wytycznymi ULC, aby uniknąć konsekwencji. Przed lotem należy sprawdzić, czy dron jest zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i czy pilot drona posiada wszystkie wymagane zezwolenia. Jeśli chcesz mieć więcej możliwości do wykonywania lotów po kraju i w pełni korzystać z możliwości drona, warto posiadać certyfikat kompetencji pilota na to urządzenie. Aby go uzyskać, należy zdać egzamin bezpieczeństwa i wykazać się znajomością prawa lotniczego.
Materiał partnera zewnętrznego