Kolokacja serwerów – co warto o niej wiedzieć?

0
443
kolokacja serwerów
Kolokacja serwerów to także pewność związana z tym, że wszystkie urządzenia będą zasilane całodobowo oraz podłączone przez cały czas do sieci internetowej o dużej przepustowości | fot.: materiał partnera

Kolokacja serwerów to usługa polegająca na przechowywaniu własnych sprzętów sieciowych w infrastrukturze innej firmy. Zwykle jest do tego celu przeznaczona specjalna serwerownia. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak w praktyce wygląda kolokacja serwerów?

Wyobraźmy sobie sytuację w której posiadamy urządzenia serwerowe, które muszą być podłączone do sieci o wysokiej przepustowości. Potrzebne jest całodobowe zasilanie oraz właściwe miejsce na taki sprzęt. Aby utrzymać niską awaryjność urządzeń potrzebna jest odpowiednio niska i stała temperatura oraz właściwa wilgotność powietrza. Można sobie wyobrazić, że stworzenie takich warunków dla kilku sprzętów mija się zupełnie z celem i generuje niepotrzebne koszty. Właśnie w tym momencie wchodzi potrzeba skorzystania z kolokacji serwerów. Po wykupieniu takiej usługi uzyskujemy przestrzeń w specjalnej szafie w której technicy podłączają nasze urządzenia, a my płacimy tylko za czas wynajmu w profesjonalnej serwerowni. O nic więcej nie musimy się martwić. Ekipa fachowców będzie dbała każdego dnia o detale, którymi nie musimy zaprzątać sobie głowy. Kolokacja jest więc idealnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach.

Jakie zalety rodzi kolokacja serwerów?

Osoby korzystające z kolokacji serwerów z pewnością dostrzegają rosnące oszczędności związane z takim rozwiązaniem. Wiąże się to bezpośrednio ze skalą przedsięwzięcia. Usługodawcy dysponujący dużymi serwerowniami są w stanie zaoferować atrakcyjne i stałe ceny w formie comiesięcznych lub corocznych opłat. Natomiast utrzymanie serwera w firmie wiąże się z wieloma problemami, które mogą generować zmienne koszty.

Kolokacja serwerów to także pewność związana z tym, że wszystkie urządzenia będą zasilane całodobowo oraz podłączone przez cały czas do sieci internetowej o dużej przepustowości. Serwerownie posiadają zabezpieczenia w postaci urządzeń pozwalających zasilać awaryjnie wszystkie urządzenia aż do czasu naprawy zewnętrznych źródeł dostarczania elektryczności. Dla wielu firm kluczowe znaczenie ma także dostęp do szerokopasmowe internetu, który jest gwarancją tego, że strona www lub sklep internetowy może obsłużyć w jednym momencie bardzo dużą liczbę internautów bez widocznych spowolnień.

Na żywotność urządzeń sieciowych wpływają warunki w jakich są one przechowywane. Nie ma się więc czemu dziwić, że w profesjonalnych serwerowniach przywiązuje się do tego dużą wagę. Temperatura oraz wilgotność powietrza spełnia tam określone normy. Także takie pomieszczenie jest hermetycznie odizolowane od reszty kompleksu.

Materiał partnera