Jaki wybrać system operacyjny do kolektorów danych?

0
729
oprogramowanie do kolektora danych
Optymalnym rozwiązaniem wydaje się kolektor danych z systemem operacyjnym Android

Kolektory danych to wielozadaniowe urządzenia, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle, logistyce i handlu. A w dzisiejszych czasach ich sposób działania coraz częściej przypomina to, co znamy z codziennego użytkowania smartfonów. Terminale mobilne, bo tak również się je określa, oferują m.in. obsługę przy użyciu ekranu dotykowego i płynną współpracę z innymi urządzeniami dla firmy. A jakie znaczenie ma wybór systemu operacyjnego do kolektorów danych?

W dzisiejszych czasach kupienie i wdrożenie kolektora danych nie ogranicza się do sprawdzenia parametrów technicznych urządzeń, które są dostępne na rynku. Równie istotne jest wybranie odpowiedniego oprogramowania do terminala mobilnego. A ma to znaczenie już wtedy, gdy przedsiębiorca decyduje się na kolektor danych z konkretnym systemem operacyjnym. Obecnie ciekawą propozycją dla biznesu są w szczególności terminale mobilne z oprogramowaniem Android. Wynika to nie tylko z dostępu do szerokiego wyboru aplikacji na urządzenia przenośne, ale także z regularnych aktualizacji systemu operacyjnego, prostoty wdrożenia oraz dostosowania wspomnianego softu do obsługi za pomocą ekranu dotykowego.

Urządzenia do pozyskiwania, przetwarzania i przesyłania informacji

Przed przejściem do kwestii związanych z oprogramowaniem i systemem operacyjnym, warto jeszcze przybliżyć co nieco same kolektory danych. Pisząc w skrócie, są to technologie auto id (do automatycznej identyfikacji) usprawniające wiele czynności, które wiążą się z obiegiem informacji w przedsiębiorstwie. Kolektory danych to wręcz jedne z najbardziej wszechstronnych urządzeń w tej kategorii. Przy użyciu terminala przenośnego można nie tylko pozyskiwać dane, np. poprzez odczyt kodów, ale także przetwarzać informacje oraz przesyłać je do systemu funkcjonującego w firmie. Tak szerokie zastosowanie kolektorów nie byłoby jednak możliwe bez odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Po pierwsze, takie urządzenia auto id posiadają wbudowane moduły skanujące, które zapewniają szybkie i precyzyjne identyfikowanie kodów kreskowych. Po drugie, kolektory danych działają w oparciu o wydajne podzespoły oraz system operacyjny z praktycznym oprogramowaniem dla firmy (np. Android). Po trzecie, urządzenia tego typu obsługują różne standardy komunikacyjne – nie tylko porty przewodowe, np. USB, ale także interfejsy zapewniające bezprzewodowe transmitowanie informacji, m.in. Bluetooth czy Wi-Fi.

Oprogramowanie kolektora danych – Android vs Windows Embedded

Android to nie jedyny system operacyjny, który jest zaimplementowany w stosowanych obecnie kolektorach. Wielu użytkowników nadal korzysta z urządzeń działających w oparciu o popularne oprogramowanie od Microsoft, np. Windows Embedded Standard 7 lub Windows Embedded Compact 7. Trzeba jednak pamiętać, że dwa wspomniane systemy operacyjne nie są już wspierane przez producenta (za wyjątkiem rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń, obejmującej krytyczne i ważne update’y). W związku z tym, kolektor danych z Windows Embedded może nieść za sobą pewne ryzyko dla firmy. Problemem będzie zarówno gorsze zabezpieczenie wrażliwych informacji, jak i wolniejsza praca na niezaktualizowanym systemie operacyjnym czy nawet brak dostępu do nowszych wersji używanych aplikacji.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Optymalnym rozwiązaniem wydaje się kolektor danych z systemem operacyjnym Android. Nie bez powodu właśnie to oprogramowanie jest obecnie najczęściej wykorzystywane przez producentów, którzy dostarczają terminale przenośne m.in. na polski rynek. Wśród atutów systemu Android warto wymienić nie tylko stałe wsparcie (aktualizacje) i dostęp do wielu aplikacji na urządzenia mobilne, ale także przyjazną obsługę (dopasowaną do panelu dotykowego). Ponadto, istotne będzie proste wdrożenie takiej technologii auto id w przedsiębiorstwie. Kolektory z Androidem działają przecież na oprogramowaniu, które jest doskonale kojarzone przez użytkowników smartfonów i tabletów. A to pozwoli na szybkie przeszkolenie pracowników korzystających z przenośnych terminali.

Potrzebujesz więcej informacji na temat kolektorów danych, systemów operacyjnych i oprogramowania dla firmy? Sprawdź na https://sebitu.pl/

OLI