Jaką wersję oprogramowania Veeam Backup Essentials do ochrony środowisk wirtualnych wybrać?

0
782
komputery stacjonarne
W zależności od własnych potrzeb i wielkości budżetu można dobrać jedną z trzech wersji tego oprogramowania | fot.: materiał partnera

Veeam Backup Essentials to doskonałe, wysoko cenione i często wybierane oprogramowanie do ochrony danych w środowiskach wirtualnych. W zależności od własnych potrzeb i wielkości budżetu można dobrać jedną z trzech wersji tego oprogramowania: Standard, Enterprise lub Enterprise Plus.

Veeam Backup Essentials Standard

To podstawowy wariant, w którym jednak otrzymuje się w pełni zautomatyzowany proces backupowania i możliwość odtworzenia maszyny wirtualnej bezpośrednio z pliku kopii. To pozwala skrócić czas przestoju do 15 minut. Nawet w tej wersji oprogramowanie zapewnia sprawne tworzenie backupu przyrostowego i tworzenie zaawansowanych harmonogramów pracy. Ponieważ jest to najtańsza wersja, będzie polecana użytkownikom mającym tylko podstawowe potrzeby, nienarażonym na utratę danych z maszyn wirtualnych w sposób szczególny. Będzie też odpowiednia do stosowania tam, gdzie zabezpieczenie jednostek wirtualnych nie ma krytycznego znaczenia dla działania biznesu. Licencja na wersję standard w dobrej cenie jest zawsze dostępna na https://www.senetic.pl/veeam/per_cpu__backup_tylko_maszyn_wirtualnych_/essentials/

To, że jest to wersja podstawowa, nie oznacza, że ma zbyt małe możliwości – po prostu działa skutecznie w podstawowych zastosowaniach, gdzie dodatkowe funkcje i tak pozostałyby niewykorzystane.

Veeam Backup Essentials Enterprise

Wersja Enterprise to rozwiązanie znacznie bardziej kompleksowe niż Standard. Podstawowa zmiana w stosunku do podstawowego programu to automatyczna weryfikacja poprawności backupu w środowisku identycznym z produkcyjnym. To ważne wszędzie tam, gdzie wymóg pełnego odtworzenia danych wynika z przepisów lub stanowi podstawę sprawnego działania organizacji. Poza tym ta opcja daje możliwość wyboru danych do usunięcia przed przywróceniem stanu maszyny i granularne odzyskiwanie danych. Ta wersja Veeam Backup Essentials oferuje też udostępnia macierzystą integrację z obiektową pamięcią masową w standardzie S3 od wielu dostawców. 

Będzie to wariant odpowiedni dla organizacji rządowych, jednostek samorządu, urzędów, ale też dużych firm, dla których zapewnienie integralności danych przesądza o gospodarczym być czy nie być. O ile obsługa wersji Standard nie wymaga zaawansowanej wiedzy, tutaj już należy założyć, że osoby odpowiedzialne za przygotowywanie kopii będą specjalistami w dziedzinie ochrony danych.

Veeam Backup Essentials Enterprise Plus

Jest to opcja najbardziej rozbudowana, ponieważ do wszystkich wymienionych wcześniej opcji dochodzą dwie istotne funkcje: akceleracja WAN, która pozwala na tworzenie kopii w czasie nawet 50-krotnie krótszym niż domyślnie. Dostępny jest też – dla maszyn na VMware – backup ze snapshotów macierzowych, który do zera ogranicza wpływ kopii na system macierzysty. W tej wersji oprogramowanie przede wszystkim zyskuje ekstremalnie wysoką wydajność, więc będzie zalecane wszędzie tam, gdzie kopie są z konieczności plikami bardzo dużymi lub tam, gdzie częstotliwość kopii jest zdecydowanie wyższa.

Materiał partnera