Jak wybrać program do obsługi gabinetu lekarskiego?

0
707
oprogramowanie medyczne
Oprogramowanie medyczne nie powinno być przeładowane zbyt wieloma funkcjonalnościami, które są rzadko używane lub tez kompletnie zbędne | fot.: stock.adobe.com

Aby gabinet lekarski działał sprawnie i mógł zapewniać najwyższą jakość obsługi pacjenta, potrzebuje w tym celu nowoczesnej i zaawansowanej infrastruktury sieciowej. Oprogramowanie medyczne zawierające liczne błędy lub będące nieodpowiednio dostosowane do specyfiki pracy w danej placówce medycznej może stanowić poważną i uciążliwą przeszkodę w efektywnej pracy lekarzy każdego dnia. Problemy z tym związane z pewnością frustrują tonących w stosie biurokracji i obowiązków administracyjnych medyków, jak i negatywnie oddziałują na komfort pacjentów, którzy nierzadko są zmuszeni czekać w długich kolejkach do specjalisty. Jak temu zaradzić? Doskonałym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w nowoczesny program do obsługi gabinetu lekarskiego. Sprawdź, czym warto kierować się podczas wyboru oprogramowania medycznego do placówki służby zdrowia.

Program do obsługi gabinetu lekarskiego – najważniejsze kryteria wyboru

Najnowsze regulacje dotyczące e-zdrowia stawiają coraz większe wymagania wobec lekarzy oraz osób zarządzających zarówno publicznymi placówkami medycznymi, jak i prywatnymi gabinetami lekarskimi. W sektorze usług zdrowotnych sukcesywnie rośnie znaczenie nowych technologii, które pozwalają w znaczący sposób udogodnić codzienną pracę całego personelu medycznego, jak i zwiększyć komfort pacjentów. Z tego powodu pojawia się coraz więcej rozwiązań cyfrowych przeznaczonych do obsługi gabinetów lekarskich. Aby trafnie wybrać program, który będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb danej placówki, należy zatem dokonać uprzednio gruntowego rozeznania rynku i szczegółowej analizy dostępnych możliwości. Czym kierować się podczas wyboru oprogramowania medycznego? Oto kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Prostota obsługi

Przejrzysty, czytelny i wysoce intuicyjny interfejs użytkownika to czynnik ważny zarówno z perspektywy lekarza, jak i pacjenta. Każdemu specjaliście z pewnością zależy bowiem na łatwym i wygodnym korzystaniu z aplikacji oraz szybkim wprowadzaniu do niej niezbędnych danych podczas wizyty. Pacjenci natomiast docenią możliwość bezproblemowego załatwiania wszelkich niezbędnych spraw (np. dokonanie rejestracji, potwierdzenie lub odwołanie wizyty) w kilku prostych krokach z poziomu jednej funkcjonalnej aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz sprawniej udzieli pomocy, rejestracja nie będzie przeciążona, a satysfakcja i komfort pacjentów znacząco wzrośnie.

Funkcjonalność

Oprogramowanie medyczne nie powinno być przeładowane zbyt wieloma funkcjonalnościami, które są rzadko używane lub tez kompletnie zbędne. Dobry program do obsługi placówki medycznej ma za zadanie ułatwić codzienną pracę medyków, dlatego najpotrzebniejsze i najczęściej wykorzystywane funkcje powinny znajdować się w jednym, widocznym miejscu, a dostęp do nich powinien być prosty i szybki.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Dokumentacja medyczna zawiera ważne informacje o stanie zdrowia pacjenta, historii jego dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków, przebytych chorób czy odbytych wizyt w instytucjach ochrony zdrowia. Ponadto znajduje się w niej szereg wrażliwych danych, które powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak, by nie dostały się do wglądu osób do tego nieuprawnionych. Bezpieczeństwo i ochrona danych to zatem kluczowa kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając program do prowadzenia gabinetu lekarskiego. Oprogramowanie powinno gwarantować najwyższą jakość zabezpieczeń, posiadać certyfikat SSL oraz szyfrowanie danych wraz z co najmniej dwuskładnikowym logowaniem, kontrolą dostępu i uprawnień dotyczących poszczególnych użytkowników. Warto sprawdzić także, czy dany program zapewnia automatyczne tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można wykluczyć ryzyko nagłej utraty danych np. na skutek przypadkowego skasowania kartoteki czy nieprzewidzianej awarii sprzętu.

Materiał partnera