Jak wybrać mysz komputerową do kształtu i rozmiaru dłoni?

0
3040
kot bawiący się myszką komputerową
Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każdy z nas ma podświadomie wypracowany sposób korzystania z myszy komputerowej | fot.: stock.adobe.com

Abyśmy mogli efektywnie pracować lub korzystać z jakiegokolwiek oprogramowania bardziej skomplikowanego, niż podstawowy edytor tekstu, raczej nie obejdziemy się bez myszy. Podobnie gracze, znacznie chętniej korzystają z myszy i klawiatury niż chociażby touchpada. Zobaczmy, w jaki sposób dobrać mysz tak, by korzystanie z niej było komfortowe, ale by jednocześnie była reaktywna i nie zacinała się.

Jak właściwie trzymamy mysz?

Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każdy z nas ma podświadomie wypracowany sposób korzystania z myszy komputerowej. Jeżeli nagle spróbujemy inaczej ułożyć palce, nagle odkryjemy, że jest nam całkowicie niewygodnie. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje uchwytu dłoni:

  • fingertip grip – polega na tym, że dłoń jest nieco odsunięta od myszy i styka się z nią jedynie końcami palców,
  • claw grip – tutaj dłoń jest uniesiona lekko w powietrze i trzymana nad myszą, a palce zaginają się tworząc szpony,
  • palm grip – najbardziej popularny u osób, które bardzo mało korzystają z komputera i nie są pewne, jak w ogóle reaguje mysz. W tym trzymaniu, dłoń obejmuje urządzenie.

Pomiar dłoni

W tym przypadku nie interesuje nas długość dłoni, a raczej jej szerokość. Złączmy wszystkie wyprostowane palce, a następnie odegnijmy kciuk pod kątem prostym względem pozostałej części dłoni. Nasz pierwszy wymiar to odległość w centymetrach od kciuka do reszty palców.

Drugi wymiar to odległość od czubka najdłuższego palca dłoni do punktu będącego przedłużeniem odchylonego kciuka. Pierwszy wymiar to na ogół kilka, a drugi, kilkanaście centymetrów. Powinniśmy je zsumować.

Teraz przełóżmy teorię na praktykę. Jeśli szukamy myszy w typie palm grip, to możemy zwiększyć otrzymany wynik o około centymetr. Z kolei dla myszy claw grip skracamy otrzymany wynik o dwa centymetry, a dla fingertip claw możemy zdecydować się na zakup myszy o centymetr krótszej.

Czy to wszystko? Mysze symetryczne i profilowane

Możemy pokusić się także o wybór myszy profilowanej lub symetryczne. Te pierwsze doskonale nadadzą się dla osób, które stosują chwyt typu palm grip. Mysze symetryczne najlepiej wykorzystają ci użytkownicy, którzy stosuja claw grip albo fingertip grip. Rynek oferuje także modele węższe od standardowych. Te z pewnością docenią zwolennicy claw-gripu.

Z kablem czy bezprzewodowa?

Kolejny wybór dotyczy tego, czy kupić mysz przewodową czy model łączący się przez bluetooth. W tym pierwszym przypadku koniecznie zadbajmy o długi przewód tak, byśmy mogli swobodnie manewrować urządzeniem. Kabel nie może być także zbyt sztywny. Jeżeli decydujemy się na połączenie bezprzewodowe, musimy liczyć się z wyższą ceną i koniecznością cyklicznej wymiany baterii.

Na co się zdecydować? Tak naprawdę to zależy od naszych osobistych preferencji, przyzwyczajeń i tego, do czego wykorzystujemy komputer. Tak naprawdę w pracy biurowej damy sobie radę z każdą myszą. Jeżeli jednak potrzebujemy myszy do gier (zwłaszcza tych dynamicznych, jak gry z gatunku FPS) znacznie lepiej sprawdzi się mysz dopasowana. W niektórych tego typu produktach mamy możliwość dokładania specjalnych obciążników, które będą miały wpływ na to, jak „czujemy” dane urządzenie.

MSZ