Jak wybrać dobrą kartę graficzną?

0
1004
jak wybrać kartę graficzną
Rynek kart graficznych, tak jak i cały rynek komputerowy zmienia się bardzo dynamicznie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Karta graficzna to małe urządzenie zainstalowane w komputerze, które ma wpływ na to co można zobaczyć na ekranie komputera. Wybór właściwego sprzętu dla wielu użytkowników komputera, którzy potrzebują go tylko do podstawowej pracy może być prosty. Z kolei osoby, które profesjonalnie zajmują się grafiką, fotografią lub po prostu dużo czasu spędzają grając w gry komputerowe mogą mieć spory dylemat. Rynek kart graficznych, tak jak i cały rynek komputerowy zmienia się bardzo dynamicznie. Jak wybrać dobrą kartę graficzną? Podpowiadamy poniżej.

Karta graficzna – jak to działa?

Parametry karty graficznej, na które warto zwrócić uwagę

Zaawansowane karty do gier

Jak wybrać właściwą kartę graficzną?

Karta graficzna – jak to działa?

Typowa karta graficzna to układ elektroniczny, który odzwierciedla elementy pamięci komputera na monitorze w postaci obrazu. Jedne z pierwszych na rynku kart rejestrowały te dane w pamięci RAM, jednak było to tylko chwilowe rozwiązanie ponieważ dane graficzne były przetwarzane zbyt wolno, przez co obraz nie był płynny. Obecnie dane te zapisywane są w pamięci VRAM. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów kart graficznych do wyboru: https://www.euro.com.pl/karty-graficzne.bhtml. Użytkownicy każdego rodzaju komputerów znajdą coś dla siebie – niezależnie od tego do czego używają swojego sprzętu.

Głównym zadaniem tego sprzętu jest właściwie odczytanie zawartości pamięci, przetworzenie jej, a następnie wysłanie do monitora w postaci cyfrowego zapisu przy użyciu złącza. Ewentualnie przekonwertowanie tego cyfrowego sygnału na analogowy w formie RGB (monitory, które mają złącze analogowe). Monitor może być podłączany przy użyciu cyfrowego łącza jak DVI lub HDMI, lub przy pomocy D-SUB.

Karta graficzna jest potrzebna nie tylko graczom – wspiera procesor w obliczeniach, które są potrzebne do bardziej profesjonalnych rozwiązań. Przykładowo do archiwizowania plików, do renderowania animacji i plików wideo, do konwertowania wideo, a także do obróbki zdjęć. Wielu programistów używa bibliotek CUDA i OpenCL, które wspierają proste kart graficzne w szybszej realizacji poleceń. Zaawansowani użytkownicy korzystają zazwyczaj z bardziej profesjonalnych modeli. Są to modele firmy GeForce oraz Radeon

Parametry karty graficznej, na które warto zwrócić uwagę

Nie ma jednej uniwersalnej karty graficznej, która sprawdzi się do wszystkiego – zarówno do gier, jak i do pracy z obrazem lub wideo. Predatorami na rynku komputerowym są obecnie dwie firmy. Wybierając wśród kart graficznych należy mieć na uwadze kilka kwestii. Ważna będzie technologia synchronizacji obrazu – w przypadku paneli obsługujących AMD FreeSync będą do karty marki Radeon, zaś jeśli chodzi o produkty NVIDIA należy zastosować technologię z G-Sync.Możliwa jest także połączenie obu podzespołów w jeden zestaw.

Ważna będzie także wielkość i rodzaj technologii komponentu – nie wszystkie karty graficzne można zainstalować fizycznie w konkretnej obudowie. Dla komputerowych maniaków, którzy lubią gadżety – ciekawym pomysłem będzie bardziej designerski wygląd karty graficznej, który dobrze będzie się prezentował w przezroczystej obudowie.

Kolejnym aspektem są porty i złącza karty graficznej. Przy korzystaniu z kilku monitorów lub różnych technologii jak VR lub synchronizacja obrazu ważny będzie wybór między HDMI, DisplayPort lub DVI.

Należy także zwrócić uwagę na taktowanie rdzenia oraz pamięci w karcie graficznej. Modele, które są bardziej wydajne mają oznaczenia: OC, Overclocked, Superclocked, lub nazwy jak: AMP, DC lub Lightning.

Na wydajność i prędkość renderowania obrazu ma wpływ technologia Multi-GPU kart graficznych. Do wyboru są technologie SLI lub CrossFire. Często najlepszym wyjściem jest połączenie dwóch kart z jednej półki cenowej (w porównaniu z zakupem droższego modelu).

Zaawansowane karty do gier

Przy wyborze karty graficznej dla graczy należy skoncentrować się zwłaszcza na wydajności sprzętu. Komputer gamingowy powinien także mieć odpowiedni typ i pojemność pamięci wideo w swojej karcie. Do gier w jakości Full HD sprawdzi się nawet podstawowy model 2 albo 4 GB pamięci GDDRS dla 128-bitów. Im wyższa rozdzielczość gier, tym wyższą pamięć.

Jak wybrać właściwą kartę graficzną?

Wybór właściwej karty graficznej zależy od kilku rzeczy. Po pierwsze należy zastanowić się do czego potrzebna jest karta graficzna, czy będzie wykorzystywana do podstawowego przeglądania sieci, czy może do wykonywania bardziej skomplikowanych zadań albo do gier. Kolejną kwestią jest rodzaj i jakość sprzętu i podzespołów. Następną kwestią jest wybór odpowiedniego producenta.

Dla wielu osób ważna będzie także odpowiednia półka cenowa produktu. Tutaj ważne będzie także przeanalizowanie modeli dostępnych na stronach internetowych dostępnych sklepów. Przed zakupem polecane jest także skorzystanie z opinii specjalistów lub innych użytkowników danego modelu karty graficznej, którzy używają komputera do podobnych funkcji. Analiza dostępnych modeli i sprawdzenie ich parametrów będą również bardzo pomocne.


Materiał partnera zewnętrznego