Jak uzyskać wysokiej jakości nadruki na tekstyliach?

0
995
dtf
Druk DTF i DTG to przykłady zmian zachodzących na rynku zdobienia i personalizowania odzieży | fot.: materiał partnera

Odzież i inne produkty z nadrukiem już na dobre zagościły w naszym życiu, nie tylko prywatnym, ale również zawodowym. W związku z tym na rynku działa coraz więcej drukarni, które stosują różne metody znakowania, takie jak DTG czy DTF. Te wymienione należą do najbardziej popularnych metod druku, warto zatem wiedzieć czym się różnią i jakie możliwości nam dają.

DTF

DTF jest najnowszą techniką zdobienia. DTF, z ang. direct-to-film, to metoda, w której wykorzystywana jest specjalna folia, klej termoaktywny oraz prasa termotransferowa. Zastosowanie folii, kleju oraz prasy umożliwia przeniesienie obrazu wydrukowanego w technologii pigmentowej na wybrane podłoże tekstylne.

Niewątpliwą zaletą produkcji DTF jest to, że umożliwia nam ona pominięcie lub zredukowanie niedogodności, które wiążą się z wykonywaniem nadruków bezpośrednich na tekstyliach. Nie ma konieczności pokrycia koszulek pretreatmentem, zaś sam nadruk jest mniej wrażliwy na jakość bawełny z jakiej wykonano dany produkt. Co więcej, nie musimy ograniczać się tylko do bawełny. DTF daje nam możliwość aplikacji również na poliestry i inne mieszanki. Odpowiednia prasa umożliwi nam także naniesienie zdobień na problematyczne dotychczas artykuły odzieżowe, takie jak np. czapki z daszkiem czy szaliki. Zastosowanie DTF oznacza niskie koszty przy krótkich seriach i wydrukach licznych elementów na jednym arkuszu. Pewne ograniczenia, o których należy wspomnieć to brak możliwości uzyskania efektów specjalnych na nadruku oraz wyższe koszty towarzyszące dużym zamówieniom.

DTG

DTG, z ang. direct-to-garmet, oznacza druk bezpośredni na tkaninie bawełnianej lub będącej mieszanką z przewagą włókien naturalnych. Nadruk wykonywany jest w drukarce DTG, atrament wnika w strukturę tkaniny odwzorowując wybraną grafikę. Nadruk zostaje utrwalony poprzez wygrzanie w prasie termotransferowej.

Początkowo wykonywanie nadruków możliwe było jedynie w przypadku jasnych podłoży bawełnianych, jednak wraz z rozwojem technologii zwiększyły się również możliwości. Obecnie możliwa jest aplikacja na podłoża ciemne oraz produkty charakteryzujące się mieszanym składem. DTG pozwala na dokładne i precyzyjne oddanie głębi jak również przejść tonalnych. Uzyskany nadruk jest wyraźny i nasycony a jednocześnie trwały. Druk DTG cechuje również wysoka odporność na spieranie. Przepuszczalność to kolejna zaleta aplikacji wykonanej przy pomocy druku DTG. Sam nadruk jest lekki, praktycznie niewyczuwalny na białych tekstyliach. Natomiast w przypadku tkanin ciemnych, struktura druku będzie wyczuwalna.

Druk DTF i DTG to przykłady zmian zachodzących na rynku zdobienia i personalizowania odzieży. Branża poligraficzna coraz częściej wprowadza technologie druku cyfrowego, jako uzupełnienie lub rozszerzenie technologii analogowych. Warto poznać ich możliwości i zalety, szczególnie chcąc rozwijać biznes druku na tekstyliach.

Materiał partnera