DVD czy Blu-ray? Poznaj różnice!

0
2150
Odtwarzacz płyt na drewnianym stole
Zgodnie z zapowiedziami producentów, już całkiem niedługo na rynku pojawią się nowoczesne Blu-raye, które będą w stanie odtwarzać filmy 3D. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy w dobie łatwego dostępu do internetowych bibliotek z filmami zakup odtwarzacza na płyty wciąż ma sens? Okazuje się, że jak najbardziej. Sprawdź, co lepiej wybrać: odtwarzacz DVD czy Blu-ray i czym różnią się od siebie te dwa standardy!

Zalety i wady odtwarzacza Blu-ray

Dziś nie sposób kupić zestaw kina domowego, w którego składzie nie będzie odtwarzacza Blu-ray. Kto powinien się zdecydować na zakup takie urządzenia? Przede wszystkim te osoby, którym zależy na naprawdę wysokiej jakości odtwarzanych filmów – rozdzielczość charakterystyczna dla tego formatu wynosi bowiem aż 1920×1080 pikseli, czyli ponad 2 razy tyle co w przypadku DVD.

W czym odtwarzacz Blu-ray jest lepszy od dostępu do Netflixa czy innych zasobów internetu? Przede wszystkim w tym, że możesz z niego korzystać, kiedy tylko zechcesz i nie jesteś zależny od dostępu do sieci. Zerwane łącze internetowe nie zepsuje więc Twoich planów na wieczór.

Zgodnie z zapowiedziami producentów, już całkiem niedługo na rynku pojawią się nowoczesne Blu-raye, które będą w stanie odtwarzać filmy 3D. Jeśli kochasz niestandardowe efekty, z pewnością docenisz tę innowację i skorzystać z możliwości domowego seansu w trójwymiarze.

Mężczyzna wkłada płytę DVD
Odtwarzacze DVD swoje najlepsze lata miały kilkanaście lat temu, gdy wypychały z rynku stare kasety VHS i stanowiły nowinkę technologiczną. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy wciąż opłaca się kupić odtwarzacz DVD?

Odtwarzacze DVD swoje najlepsze lata miały kilkanaście lat temu, gdy wypychały z rynku stare kasety VHS i stanowiły nowinkę technologiczną – w końcu mieściły „tak dużo danych” na tak małej płytce. Dziś jednak niewielu klientów decyduje się na ich zakup. Czy słusznie? Okazuje się, że urządzenia te wciąż mogą się okazać przydatne. Oto powody, dla których warto zainwestować w taki sprzęt:

  • odtwarzacze DVD są znacznie tańsze niż Blu-raye – nie obciążą więc domowego budżetu. Jeśli już chcesz zainwestować w Blu-raya musisz wydać więcej, gdyż tani sprzęt nie spełni swojej funkcji,
  • na rynku znajdziesz mnóstwo materiałów nadających się do odtworzenia na nich – filmów na Blu-ray jest znacznie mniej,
  • taki sprzęt lepiej radzi sobie z odtwarzaniem formatów DVD i DivX,
  • filmy na Blu-ray są nawet kilka razy droższe od ich odpowiedników na DVD. Zgromadzenie kolekcji ulubionych perełek może Cię zatem drogo kosztować.
Odtwarzacz DVD na półce
Zebranie kolekcji ulubionych filmów nie powinno nadszarpnąć Twojego budżetu – bez trudu znajdziesz niemalże każdą pozycję, o której zamarzysz | fot.: materiał partnera zewnętrznego

DVD czy Blu-ray – co wybrać?

Wciąż wahasz się, czy wybrać odtwarzacz Blu-ray czy DVD? W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do tego, na jakim efekcie końcowym Ci zależy i od zasobności Twojego portfela. Jeśli stawiasz na to, co najlepsze i nie chcesz bawić się w półśrodki, postaw na Blu-raye. Przygotuj się jednak na to, że zgromadzenie pokaźnej biblioteczki multimediów będzie Cię sporo kosztować.

Zadowolisz się średnią jakością dźwięku i obrazu za średnią cenę? Zakup odtwarzacza DVD będzie strzałem w dziesiątkę! Co więcej, zebranie kolekcji ulubionych filmów również nie powinno nadszarpnąć Twojego budżetu – bez trudu znajdziesz też niemalże każdą pozycję, o której zamarzysz – format ten istnieje na rynku od dłuższego czasu, stąd mnogość materiałów zapisanych w nim.


Materiał partnera zewnętrznego