Dobry smartfon czyli jaki? Które rozwiązania w telefonie są niezbędne?

0
1010
ilustracja mrugająca dziewczyna pokazująca smartfona
Coraz więcej producentów wypuszcza swoje sprzęty także w Polsce, a liczba modeli z różnych półek cenowych z roku na rok rośnie | fot.: stock.adobe.com

Wybór dostępnych na rynku smartfonów jest dziś naprawdę ogromny. Coraz więcej producentów wypuszcza swoje sprzęty także w Polsce, a liczba modeli z różnych półek cenowych z roku na rok rośnie. Oznacza to jednak, że producenci muszą zwiększać wydatki na marketing i zrobić wszystko, aby przekonać potencjalnych klientów do swojego sprzętu. Wykorzystują oni w tym celu najczęściej (z dość oczywistych względów) możliwości technologiczne danego modelu. I o ile w przypadku rozmiaru ekranu czy wytrzymałości baterii nie ma większej filozofii, o tyle przeciętny kupujący niekoniecznie wie czy reklamowana technologia to faktycznie element ułatwiający życie czy też po prostu chwyt marketingowy.

Parametry kryją się w cenie

Dla niektórych osób zagadką jest wydajność telefonu – czy będzie on szybko działać i nie zacznie się zacinać wkrótce po zakupie. Tutaj jednak ogromne znaczenie ma cena. Chociaż na rynku procesorów mobilnych jest całkiem sporo konkretnych jednostek do wyboru, w danej półce cenowej raczej są one porównywalne. I tak smartfony kosztujące ponad 3000 złotych w niemalże każdym przypadku oferują najnowszy, najwydajniejszy procesor w dniu premiery urządzenia. Telefony ze średniej półki raczej powinny wystarczyć do codziennej obsługi maila, social mediów czy aparatu, a najtańsze sprzęty nierzadko mają problem nawet z takimi zadaniami (oczywiście są wyjątki!).

Warto także wspomnieć, że podobna zależność występuje w przypadku chociażby aparatu – obiektyw w sprzęcie za 3000 w zdecydowanej większości przypadków nawet jeśli będzie gorszy niż w modelach konkurencji z tej samej półki cenowej, raczej zapewni lepsze zdjęcia niż w przypadku smartfonu o połowę tańszego.

Przydatne technologie, które warto mieć w telefonie

Zdarzają się jednak elementy, które są naprawdę przydatne i niekoniecznie zależą od ceny (chociaż w najtańszych urządzeniach na ogół nie ma co na nie liczyć). A o czym mowa?

Moduł NFC

Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej powszechne – według badań w Polsce wybiera je nawet 80% osób! Nie zawsze jednak noszenie przy sobie karty płatniczej jest wygodne, bądź w ogóle możliwe. I tutaj z pomocą przychodzi NFC – moduł umożliwiający płacenie za pomocą telefonu. Bardzo ciężko dziś znaleźć telefon z najwyższej półki bez tego rozwiązania, a coraz częściej pojawia się także w wielu znacznie tańszych urządzeniach.

Szybkie ładowanie

Sprawa dość oczywista. Na szczęście producenci coraz częściej starają się upchnąć jak największe akumulatory w naszych telefonach, jednak nadal nie potrafią one wytrzymać dłuższego czasu bez podładowania. Jeśli żyjemy w biegu i nie zawsze myślimy o tym, aby podłączyć telefon do ładowania, szybka ładowarka może nam znacznie ułatwić życie. I choć w teorii ciężko dziś o sprzęt bez quick charge to w praktyce pod tym pojęciem może kryć się zarówno naładowanie urządzenia do 3/4 baterii w zaledwie pół godziny, jak i około godzinę.

Ładowanie indukcyjne

Podobnie jak w poprzednim przypadku najważniejsza jest tu wygoda w użytkowaniu smartfona. Bezprzewodową ładowarkę indukcyjną możemy położyć chociażby w aucie, dzięki czemu nasz telefon będzie powoli zapełniać swoją baterię w trakcie jazdy – i to bez konieczności bawienia się w podłączanie wtyczki.

Ekran

Wbrew pozorom technologie wykorzystane w ekranie telefonu także mają spore znaczenie. Najważniejszy jest sam typ wyświetlacza – w tanich smartfonach na ogół stosuje się wyświetlacze LCD. Są one tańsze i pod niektórymi względami lepsze, jednak w większości przypadków przegrywają porównanie z ekranami AMOLED (bądź też Super AMOLED). Te drugie przy wyświetlaniu czerni nie emitują w danym miejscu światła – oferują więc znacznie większą głębie czerni, a także mniejsze zużycie energii.
Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu – standardowo jest to 60 Hz, jednak w ostatnich miesiącach coraz częściej w najnowszych flagowych modelach producenci stawiają na 90, lub nawet 120 Hz co skutkuje większą płynnością wyświetlanego obrazu.

Przed zakupem smartfona warto nieco bardziej zagłębić się w temat i dokładnie dowiedzieć się czy rozwiązania technologiczne prezentowane przez producenta faktycznie ułatwią nam życie i sprawią, że to właśnie ten model będzie najlepszym wyborem.


BSZ