Do czego służą żurawie samochodowe?

0
1728
Żuraw samochodowy
Żurawie samochodowe to jeden z najpopularniejszych typów żurawi budowlanych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żurawie samochodowe to jeden z najpopularniejszych typów żurawi budowlanych. Umożliwiają one sprawne transportowanie materiałów budowlanych na duże wysokości. Czytaj dalej i poznaj specyfikę tego rodzaju żurawi budowlanych.

Żurawie samochodowe, zwane także żurawiami samobieżnymi lub żurawiami samojezdnymi, to urządzenia dźwigowe zbudowane na podwoziach samochodów ciężarowych. Charakterystyczna konstrukcja tego rodzaju maszyn sprawia, że żurawie samochodowe są w stanie przenosić naprawdę olbrzymie ciężary.

Żuraw samochodowy (samojezdny) – budowa maszyny

Żuraw samochodowy składa się z kilku podstawowych elementów. Częściami, które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie materiałów budowlanych, są wciągarki oraz wychylne wysięgniki osadzone na obrotowym pomoście. To właśnie dzięki nim możliwe jest manipulowanie materiałami budowlanymi poprzez ich opuszczanie, podnoszenie, a także przemieszczanie za pomocą obrotu pomostu i zmiany wysięgu.

Warto wspomnieć, że obecnie używane są co najmniej trzy rodzaje napędów do żurawi samochodowych. Pierwszym z nich jest klasyczny napęd mechaniczny, drugi to napęd hydrauliczny, a trzeci to napęd elektryczny, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Warto dodać, że pomimo coraz większej liczby pojazdów mechanicznych wyposażonych w ekologiczne silniki elektryczne, najczęściej spotykanym napędem w przypadku żurawi samochodowych jest silnik spalinowy. Silniki spalinowe są również używane do napędu podwozia żurawi samochodowych.

Żurawie samojezdne mogą pracować w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest tryb dźwigowy, w którym podwozie jest zazwyczaj podnoszone na wysuwnych podporach będących integralną częścią tego rodzaju urządzenia. W drugim trybie pracy, transportowym, podwozie żurawi samochodowych może się swobodnie poruszać, transportując żurawia w dowolne miejsce.

W większości przypadków producenci żurawi samochodowych konstruują maszyny wyposażone w jeden bądź dwa silniki, a także w wysięgniki teleskopowe oraz hydraulicznie obsługiwane wciągarki. Bardzo często żurawie samojezdne są wyposażone w gumowe opony oraz napęd na wszystkie koła, co zapewnia optymalne warunki w czasie przenoszenia wielkogabarytowych ładunków oraz komfortowe manewrowanie na placu budowy.


Materiał partnera zewnętrznego