Dlaczego warto zadbać o regularny serwis klimatyzacji?

0
665
serwis klimatyzacji
Oprócz przeglądu klimatyzacji domowej, niezbędny jest również regularny kompleksowy serwis klimatyzacji w samochodzie | fot.: materiał partnera

Klimatyzacja montowana jest w większości samochodów, a obecnie coraz więcej osób decyduje się na klimatyzatory w domach i mieszkaniach. To rozwiązanie, które pozwala zapewnić optymalne warunki cieplne w domu, pozytywnie wpływa na mikroklimat. Warto pamiętać, że do sprawnego działania klimatyzacji potrzebny jest regularny serwis. Jakie elementy powinny być serwisowane? Na co zwracać uwagę, wybierając firmę serwisującą?

Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Kiedyś klimatyzacja kojarzyła się z luksusem, dziś jest to coraz popularniejsze rozwiązanie. Pozwala zadbać o optymalną temperaturę i wilgotność, może służyć jako urządzenie grzewcze. Klimatyzacja jest dobra dla alergików i osób cierpiących na problemy z układem oddechowym. Urządzenie wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu powietrze jest czyste, pozbawione kurzu, pyłów i roztoczy. Niektóre klimatyzatory mają system jonizacji, który dodatkowo poprawia parametry powietrza. Plusem jest pozytywny wpływ na wilgotność powietrza, ponieważ klimatyzatory usuwają jej nadmiar, a to wpływa na lepsze samopoczucie domowników. Decydując się na montaż klimatyzacji, warto wybrać sprawdzone urządzenie, które zadba o przyjazny klimat w domu. Nie należy zapominać o regularnych przeglądach, które mają duży wpływ na prawidłową pracę urządzenia.

Serwis klimatyzacji – co oferuje?

Osoby, które posiadają klimatyzator, muszą dbać, aby urządzenia były systematycznie serwisowane. Na rynku działają firmy, które świadczą usługi związane z serwisem, naprawą lub konserwacją klimatyzatorów typu split, multi-split, klimatyzacji komfortu oraz systemów VRF. Serwis klimatyzacji obejmuje takie usługi jak:

  • przegląd urządzeń i obudowy,
  • przegląd elementów elektrycznych,
  • szczelność układu chłodniczego,
  • sprawdzenie ciśnienia podczas pracy urządzenia,
  • sprawdzenie układu odprowadzania skroplin.

Serwisanci czyszczą filtry powietrza, jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, parownik i skraplacz, a w razie potrzeby uzupełniają czynnik chłodzący. Jeżeli jakiś element nie działa prawidłowy, jest wymieniany lub naprawiany.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Oprócz przeglądu klimatyzacji domowej, niezbędny jest również regularny kompleksowy serwis klimatyzacji w samochodzie. Aby klimatyzacja sprawnie działała, należy wykonać szereg czynności tj. sprawdzenie, czy występują błędy sterownika klimatyzacji oraz sprawdzenie szczelności układu. Serwisanci powinni sprawdzić, jak długo utrzymuje się stan próżni. Jeżeli czas jest za krótki, świadczy to o nieszczelności. Inną ważną czynnością jest napełnienie układu nowym czynnikiem roboczym, do którego dodany jest już olej do smarowania kompresora. Niezbędny jest również pomiar temperatury na kratce wentylacyjnej. Klimatyzacja powinna być sprawdzona pod względem wydajności. Inne czynności serwisowe to odgrzybianie, wymiana filtra kabinowego, a w razie potrzeby wymiana czynnika roboczego, a także czyszczenie klimatyzacji z zabrudzeń. Koszt serwisu klimatyzacji zależy od zakresu prac, a także miejsca i renomy zakładu. 

Dlaczego warto robić regularny serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzatorów pozwala na długą i bezawaryjną pracę urządzeń, ma ogromny wpływ na żywotność układu. W przypadku, gdy klimatyzatory nie będą serwisowane, mogą przestać dostarczać dobrej jakości powietrze. Zanieczyszczone urządzenia mogą powodować nagrodzenie się w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. grzybów, kurzu, które będą miały negatywny wpływ na zdrowie użytkowników. Do prawidłowego działania klimatyzacji w aucie, zaleca się przeprowadzanie prac serwisowych dwa razy w roku. Serwis wiosenny pomoże przygotować urządzenia do zwiększonej pracy, a serwis zimowy pomoże usunąć nagromadzone zanieczyszczenia. Serwis klimatyzacji domowej wystarczy zrobić raz na dwa lata. Ważne, aby firma, które prace przeglądowe, miała doświadczenie i używała wysokiej jakości środków, które posiadają wymagane atesty. Środki czyszczące powinny mieć działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze, ważne, aby przez długi czas zapewniały właściwą ochronę. Niezbędny jest również wykwalifikowany personel, który wie, jak dokonać profesjonalnego serwisu.

Przegląd klimatyzacji, zarówno domowej, jak i samochodowej jest niezbędnym elementem, który zapewnia sprawne działanie urządzeń, a tym samym dba o zdrowie użytkowników. Warto korzystać ze sprawdzonych serwisów, których pracownicy wiedzą, jak zadbać o długą pracę urządzeń. 

Materiał partnera