Darmowe programy do obróbki zdjęć i wideo

0
1545
program do obróbki zdjęć na komputerze
Chcąc obrobić zdjęcie lub film nie musimy od razu sięgać po płatne i drogie oprogramowanie | fot.: stock.adobe.com

W świecie bardzo poddanym cyfryzacji niejednokrotnie przychodzi czas, gdy musimy obrobić jakieś zdjęcie – czy to do użytku prywatnego, czy też w pracy, gdzie wystąpi jako element ważnej prezentacji czy pokazu. Każdy oczekuje, że raczej sobie z tym poradzimy. Ale co zrobić, gdy nie mamy pieniędzy na oprogramowanie, które mogłoby nam to umożliwić? Nie załamujmy się – istnieje sporo darmowych programów do obróbki zdjęć i wideo, po które możemy sięgnąć.

W pogoni za Photoshopem – darmowe programy do obróbki zdjęć!

Mówiąc o darmowym programie do obróbki zdjęć nie wypadałoby nie zacząć od GIMPa – najpopularniejszego i najbardziej rozbudowanego, rozpoznawalnego na całym świecie narzędzia, które pozwala dopasować interfejs do własnych potrzeb i oferuje między innymi bardzo ważne udogodnienie w postaci podziału plików graficznych na warstwy. Wspiera większość formatów zdjęć i pozwala na ich zaawansowaną edycję przy użyciu filtrów, różnego rodzaju narzędzi i innych. Co ważne, obsługuje także tablety graficzne (decydujące jest w tym wykrywanie nacisku), ale też inne urządzenia zewnętrzne dla profesjonalistów.

Dobrą opcją jeżeli chodzi o obróbkę zdjęć jest też Krita, wyraźnie inspirowana Photoshopem, oferująca bardzo podobny do niego interfejs. Udostępniana jest w modelu open source, wspiera podział na warstwy oraz oferuje większość narzędzi dostępnych u konkurencji. Celuje w ludzi zajmujących się rysowaniem i szkicowaniem, to te narzędzia oferując w najlepszej formie.

Obrabianie filmów wideo za darmo

Niekwestionowanym królem, jeżeli chodzi o darmowe obrabianie filmów wideo jest Blender – otwartoźródłowy, zaprojektowany początkowo jako narzędzie do tworzenia i edytowania animacji 3D, potem wyposażony w bardzo przydatne funkcje do „bawienia się z filmami wideo”. Pozwala na dokonywanie nie tylko prostych czynności pokroju cięcia i dzielenia filmów, ale też bardziej zaawansowanych i skomplikowanych zadań typu maskowania wideo. Sprawdzi się we współpracy zarówno z początkującymi użytkownikami, jak i tymi, którzy od programów tego typu oczekują znacznie więcej.

Choć wspomniany wyżej Blender wręcz miażdży przyciąganiem do siebie twórców zajmujących się obróbką wideo (ale też, jak wspomnieliśmy, animacji 3D), posiada konkurencję – największą jest Lightworks, działający na systemach Windows, Mac i Linux. Jest jednym z najpotężniejszych darmowych edytorów wideo na rynku, bo powstał tylko z myślą o tym. W darmowej wersji pozwala jednak na eksportowanie filmów w rozdzielczości 720p – po więcej, trzeba przesiąść się na płatną wersję software’u. W podstawowych zastosowaniach, mimo wszystko, powinien się sprawdzić wręcz wyśmienicie.

Podsumowanie

Chcąc obrobić zdjęcie lub film nie musimy od razu sięgać po płatne i drogie oprogramowanie. Jak się bowiem okazuje, rynek wprost obfituje w ich tańsze alternatywy, które dość często nie odstają znacząco od programów dla profesjonalistów, a na pewno oferują wszystko to, czego przeciętny użytkownik mógłby się po nich spodziewać i od nich oczekiwać.

PRY