Czym skleić rurę PVC?

0
2188
rura pvc
W zależności od rodzaju rury i jej przeznaczenia, do naprawy uszkodzeń wykorzystuje się różne rodzaje klejów do PVC | fot.: stock.adobe.com

Polichlorek winylu znajduje powszechne zastosowanie przy produkcji rur i rynien. Choć jest to materiał charakteryzujący się niezłą wytrzymałością, dużą odpornością na działanie wilgoci, niskich i wysokich temperatur, to jednak ze względu na małą elastyczność jest niepodatny na odkształcenia i łatwo pęka. Co można zrobić z pękniętą rurą wykonaną z tego typu materiału? Czy koniecznie trzeba wymieniać ją na nową? A może wystarczy dobrej jakości klej do PVC i ewentualnie złączka rurowa?

Klejenie rur w instalacjach niskociśnieniowych

W zależności od rodzaju rury i jej przeznaczenia, do naprawy uszkodzeń wykorzystuje się różne rodzaje klejów do PVC. W przypadku rur wykorzystywanych jako rodzaj osłony do różnego rodzaju przewodów i kabli, a także rynien i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki, do naprawy ewentualnych pęknięć lub innego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, z powodzeniem można wykorzystać dowolnego rodzaju uniwersalny klej do PVC. Standardowe kleje szybkoschnące bez problemu radzą sobie z łączeniem różnorodnych materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym rur PVC. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość stosowania, duża szybkość i moc wiązania. Co ważne, najczęściej są to kleje bezbarwne, w związku z czym nadają się do klejenia rur i rynien w każdym kolorze.

Klejenie rur w instalacjach ciśnieniowych

W odróżnieniu od zwykłych rur PVC wykorzystywanych w różnorodnych konstrukcjach, przeznaczonych m.in. do zabezpieczania instalacji elektrycznych i teletechnicznych, w przypadku szczelnych instalacji ciśnieniowych, głównie wodociągowych, do ich naprawy wykorzystuje się specjalistyczne kleje do PVC – najczęściej w połączeniu ze złączkami rurowymi (elementami naprawczymi). Takie kleje do PVC zawierają specjalny rodzaj rozpuszczalnika, który zapewnia możliwość stworzenia trwalszego i mocniejszego połączenia. Kleje specjalistyczne do materiałów wykonanych z polichlorku winylu są wodoodporne, w związku z czym bez problemu można używać ich do naprawy rur plastikowych w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych, a także rynien wystawionych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. 

Wbrew pozorom naprawa pękniętej lub złamanej rury plastikowej nie jest szczególnie trudna i kosztowna. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj kleju do PVC. Do naprawy rur i rynien w instalacjach niskociśnieniowych (ścieki), a także rurowych kanałów kablowych, zwykle wystarczy zwykły klej uniwersalny. W przypadku instalacji ciśnieniowych trzeba szukać kleju na bazie odpowiedniego rodzaju rozpuszczalnika.

Materiał partnera